BELÁ. O obrovskom úspechu pre hotel a slovenskú asociáciu rozhodla prestížna organizácia Historic Hotels of Europe so sídlom v Paríži na svojom výročnom zasadnutí v írskom Dubline 9. októbra 2012. Hotel Chateau Béla získal toto ocenenie spomedzi 700 hotelov z 22 krajín Európy.
Patria k špičke
Prezidentka asociácie Daniela Gloss Miháliková sa o európskom úspechu vyjadrila: “Cieľom našej asociácie je ukázať, že kvalitou patríme k špičke v Európe. Som veľmi rada, že vytvárame pozitívny imidž Slovenska ako zážitkovej krajiny s históriou, ktorá má čo ponúknuť. ”
Historické Hotely Slovenska združujú tie najkvalitnejšie zariadenia svojho druhu na Slovensku, čoho dôkazom je aj fakt, že získali najviac nominácií na celkový počet členov v európskom porovnaní.
Nominácie slovenských hotelov boli v šiestich kategóriách. Najromantickejším historickým hotelom Európy sa stal Hotel Chateau Béla, Belá. Desať kilometrov od Štúrova, asi v polovici cesty do obce Mužla, v pahorkoch kopčekov Vŕšku (Hegyfarok) je dedinka Belá. Stavbu kaštieľa inicioval roku 1732 János Terstyánsky.
Onedlho ho András Török dal prestavať v štýle francúzskeho vidieckeho baroka. Stavbu začali kaplnkou, ktorá dnes slúži ako obecný kostol. Vysvätená bola roku 1780.
Bol to čudák
Kaštieľ potom kúpil Pál Szerdahelyi. V roku 1834 sa stal jeho novým majiteľom barón Antal Baldacci (1803-1878), pôvodom Korzičan. Bol to čudák. Kaštieľ dal opevniť, vybudoval vodnú priekopu, padací most, najal si žoldnierov a svojím spôsobom vládnutia sa stal tyranom svojho okolia.
Medzitým venoval všetok čas a majetok skrášľovaniu kaštieľa. Vybudoval obrovský park, zamestnával slávnych maliarov, dal vyhotoviť nábytok z mahagónu, cédru a ebenu. Rozšíril zbierku umeleckých predmetov raritami až z Číny a Japonska. Roku 1864 dobudoval rodinnú kryptu pod kostolom.
Roku 1880 sa celý majetok dostal do rúk Jakuba Pelmutt-era, bankára Baldácsyho rodiny, ktorý ho roku 1892 predal Žigmundovi Bródimu aj s celým zariadením kaštieľa. Nový majiteľ dal postaviť v dedine školu.
Vytvorili umelú jaskyňu
Roku 1909 kúpil kaštieľ barón Adolf Ullman a po ňom ho zdedil jeho syn Juraj, bývalý guvernér rakúsko-uhorskej národnej banky.
Po nehode konského záprahu, ktorú akoby zázrakom prežil, dal Juraj Ullman roku 1939 postaviť pri ceste z obce Mužla pamätný kríž svätému Krištofovi. Roku 1945 musel Juraj aj s dcérou emigrovať do Švajčiarska. Jeho dcéra tam dodnes žije.
Krása kaštieľa a interiér sa zachoval až do konca II. svetovej vojny. Poslední majitelia ho zveľaďovali, prestavali terasu, vytvorili umelú jaskyňu, skrášľovali park, rozširovali knižnicu, dokonca postavili skleník.
Po emigrácii Ullmanovcov obsadili objekt sovietski vojaci. Kaštieľ prežil 250 rokov búrlivej histórie, vojny a požiare, ale za 30 rokov ho komunizmus totálne zničil.
Najprv škola, potom väznica a nakoniec sklad
Z nábytku sa nezachovalo nič, fresky na stenách zatreli roku 1951 vápnom. Fungovala tu poľnohospodárska škola, od roku 1956 do 1959 väznica pre politických väzňov a nakoniec veľkosklad domácich potrieb. Roku 1990 bola budova vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Záujem o reštitúciu schátralého kaštieľa prejavila barónka Alžbeta, dcéra Juraja Ullmana, resp. jej dcéra Ilona.
Kaštieľ na začiatku roku 2000 kúpili. Grófka Ilona von Krockow a jej manžel Mathias von Krockow sa pustili do veľkolepej rekonštrukcie, ktorá trvala sedem rokov.
Rodinné sídlo a hotel
V súčasnosti je kaštieľ rodinným sídlom Krockowovcov a je v ňom tiež luxusný päťhviezdičkový hotel. V priestoroch kaštieľa sa nachádza prekrásna vínna pivnica klenbového charakteru, vybudovaná v roku 1742.
Majiteľka hotela gófka Ilona Gräfin fon Krockow povedala: „Hotel Château Béla je vďačný a zároveň hrdý na toto prestížne ocennenie od Historic hotels of Europe. Je to uznanie a ohodnotenie exluzívneho a sofistikovaného zážitku z histórie a skutočne krásneho romantického prostredia nášeho hotela.“