Nie všetky školy sa do vyhláseného ostrého celoslovenského štrajku zapojili rovnako. Zatiaľ ho ale všetky rovnako ukončili.
NOVÉ ZÁMKY. V stredu o 18.00 h štrajkový výbor rozhodol prerušiť šrajk školských zamestnancov. Dôvodom bol začiatok rokovaní predstaviteľov vlády SR so štrajkovým výborom o dôvodoch a cieľoch štrajku, zdôvodnil líder školských odborárov Pavel Ondek.
Do nedele nebolo známe, aké podmienky vláda odborárom ponúkla.
Najmenšie sa zapájali najmenej
Základná škola s materskou školou Jatov má 21 žiakov a 16 škôlkarov. Ako nám povedala jej riaditeľka Silvia Antalová, z jedenástich zamestnancov sa ôsmi zapojili do trojdňového štrajku. „Zriaďovateľ síce nemal zhodný názor, ale žiadne problémy nerobil. Nakoniec – štrajkom sme chceli získať viac peňazí do školstva, čo by určite pomohlo aj malým obciam,“ dodala.
Obaja zamestnanci Základnej školy v Podhájskej sa rozhodli, že do štrajku nepôjdu. „Žiadny nátlak zriaďovateľa ani iné emócie v tom neboli,“ ubezpečila nás riaditeľka Ľubica Steinerová. „Sme malá škola rodinného typu, denne prichádzame do kontaktu so všetkými rodičmi. My sme normálne učili a oni to normálne prijali.“
Základná škola v Pozbe má v tomto roku len troch žiakov a nad jej ďalšou existenciou visí otáznik. Možno aj preto počas štrajku vyučovanie neprerušili. „Snažíme sa školu zachovať. Tento rok sme zvolili takúto „skúšobnú“ alternatívu, budúci rok by sme mali mať prírastok 6 - 8 žiakov. Preto sa učiteľka našich troch žiakov štrajku nezúčastnila,“ povedala nám starostka obce Zlatica Valentová.
Základná škola v Radave má dvoch zamestnancov a 20 žiakov ročníkov 1 - 4. „Ešte nie sú schopní samostatne zostávať doma. Navyše, už týždeň predtým sme pre rekonštrukciu kúrenia mali deň riaditeľského voľna. Do prvého štrajku v septembri sme sa zapojili, ale tentoraz sme nechceli pridávať ďalšie dni voľna. Rozhodli sme sa normálne učiť a vyjsť rodičom v ústrety. Myslím, že tak to aj pochopili,“ povedala riaditeľka Katarína Melišková.
Štrajkovali by aj dlhšie
Základná škola s materskou školou (ZŠ s MŠ) Árpáda Fesztyho v Hurbanove s vyučovacím jazykom maďarským sa rozhodla štrajkovať dva dni. „Chápeme, že situácia na Slovensku nie je dobrá, ale musíme niečo pre seba urobiť, upozorniť na seba. Mali by sme však najprv žiadať viac, aby nám dali aspoň niečo,“ poznamenal riaditeľ János Dibusz.
Do celonárodného štrajku v Bratislave sa zapojilo viac ako dvadsať pedagógov. „Rodičia nás pochopili, každý si vedel počas týchto dní zabezpečiť opateru o svoje deti. Iba jeden rodič si vypýtal potvrdenie o tom, že sme štrajkovali,“ objasnil J. Dibusz. Dodal, že by v štrajku pokračovali aj dlhšie.
Gymnázium Hansa Selyeho v Komárne s vyučovacím jazykom maďarským sa do štrajku zapojilo iba v pondelok 26. novembra. „Pedagógovia zostali doma, nešli sme do Bratislavy,“ povedala tajomníčka gymnázia Erzsébet Fehér. Podľa jej slov rodičia nemali námietky. Učitelia dostali pracovné voľno bez náhrady mzdy. „Za tento deň sme museli prispieť do zdravotnej poisťovne z vlastného.“ poznamenala tajomníčka E. Fehér. Na gymnáziu pracuje 41 pedagógov, desať technicko-administratívnych pracovníkov.
Nemajú na štrajk peniaze
Zamestnanci Základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským na Adyho ulici v Štúrove štrajkovali v pondelok. „Štrajkový výbor tak rozhodol. Bolo by to finančne náročné, a na druhej strane, tých málo ľudí, ktorí sú ešte v tomto regióne zamestnaní, by nemalo kam dať deti. Chceli sme vyjsť v ústrety aj rodičom. V školstve je veľa byrokracie, aj to je podľa mňa hlavnou príčinou štrajku,“ ohodnotila situáciu riaditeľka ZŠ na Adyho ulici v Štúrove Adriana Laczaová. Rodičia, ktorým situáciu včas avizovali, pochopili.
Povinnosti nepustia
Pedagógovia Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu v Nových Zámkoch sa zapojili do trojdňového celoslovenského štrajku. „Aj my budeme potrebovať riaditeľské voľno hlavne na maturity a záverečné skúšky. Použili sme preto iné ustanovenia zákonov,“ vysvetľuje riaditeľ Rudolf Mišák. Napriek tomu škola nezostala prázdna. „Slovenský Červený kríž mal u nás výročnú schôdzu. Teoreticky by sme ju mohli odrieknuť. Ale sme profesionáli – a navyše, takejto organizácii by sme to predsa neurobili. Dokonca aj žiaci prišli pomôcť,“ uzavrel riaditeľ.
Ani v Strednej odbornej škole technickej v Šuranoch sa tri dni nevyučovalo. Niektorým žiakom však na ne pripadla odborná prax v troch výrobných podnikoch. „Firmy predsa neštrajkovali. Preto aj naši žiaci si plnili svoje povinnosti,“ povedal riaditeľ školy František Tamašovič.
Kraj doplatí na dopravu
Napriek tomu, že veľká časť žiakov zostala doma, prázdniny ani iné oficiálne školské voľno vyhlásené nebolo. Autobusové spoje teda premávali podľa bežného „školského“ cestovného poriadku. Poloprázdne.
„Podľa zmluvy nám objednávatelia doplácajú straty, ktoré nám ako dopravcovi vznikajú z výkonov vo verejnom záujme. Čím viac autobusov jazdilo prázdnych, tým budú naše priame tržby menšie a straty vyššie. Týka sa to hlavne prímestských spojov v pôsobnosti vyššieho územného celku,“ povedala Hana Jahodníková, dopravná riaditeľka SAD, a.s., Nové Zámky.
Tento týždeň SAD zosumarizuje výšku strát, ktorú bude žiadať preplatiť od Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Niektoré školy na Slovensku prerušenie štrajku odmietli. V Novozámockom okrese sa zatiaľ k pokračovaniu štrajku žiadna škola neprihlásila.
Autor: MIROSLAV ANTONI / VIRGÍNIA ĎURIKOVÁ