KOMJATICE. Mnohé školy sa zapojili do pilotného edukatívneho projektu Modrý kruh venovanému prevencii cukrovky. Deti aktívne hľadajú odpovede, akým spôsobom sa chrániť pred civilizačnými ochoreniami a najmä pred diabetes mellitus 2. typu, ktorej vznik je podmienený životným štýlom moderného človeka.
Varili a športovali
V pondelok 5. novembra sa v základnej škole konalo netradičné podujatie. Deti varili zdravé jedlá a súťažili na Starých komjatických športových hrách.
Ôsmaci pod vedením Kataríny Hanesovej pripravovali zdravé jedlá, ktoré kedysi varili ich starí rodičia – hlavne jedlá z ovocia a zeleniny. Niektoré recepty našli v reprezentatívnej knihe o Komjaticiach, vytvorili vlastný receptár zdravej výživy. Ďalšia skupina pripravila plagát o aktívnom využití voľného času ako jednej z foriem prevencie cukrovky a obezity.
Kedysi tieto jedlá varievali naši starí rodičia. FOTO: Eugen Pľcev
„Cukrovka postihuje ľudí v dôsledku nezdravého životného štýlu, spojeného s nedostatkom pohybu a konzumáciou nezdravých kalorických potravín. Keď raz ochorenie prepukne, nedá sa definitívne vyliečiť. Najlepším spôsobom je prevencia, zdravý spôsob života, pohyb a správne stravovanie. Zdravý spôsob života a stravovania by mali ľudia dodržiavať už od detstva – to bolo hlavné motto dnešného podujatia,“ vysvetlila K. Hanesová.
Šiestaci zo záujmového krúžku Kultúrnik pod vedením Márie Derďakovej sa zúčastnili Starých komjatických hier. Hrali Kolo - kolo mlynské, Zlatú bránu, Kráľ, daj vojačka, Slepú babu a iné. Potom deti spoločne ochutnali pripravené zdravé jedla.
Ocenili najlepších
Zástupkyňa organizačného tímu Jana Jarošova Mravcová prezradila, že celková investícia do projektu ešte nie je uzavretá.
„Do projektu boli priamo zapojení aj sestričky, učitelia, ktorí na projekte pracovali bez nároku na honorár. Vo finančnom vyjadrení to bolo doteraz asi 20-tisíc eur. Zahŕňali najmä produkčné a organizačné náklady na realizáciu projektov, dopravu, ubytovanie a stravu vybraných škôl v Bratislave a podobne,“ povedala.
“V rámci pilotného projektu Modrý kruh bolo vybraných desať najlepších projektov, ktoré dostali pozvanie na prezentáciu projektov v Bratislave pri príležitosti Svetového dňa diabetu 10. novembra. Ďalších desať projektov dostalo podporu na projekty v škole alebo lokalite.
Zdravé sladkosti. FOTO: Eugen Paľcev
Kľúčovými kritériami bolo aktívne zapojenie detí, ktoré samé hľadali informácie a priviedli k zdravému životnému štýlu,“ dodala.
Podpora projektov sa líšila, sponzori školám väčšinou zasielali pomôcky na realizáciu projektov.
„Modrý kruh by nemal byť jednorazovou, ale kontinuálnou aktivitou. Vyhlásením najlepších projektov v Bratislave sa na školách nič nekončí. Radi by sme ďalej spolupracovali najmä so školami, ktoré priniesli zaujímavé podnety na prevencie cukrovky,“ povedala v závere Jana Jarošova Mravcová.
Na prevenciu cukrovky
Projekt Modrý kruh sa uskutočňuje pod odbornou garanciou Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Partnermi projektu sú: Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku a Sekcia sestier pracujúcich v diabetológii. Finančne ho podporuje spoločnosť Novo Nordisk Slovakia, s.r.o. Venuje vybraným školám finančný príspevok na realizáciu projektov, vytvorených deťmi pod vedením ich učiteľov, rodičov a diabetologických sestier. Svoje projekty, zamerané na prevenciu cukrovky, predložili deti z 50 základných škôl a 41 miest Slovenska. Deti všetkých vekových kategórií – od prvého po deviateho ročník predstavili 63 projektov. Medzi prihlásenými nechýbajú ani špeciálne základné školy, v ktorých sú umiestnené deti s fyzickým alebo mentálnym postihnutím, ako aj základná škola pri nemocničnom zariadení v Nitre. Školy svoje projekty prihlasovali do konca septembra. „V súvislosti so zdravotnou osvetou a prevenciou sa obraciame na najmladšiu generáciu, keďže práve v tomto veku sa formujú životné postoje a vytvárajú základné životné návyky,“ hovorí lekár Emil Martinka, predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Fantázii sa medze nekladú, preto projekty mali rôznu formu - od maľovania na tričká a výroby plagátov, cez rôzne umelecké a pohybové aktivity, až po výrobu knižiek, receptárov zdravej výživy, či edukačné aktivity v uliciach miest.
(EP)