HURBANOVO. Na Dni otvorených dverí (DOD) dobrovoľní hasiči v Hurbanove slávnostne prevzali v rámci projektu Tu sme doma grant za vyše 2700 eur.
Kúpili za ne zásahový výstroj, ktorý umožní rýchlejšiu lokalizáciu požiaru a hasenie z menšej vzdialenosti. Doteraz museli hurbanovskí mestskí hasiči v nebezpečných situáciách (napríklad záchrana človeka priamo z ohňa) čakať na profesionálov Hasičského a záchranného zboru z Nových Zámkov.
Rýchlejšiu koordináciu zabezpečí aj nová prenosná rá-diostanica či lezecké vybavenie. „Pri akomkoľvek zásahu musí byť čo najviac chránený život a zdravie hasiča. Prichádza do priameho kontaktu s ohňom a vysokými teplotami. Potrebuje zásahový oblek, prilbu, zásahové rukavice a obuv. Všetky osobné ochranné prostriedky musia byť odolné voči pôsobeniu plameňa a tepla, preto je výstroj veľmi drahý. Bez neho však nie je možné vykonávať zásah v plnej miere a účinnosti.,“ vysvetľuje Ladislav Kočkovič, veliteľ MsHZ v Hurbanove.
Dobrovoľní hasiči pripravili publiku bohatý program. Fotogalériu si môžete pozrieť tu:
Pozrite si fotogalériu >>
Ocenili ich obetavosť
Primátorka Hurbanova Margita Zemková a viceprimátor Karol Lovász odhalili k 125. výročiu založenia hasičského zboru sochu patróna hasičov a záchranárov sv. Floriána.
„Som rada, že sa u nás zachoval dobrovoľný hasičský zbor. Podporujeme ich, dobre sa s nimi spolupracuje, sú pohotoví,“ dodala primátorka M. Zemková.
Podplukovník Pavol Nereča odovzdal v mene ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka a krajského riaditeľa HaZZ tímu hurbanovských hasičov Tatru 815. Pre návštevníkov DOD pokračoval bohatý program.
Predviedli sa hostia i hasiči
Železným hasičom sa mohol stať odvážlivec, ktorý zdolal dvojmetrovú bariéru, dokázal pripojiť a roztiahnuť dva B prúdy, preniesol 25-litrové bandasky a 75-kilogramovú figurínu, či spravil aspoň 20 úderov ťažkým kladivom.
Šance sa chopili aj najmladší, ktorí bojovali v disciplínach pre deti. Mohli maľovať na stenu, zatancovať si zumbu a ponúknuť sa gulášom. Popoludní sa do práce pustili hasiči.
Zasahovali pri požiari drevenej búdy, prítomným predviedli automatický hasiaci prístroj a na záver vyhodnotili Železného hasiča.
Hasičský zbor už 125 rokov
O tom, že hasičská záchranná služba existuje v Hurbanove 125 rokov, svedčí originálny materiál Istvána Fesztyho. Viceprimátorovi Karolovi Lovászovi sa ho podarilo získať vďaka ochote Zuzany Csíziovej, rodenej Fesztyovej. Dokument zachytáva významné momenty hasičského zboru v rokoch 1887 až 1945.
„Prvú celoštátne platnú vyhlášku o protipožiarnej och-rane vydal Jozef II. v roku 1788. O takmer sto rokov neskôr vo vtedajšom Uhorsku prijali zákon, ktorý nariadil mestám vytvoriť vlastné protipožiarne poriadky.
Hasičské zbory sa podľa ustanovenia vytvorili ako platené, dobrovoľné, alebo povinne organizované hasičské zbory. V roku 1887 aj v Ógyalle založili hasičský zbor, za zakladateľa sa považuje Béla Feszty,“ hovorí viceprimátor Karol Lovász.
Prvou hasičskou technikou bola konským povozom ťahaná striekačka s nádržou, do ktorej sa voda nosila, dva rebríky, štyri čakany, päť hákov, dve sekery, päť vidiel, dva lampáše a štyri vedrá. Členov bolo v tom období približne 25, nemali jednotné uniformy ani zásahový odev.
Tragický požiar roztavil aj kostolné zvony
Rok 1910 bol pre Hurbanovo tragický. 29. júna o piatej poobede vypukol požiar v senníku na bitúnku Lovinger.
Zo senníka sa požiar rozšíril na strechu susedného domu a odtiaľ kvôli silnému vetru ďalej do objektu družstevnej predajne.
V nej sa nachádzalo viacero sudov s petrolejom a náboje do poľovníckych zbraní. Sudy sa vznietili a náboje začali vybuchovať a vystreľovať. Hasiči sa nemohli do objektu dostať a požiar sa im nepodarilo lokalizovať.
Chytila sa strecha budovy vtedajšieho okresného súdu a z neho sa šíril ďalej. Zhorela židovská synagóga aj katolícky kostol.
Hasiči sa kvôli horúčave nevedeli priblížiť, dokonca aj kostolné zvony vo veži sa začali taviť. Kým dorazila hasičská jednotka z Komárna, veža ležala v ruinách na hlavnej ceste a zahatala im cestu. Obec po týchto tragických udalostiach preorganizovala hasičský zbor.
„Napriek tomu, že za 125 rokov došlo často k spoločenským alebo politickým zmenám, dobrovoľní hasiči v našom meste vždy existovali. Verím, že za pomoci mesta a vďaka nástupnej mladej generácii sa hasičstvo v našom meste zachová,“ uzavrel viceprimátor K. Lovász.