IŽA. Po druhej svetovej vojne sa z Dolnej zeme presťahovali do nášho regiónu tisícky slovenských rodín, ktoré sa vrátili do vlastni svojich predkov.
Do nového domova si okrem spomienok doniesli starodávne piesne, zvyky a obyčaje, ktoré však v zmenenom prostredí rýchlo upadali do zabudnutia.
Ich čiastočné oživenie a publikovanie v hodine dvanástej možno preto oprávnene pokladať za užitočný počin.
Babičkine dobroty
Za prispenia Matice slovenskej a Obecného úradu v Iži bol nedávno vydaný minireceptár dobrôt z kuchyne dolnozemských babičiek a prababičiek.
Knižočka, ktorú zostavila Helena Vicianová a graficky upravil Michal Mečár, obsahuje popis 35 jedál – od jednoduchých pochúťok po náročné pokrmy.
Sú zoradené podľa ročných období aj s uvedením času, keď nastala ich sezóna (napríklad zakáľačka či Fašiangy).
Pre milovníkov dobrého jedla spomenieme z receptára aspoň niektoré: zemiakové pagáče, pečený králik na kyslej smotane, jegeška (dolnozemský múčnik v hrubom kryštálovom cukre pripomínajúcom ľadovú polevu), plnený kapustný list, či zakáľačková cigánka.
Slivkové gombóce, alias guľky
Aby sme nezostali len pri všeobecnom konštatovaní, uverejníme jeden recept, ktorý by azda mohol inšpirovať aj dnešné gazdinky.
Ide o slivkové gombóce, čiže guľky, na prípravu ktorých potrebujeme pol kilogramu uvarených zemiakov, jedno vajce, polohrubú múku, trošku soli a kryštálový cukor. Na posýpku použijeme 300 až 400 gramov krupice, cukor podľa chuti a dva až tri polievkové lyžice roztopeného masla.
Z uvedených surovín vypracujeme vláčne cesto, ktoré potom rozvaľkáme na hrúbku pol centimetra a rozkrájame na štvorčeky takej veľkosti, aby sme vedeli do nich vložiť polovicu slivky.
Do každej slivky dáme za malú lyžičku cukru a cesto zabalíme tak, aby sme vyformovali guľku. Vyvárame v slanej vode, polejeme roztopeným maslom a posypeme opraženou sladkou krupicou.
Raz smutné, raz veselé
Slováci žijúci v Békešskej župe kedy veľa a často spievali. Osemdesiat piesní z tohto duchovného bohatstva zozbierala komárňanská hudobná pedagogička Eva Kerepecká.
Kolárovčan Michal Kocziski – obaja sú rodáci z Békešskej Čaby- k ním pridal ďalších osem. Spevník má šteklivý názov Keď som išla včera večer z túlania a piesne zachytáva v pôvodine, teda v archaickom nárečí.
Ďalší spevník má názov Babičkine dolnozemské klenoty. Zachytáva 32 piesní zväčša o láske, na ktoré si ešte spomenuli štyri staršie presídlenkyne žijúce v Iži.
Do knižky boli zakomponované aj popisy zvykov dolnozemských predkov aj múdrosti ich niekoľkých generácií.