HURBANOVO. Pri vstupe do kostolnej veže prekvapí nástenná freska, ktorá zobrazuje pôvodný stav kostola. Drevené schody sa vinú pozdĺž steny až k vysokému stropu.
Po najmenej 112 schodoch sa dostaneme k trom zvonom, ktoré visia v železnej konštrukcii. Vedľa nich stojí veľký kostolný vežový rapkáč, ktorý podľa slovenských ľudových zvykov nahrádzal vo veľkonočnom období zvuk zvonov.
Freska zobrazuje pôvodinu kostola. Foto: Virgínia Ďuriková
Cez vysoký prah a menšie dvierka vyjdeme na fasádu kostolnej veže, v ktorej je umiestnený rigol na odvodňovanie dážďa.
„Rigol sme vyčistili od holubičieho trusu, aby spĺňal svoju pôvodnú úlohu. Zniesli sme staré železá a zliatiny, ktoré sa tam počas opráv za tie roky nahromadili a pribili dosky, kde chýbali,“ rozpráva viceprimátor Karol Lovász, ktorý absolvoval pred sprístupnením veže so svojou rodinou a kostolníkom Pintérom päť dlhých upratovacích poobedí.
Z vtáčej perspektívy
Z veže vidno široké okolie a známe hurbanovské budovy, ako je pivovar, základná škola, športový štadión, meteorologická stanica či dvor a budova fary. Za slnečného a jasného počasia v diaľke vraj zbadať i nitriansky Zobor.
Pod zvonmi sú umiestnené elektronické hodiny, ktorých číselníky klasicky smerujú na štyri svetové strany. Každú hodinu obyvatelia Hurbanova počúvajú príjemné melódie, ktoré im sprostredkúvajú reproduktory v kostolnej veži.
Predkladateľmi projektu sú viceprimátor Hurbanova Karol Lovász, poslanec MsZ Mikuláš Kašík a informatik MsÚ Zoltán Šesták.
„V rámci obnovy sme najskôr opravili vnútorné zariadenie. Dali sme zliať nové srdce zvona, vyhotoviť nový záves a namontovali sme nové elektrické vedenie až hore na vežu,“ objasňuje Karol Lovász.
Obnova stála 5460 eur, z čoho 3300 eur získalo mesto z grantového programu Tu sme doma.
Kostol sv. Ladislava oslávi budúci rok svoje sté výročie.
Pozrite si fotogalériu >>
Budúci rok oslavuje sto rokov
Pôvodný barokový kostol sv. Ladislava v Hurbanove zhorel do tla začiatkom 20. storočia, keď sa počas tragického požiaru v susedných objektoch chytila šindľová strecha kostola.
Zachoval sa iba oltár a asi tri obrazy svätcov. Na jeho mieste dnes stojí rovnomenný kostol, ktorý stavitelia dokončili v roku 1913.
Hlavným architektom kostola bol maďarský secesný staviteľ István Medgyaszay, ktorý sa stal slávnym predovšetkým vďaka smelému a inovatívnemu staviteľskému prvku – železobetónu.
Na území Uhorska existovali v tej dobe iba dva železobetónové kostoly, v Starej Ďale a v obci Mula. „Svojím štýlom a stavebným riešením sa stal kultúrnou pamiatkou,“ dodáva K. Lovász.
Kostol má pôdorys kríža a jeho krása tkvie v jednoduchosti a v drevených prvkoch, vyrezávaných konzolách, kupole či stĺpoch, na ktorých ležia chóry. Prvky majú estetickú, praktickú aj technickú funkciu.
Mesto Hurbanovo plánuje kostolnú vežu a pekný výhľad na Hurbanovo sprístupniť budúci rok na sté výročie kostola.
„Verejnosť by mohla mať prístup aspoň v nejakých časových intervaloch. Nech aj Hurbanovčania vidia, na akom peknom mieste bývajú,“ prízvukuje viceprimátor.
Bezpečnostné opatrenia musí dovtedy mesto zosúladiť s európskymi kritériami. Projekt odobrila Trnavská arcidiecéza aj Krajský pamiatkový úrad v Nitre.