NOVÉ ZÁMKY. S cieľmi projektu a jeho realizáciou nás oboznámila pracovníčka MJT v Nových Zámkoch Eszter Kovácsová . Ako uviedla, chcú doplniť a rozšíriť vedomostnú úroveň žiakov a študentov novozámockých základných a stredných škôl v oblasti regionálnych, najmä hospodárskych dejín mesta v prvej polovici minulého storočia. Školy im vraj venujú pozornosť iba okrajovo.
Keďže ide o nezmapovanú stránku histórie mesta, zamestnanci Múzea Jána Thaina sa rozhodli túto medzeru vyplniť a odkryť pre verejnosť nové kapitoly zo života Nových Zámkov.
Rýchlokurz histórie v Knižnici A. Bernoláka v Nových Zámkoch. Foto: Eszter Kovácsová
Nenásilnou formou privedú školskú mládež k tomu, aby vlastnými silami, pod dozorom kompetentných inštitúcií, preskúmala a odkryla čiastkové dejiny mesta, a tak doplnila chýbajúcu mozaiku vlastnej histórie.
Chcú naučiť žiakov a študentov rôznym výskumným metódam, ktoré sú používané pri skúmaní regionálnej histórie, oboznámiť ich s poslaním a činnosťou kultúrnych inštitúcií, naučiť ich tímovo pracovať pri riešení zadaných úloh a vštepiť im pocit hrdosti na dejiny rodného mesta, kde teraz žijú alebo študujú i celého novozámockého regiónu.
Prečo je projekt zameraný práve na obdobie medzi dvoma svetovými vojnami (1919 – 1938)?
Z týchto rokov sa zachovalo veľa pohľadníc, na ktorých sú vyobrazené jednotlivé ulice mesta s obchodmi, dielňami, krčmičkami a malými rodinnými firmičkami.
V dobových novozámockých periodikách možno nájsť množstvo miestnych firemných reklám a inzercií. Dodnes žijú aj miestni pamätníci, ktorí si v pamäti uchovávajú, kde aký obchod alebo firma sídlila, čo kde sa dalo kúpiť a kto boli ich majitelia. Aj preto sme si zvolili tému - zmapovanie malopodnikateľského prostredia v Nových Zámkoch v období medzi rokmi 1919 – 1938. Geograficky sme projekt vymedzili na centrum mesta ohraničené bývalou novozámockou pevnosťou.
Projekt plánujeme realizovať v priebehu 12 mesiacov, začali sme v septembri. Našimi cieľovými skupinami sú žiaci 8. – 9. ročníka ZŠ, žiaci a študenti 4. – 5. ročníka (kvarta a kvinta) osemročných gymnázií, prípadne 1. – 2. ročníka gymnázií z Nových Zámkov.
Realizácia projektu vyžaduje úzku spoluprácu medzi Múzeom Jána Thaina v Nových Zámkoch a ďalších novozámockých inštitúcií - Pobočkou štátneho archívu, Knižnicou Antona Bernoláka, mestským úradom, zapojenou miestnou základnou školou, prípadne gymnáziom, ako aj s Novozámčanmi, pamätníkmi danej doby.
Pripravujú výskum a minikonferenciu
Koncom septembra MJT zorganizovalo motivačné historické prednášky. Pavol Rusnák priblížil študentom Obchodnej akadémie Nové Zámky a študentom Hotelovej akadémie históriu Nových Zámkov.
„V októbri sme sa stretli so žiakmi, študentmi a ich učiteľmi, vytvorili sme bádateľské skupiny. V novembri sme zorganizovali rýchlokurz mladého bádateľa. Na najbližšie obdobie pripravujeme výskum v archíve, múzeu, knižnici, u súkromných osôb, výskum dobových fotografií a pohľadníc. Každá skupina vyhľadá pomocou už získaných informácií presnú polohu podniku a vyhotoví digitálnu dokumentáciu súčasného stavu budovy alebo miesta, kde vtedajšia budova stála,“ hovorí Eszter Kovácsová.
Zo získaných záberov skupiny vytvoria portfólio každého podniku, ktoré na koniec spoločne zosumarizujú a vytvoria z nich ucelený materiál – brožúru.
Na návšteve v Štátnom okresnom archíve v Nových Zámkoch. Foto: Eszter Kovácsová
V tlačenej aj elektronickej podobe
Múzeum nakoniec vytlačí a zviaže do hrebeňovej väzby elektronickú verziu materiálu, ktorú dostane každý účastník projektu, projektoví partneri, mestské kultúrne inštitúcie a každá ZŠ a SŠ v meste.
Múzeum v spolupráci s kooperujúcimi ZŠ alebo SŠ zorganizuje minikonferenciu vo vlastných priestoroch alebo v niektorej spolupracujúcej škole, kde jednotlivé bádateľské skupiny odprezentujú výsledky svojho výskumu.
Na konci každý účastník výskumu bude vecne ocenený. Finálna verzia projektu – brožúra bude voľne prístupná na webovej stránke múzea.