ŠURANY. Deň pred otvorením jarmoku sa v synagóge konala vernisáž výstavy diel Františka Filagu. Zúčastnili sa zástupcovia samosprávy, umeleckej obce a priatelia, ktorí chceli zablahoželať jubilantovi.
Pracoval na železnici a maľoval
„Keď som sem v roku 2006 nastúpil, jednou z mojich prvých úloh bola výstava F. Filagu. Opäť sa vraciame v roku, keď sa patrí obzrieť späť na jeho tvorbu, ktorá zahŕňa stovky obrazov,“ povedal na vernisáži správca šurianskeho mestského múzea Miroslav Eliáš. „Nie je síce študovaným umelcom, ale vytvára hodnoty nášho kultúrneho dedičstva. Svojou tvorbou zachytáva aj zabudnuté alebo zaniknuté miesta nielen rodného kraja, ale celého Slovenska. Jeho odhodlanie je úžasné. Ako sám povedal - práca v teréne so stojanom na chrbte a plátnom pod pazuchou maľuje scenérie nášho krásneho Slovenska. Nie náhodou práve krajinky sú v najhodnotnejších rámoch.“
M. Eliáš dodal, že František Filaga 37 rokov pracoval na železnici a popri tom sa venoval maľovaniu obrazov. Diela najstaršieho obdobia z polovice päťdesiatych rokov charakterizuje vystavená kresba vŕby. Do posledného obdobia patrí napríklad séria obrazov z Kostolného Seku.
Na vernisáži mal dve predlohy
Tematicky sa autor venuje niekoľkým témam: Slovensku, rodnému kraju a obci Kostolný Sek, obľúbenou témou sú kvety. Je známym maliarom svadobných kytíc - jedna mala v synagóge vystavený aj originál.
Z vystavených figurálnych kompozícií je najdynamickejšou súťaž furmanov v Polomke. „Na Horehronie sa niekoľkokrát vracal spolu s členmi združenia neprofesionálnych výtvarníkov Artefakt, ktorého bol osem rokov členom. Jeho obraz Kopáči zemiakov bol v roku 1998 publikovaný v knihe Laca Zrubca Šurany. Zátišie s ďalšou témou poľovníctva bolo publikované v knihe o obci Lipová,“ doplnil M. Eliáš
Jeden z vystavených obrazov mal v synagóge aj svoju „modelku“. „Videl moju fotku v kroji a rozhodol sa podľa nej maľovať,“ hovorí Anna Sládkovičová, ktorá v kroji vystupovala na viacerých recitátorských a rozprávačských súťažiach. Obliekla si ho aj na vernisáž v synagóge. „Na rukávoch mám ešte originálne čipky z mojich dievčenských čias,“ hovorí.
Chce namaľovať Máriačalád
Františkovi Filagovi zablahoželali predstavitelia mesta a mnohí účastníci vernisáže.
„Teraz sa venujem maľovaniu vtákov. Ešte by som chcel namaľovať kláštor Máriačalád, mám ho už dobre odkukaný. A predsa by som sa chcel len dostať medzi východniarov. Sú dobrí ľudia a v niektorých oblastiach sa dodnes drží folklór,“ skonštatoval na záver vernisáže osemdesiatnik František Filaga.
S Annou Sládkovičovou pred jej obrazom na výstave v synagóge . FOTO: (MA)