NOVÉ ZÁMKY Spoločnosť mu robili dve dopravné policajné hliadky a Ľudmila Bilčiková z novozámockej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Viac výučby v autoškolách
V rámci dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice nevidiaci chodci s bielymi palicami skrížili vodičom cestu v 46-ich mestách na 55-ich priechodoch pre chodcov.
„Kým čaká na okraji priechodu, opiera palicu o zem v takzvanej pohotovostnej polohe. Keď sa chystá vstúpiť na vozovku, drží palicu vodorovne a počas prechádzania po priechode ňou máva,“ povedala nám Ľ. Bilčiková, ktorá spolu s D. Záhradníkom prechádzala cez cestu a overovala, ako vodiči reagujú na chodca s bielou palicou.
Namiesto pokuty dohovor. Foto: (MA)
„V autoškolách by špeciálne tomu mali venovať aspoň jednu hodinu. Lebo mnohí vodiči o týchto signáloch nevedia. A ak má nevidiaci so sebou riadne označeného vodiaceho psa, nazdávajú sa, že ho ide vyvenčiť.“
Namiesto pokuty dohovor
Prví vodiči, ktorí pred priechodom zastavili, pri neďalekých dopravných hliadkach dostali malú odmenu. Kto bielu palicu nerešpektoval, tentokrát vyviazol len s dohovorom a poučením.
Kým Dávid na začiatku priechodu držal palicu vo vodorovnej polohe, niektorí vodiči si ju naozaj nevšimli. „Stál na druhej strane a práve tam odbočovalo auto predo mnou. Ani som ho nezbadal,“ obhajoval sa vodič, ktorého policajti zastavili.
Mnohí si oddýchli, keď zistili, že ide len o preventívnu dopravnú akciu.
Taxa za nedodržanie predpisov o prednosti na priechode sa totiž líši podľa toho, či vodič chodca obmedzí, alebo dokonca ohrozí. Najvyššia suma pokuty sa približuje k sume 150 eur.
Deň bielej palice
Nevidiacim chodcom na priechode pre chodcov počas Dňa bielej palice nedalo prednosť 29,08 percenta vodičov. Ako ďalej informovala PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) Simona Šípová, najmenej ohľaduplní šoféri sú v Bratislavskom kraji, kde nezastavila viac ako polovica áut - 50,43 percenta.
„Najpriaznivejšie výsledky sú z Trenčianskeho kraja, na priechodoch pre chodcov nevidiacich nepustilo 10,29 percenta vodičov,“ uviedla. Vlani ignorovalo ľudí s bielou palicou na celom Slovensku 23,87 percenta šoférov. Biela palica sa ako symbol nevidiacich, ktorý sú účastníci cestnej premávky povinní rešpektovať, používa od roku 1931 na podnet Francúzky Guilly d Herbemontovej. V Paríži sprevádzala nevidiacich a v snahe pomôcť im v orientácii sa inšpirovala palicou, ktorou policajti riadili premávku.
SITA