HUL. Nedávno sa štrnásť rodín nasťahovalo do nových bytov, ktorých v obci s 1 270 obyvateľmi pribudlo tiež štrnásť (osem trojizbových, dva dvojizbové a štyri jednoizbové).
Stavebné práce sa začali v roku 2010 a trvali takmer dva roky. Finančné prostriedky obci boli poskytnuté zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Ako nás informoval starosta Hulu František Golha, vedenie obce mieni pokračovať vo výstavbe bytových domov, avšak všetko záleží od financií: ak budú – budú aj ďalšie byty.
Príjemný darček prednedávnom dostali najmenší oby-vatelia obce, pri základnej a materskej škole vybudovali viacúčelové ihrisko s umelou trávou. Ihrisko s rozmermi 40 x 20 metrov bolo postavené za pomoci dotácie z Úradu vlády SR.
Separovanie po novom
Už v najbližšej budúcnosti nastane zmena v systéme zberu a likvidácie komunálneho odpadu v Huli. V obci už začali so separovaním odpadu, ale urobili zatiaľ iba polovičný krok. Odpad sa separuje a odváža sa preč.
Onedlho sa bude spracovávať priamo v obci. Za týmto účelom tu onedlho vybudujú zberný dvor.
„Pomôže to zefektívniť separovanie komunálneho odpadu, znížime dopravné náklady, pretože už nebudeme odvážať odpad, ale začneme ho spracovávať priamo v novom zbernom dvore.
Navyše zamestnáme zopár našich občanov v novom podniku. Pomôže to našim obyvateľom, ktorí majú nízky finančný príjem,“ vysvetľuje starosta.
Zatepľovať a ušetriť
František Golha nás informoval, že v Huli hodlajú zrekonštruovať verejné osvetlenie. Za týmto účelom obec podá žiadosť o dotáciu na Ministerstvo financií SR.
Takisto by chceli dokončiť rekonštrukciu viacúčelovej budovy, v ktorej sídli aj samotný obecný úrad. Je to zároveň aj kultúrny dom. Sídlia tu miestne firmy, ktorým obec prenajala priestory.
„V prvom rade by sme chceli zatepliť celú budovu a vybudovať úplne nový vykurovací systém, pretože súčasný je pomerne neefektívny, máme vysoké náklady na kúrenie. Je to veľká budova a stojí nás veľké peniaze. Samozrejme, dokončíme výmenu plastových okien na celej budove. Prakticky polovicu okien sme už vymenili,“ prezradil starosta.
Centrum obce. Foto: (IEP)
O rekonštrukcii kaštieľa
Hudbou trochu vzdialenej budúcnosti je rekonštrukcia obecného kaštieľa z 18. storočia, ktorý sa nachádza blízko základnej a materskej školy. Obec už požiadala štát o dotáciu, ale zatiaľ finančné prostriedky nezískala. Starosta potvrdil, že určite budú žiadať o dotáciu opätovne.
Hoci kaštieľ ešte nie je opravený, František Golha má absolútne jasno v tom, ako by obec mohla využívať túto historickú architektonickú pamiatku:
„Zriadili by sme tu naše reprezentačné priestory, obecné múzeum, mohli by tu byť služby pre obyvateľstvo, kaviareň alebo reštaurácia, časť priestorov by sa mohla využívať ako penzión a pod. Ale musíme na to získať finančné prostriedky,“ podčiarkol.
Obnoviť futbalové tradície
Starosta poznamenal, že v Huli sú dobré futbalové tradície. Miestni futbalisti dlhé roky hrávali vo vyšších súťažiach.
V súčasnosti figurujú iba v najnižšej okresnej súťaží – v tretej triede. Miestni priaznivci športu sú zjavne nespokojní s podobným stavom.
„Chceme obnoviť staré dobré tradície a postúpiť do vyšších súťaží. V tejto sezóne bude úlohou číslo jedna postup do druhej triedy,“ hovorí starosta.