KOMÁRNO. „Prípravou projektu s názvom Revitalizácia centrálnej mestskej časti - námestie sa začal Mestský úrad Komárno zaoberať ešte v roku 2009. Cieľom obnovy územia v centrálnej časti mesta bola jeho úprava a zveľaďovanie s dôrazom na významnosť a dôležitosť upraveného priestoru pre život a kultúru mesta,“ uviedol hovorca MsÚ Róbert Králik.
Z celkových nákladov projektu 1 623 362 eur sa ako oprávnené náklady uznalo 1 542 194 eur.
Z výdavkov 85 percent hradil fond Európskej únie, desať percent išlo zo štátneho rozpočtu a zostávajúcich päť percent zaplatilo mesto Komárno.
Samotné verejné obstarávanie zabezpečila banskobystrická firma DJ STAV.
V znamení sútoku dvoch riek, Váhu a Dunaja
Námestie naplánoval a projekt vypracoval Martin Bánhegyi z bratislavskej firmy Qd.
Pozrite si fotogalériu zo slávnostného odovzdávania Kossuthovho námestie v Komárne.
Pozrite si fotogalériu >>
„Mesto si neprijalo, aby bola plocha prejazdná. Preto sme ju hneď na začiatku rozdelili na dve časti a logicky nám vyšlo, že v prostriedku bude oddychová zóna.
Použili sme prvky typické pre Komárno – sútok Váhu s Dunajom. Fontána so suchými akoby zálivmi symbolizujú sútok dvoch riek.
Ďalej sme chceli, aby sa námestie nestalo len plochou, ktorou ľudia budú prechádzať, ale aby to bol pre nich zážitok. Námestie sa preto otvára na Kostol sv. Rozálie. Pergoly budú časom obrastené zeleňou a vytvoria zelený baldachýn, pod ktorým budú obyvatelia môcť sedieť a oddychovať. V konečnom dôsledku som spokojný,“ zhodnotil architekt Martin Bánhegyi.
Realizáciu stavby vyhrala vo verejnej súťaži firma Euro-Building z Bratislavy, ktorá bola taktiež realizátorom prestavby Športovej haly v Komárne.
Parkovanie zadarmo
„Samotné práce sa začali začiatkom roka 2011. Počas šiestich mesiacov pracovali na námestí historici, archeológovia, ktorí pod námestím objavili hroby a viaceré pamiatky. Tieto archeologické práce spôsobili časový sklz v realizácii celého projektu,“ priblížil Králik.
Dodal, že na stavbe sa počas realizácie vystriedalo viacero subdodávateľov.
“Len vďaka neustálej, každodennej kontrole pracovníkov MsÚ a projektanta sa napokon podarilo dosiahnuť vytúžený cieľ, ukončiť stavbu a odovzdať ju koncom októbra obyvateľom a návštevníkom mesta,“ vysvetlil hovorca R. Králik.
Pripomenul, že nakoľko ide o verejné financie z fondov EÚ, na ukončenej stavbe sa v nasledujúcich piatich rokoch nesmú realizovať žiadne zmeny a počas piatich rokov sa nemôže vyberať ani poplatok za parkovanie.
„Táto skutočnosť určite poteší obyvateľov a návštevníkov mesta, ale aj obchodníkov, ktorí majú svoje prevádzky v blízkosti námestia,“ podčiarkol Králik.
Zo slávnostného odovzdávania námestia. Foto: Virgínia Ďuriková
Podľa pôvodného plánu malo byť Kossuthovo námestie hotové v máji.
„Každý časový posun sme prejednali s inštitúciami, ktoré na projekt dohliadali, mesto preto kvôli časovému sklzu nebude sankcionované,“ doplnil primátor Komárna Anton Marek.
Verejnosť je spokojná
Okrem parkovania pre 157 vozidiel námestie slúži predovšetkým na oddych. V príjemnom, zelenom upravenom prostredí, v pešej zóne je vytvorený moderný park. Sú tam vysadené stromy, kríky a vytvorené zelené plochy.
„Je to sen, nechceli sme veriť, že sa to uskutoční. Predtým tu bola samá diera, nedá sa to ani porovnať,“ povedal 76-ročný Ľudovít, ktorý prišiel bývať do Komárna v roku 1958.
„Predtým samý štrk a betón. Som milo prekvapená, pre deti je oddychová zóna úžasná,“ potvrdila 28-ročná Ingrid.