MARCELOVÁ. Prvý deň bola prehliadka školy a obce, návšteva okresného mesta, prehliadka pevnostného systému, Európskeho nádvoria.
V utorok navštívili hlavného mesta Slovenska. V stredu bol Európsky deň rodičov - Trojgeneračné športové stretnutie v plážovom volejbale, stolnom tenise a futbale.
Tvorivé dielne s pedagógmi partnerských škôl bolo zamerané na tému Ako vnímame a budujeme svet prostredníctvom médií.
Vo štvrtok sa konala návšteva Malých Karpát, vodného diela Gabčíkovo a večer relaxu v Patinciach. V piatok bola exkurzia do hurbanovskej hvezdárne a rozlúčka s hosťami.
„Nové technológie a multimédiá treba využívať v prospech dobra. Najmä digitálne médiá ponúkajú všeobecný prístup k informáciám a novým spôsobom participácie v spoločnosti, politike a kultúre, ale zároveň so sebou prinášajú riziko manipulácie.
Elektronické šikanovanie, porušovanie súkromia a osobných alebo autorských práv, to sú len niektoré zo súčasných problémov.
Z medzinárodného stretnutia partnerských škôl. FOTO: František Miriák
Predísť škodlivému vplyvu násilia v televízii na detských divákov sa dá aj podporou aktívneho prežívania voľného času a posilnenie mediálnej výchovy.
Bola tu úžasná atmosféra. Pre niektoré deti je to vôbec prvá návšteva inej krajiny. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie, povedala riaditeľka školy Agneša Kajtárová.
Program ACES
Slovensko je súčasťou siete škôl ACES od roku 2007. Grant na realizáciu projektov na tému mediálna gramotnosť tento rok získalo rekordných 12 škôl zo Slovenska. Doteraz sa do programu aces zapojilo približne 23 000 žiakov a 3 000 učiteľov. Niektoré školy budú vydávať školský časopis, pripravia vlastné vysielanie v rádiu, alebo natočia video. Iné sa rozhodli analyzovať mediálny obsah prostredníctvom prieskumu reklám a štúdia vplyvu násilia v televízii.
(FM)