NOVÉ ZÁMKY. V sobotu bol Bernolákov park už po druhýkrát dejiskom historických bojov osmanských vojsk a obrancov novozámockej pevnosti.
Novozámocké hradné hry obsahovali tri bitky vrátane víťazstva cisárskych vojsk a vyhnania Turkov.
V 16. storočí bola novozámocká pevnosť jedným z najvýznamnejších bodov odporu proti osmanským výbojom. Oslobodenie spod tureckej nadvlády si mesto dodnes každoročne pripomína.

Ticho pred bitkou
V sobotu ráno sa na prvú bitku pripravovali aj pešiaci Hovaldovho regimentu. Vtedy asi vojakom nebýva veľmi do reči. Bakalár histórie z Olomouca Richard Černý sa však s nami ochotne porozprával.
„Pred bitkou sa konali bohoslužby, vojaci sa vyspovedali a rozlúčili so svojimi rodinami. Pre mnohých bola vojenská služba ich jedinou obživou a preto brali so sebou aj rodinu. Keď v roku 1630 Gustav Adolf pritiahol so švédskou armádou do Európy, za ňou šla druhá armáda žien, detí a civilistov, ktorí patrili k vojakom,“ hovorí.
Jeho kompánia už bojovala v Moskve, Poľsku, na Ukrajine a viacerých miestach bývalého Československa. Do Nových Zámkov prišlo osemnásť mušketierov s úlohou brániť hrad.
„Neviem, či vyhráme – ale určite sa nevzdáme. Aj keď scenár nepustí,“ zastrája sa. „Určite je lepšie bojovať, keď vieme, ako sa to má skončiť. Lebo v Ostrave som už zažil historickú bitku, kde nám povedali: nech to skončí akokoľvek. A to bola chvíľami slušná řežba,“ uzatvára.
Ženy s mušketami
Emancipácia šarapatí aj v historickej armáde. Zatiaľ čo v pôvodných regimentoch by ste ženy našli jedine v úlohách markytánok (starali sa o zásobovanie a všestranné služby pre vojakov), v novozámockých táboroch sme našli niekoľko mladých dám v uniformách aj so zbraňami.
„Brnenie by som asi neuniesla, tak som mušketierka,“ usmieva sa Anna Gavendová z bratislavskej skupiny historického šermu Bandérium. Pôsobí v nej päť rokov, doteraz sa pobila s Turkami, Švédmi a ďalšími armádami tridsaťročnej vojny.
Pod novozámocké hradby prišla vyzbrojená rapierom (druh meča), mušketou a bardisou (sekera na rozbíjanie opevnenia).
„Tiež majú spolu celkom slušnú hmotnosť. Treba s nimi vedieť správne narábať, inak sú dosť nebezpečné. Bardisa je normálne naostrená. Mušketa má dve hlavne – jednu vzadu pri panvičke a druhú vpredu - a obe sú rovnako nebezpečné,“ upozorňuje.
Spolu s rondašiliermi (cisárska čestná stráž v brnení) sa aj Anna chystala brániť hrad. Až do konečného víťazstva nad Turkami. Na rozdiel od histórie to netrvalo stopäťdesiat rokov, iba niekoľko hodín.
S podporou EÚ
Druhé novozámocké hradné hry podporil fond Európska únia svojim občanom. Súčasťou bol kultúrny program družobných miest, historický bazár a ďalšie atrakcie pre verejnosť.