Na Slovensku ročne ochorie na rakovinu krčka maternice 700 žien. Predísť rozvinutiu tohto ochorenia sa pritom dá jednoduchým cytologickým vyšetrením. O ňom, ako aj o samotnej rakovine sme sa rozprávali s MUDr. Zoltánom Hegedűsom z ambulancie v Komárne.
Chodia ženy zodpovedne na preventívne prehliadky?
Bohužiaľ, z mojej skúsenosti viem, že až 70-80% žien na preventívne prehliadky nechodí. Hoci na ne majú nárok od 18-tich rokov každoročne. Tiež sa im v intervale jedného roka robí cytologické vyšetrenie, ktoré keď je dvakrát po sebe negatívne, frekvencia sa zníži na raz za tri roky. Neznamená to však, že ak má žena nejaké problémy s krčkom, cytológiu jej nespravíme. Problém však je, že tie ženy na prehliadky naozaj nechodia.
Prečo je prevencia taká dôležitá?
Keby ženy chodili na vyšetrenie pravidelne, záchyt rakoviny krčka maternice v počiatočnom štádiu by bol väčší a my by sme nemuseli liečiť invazívne karcinómy. Preto sa rakovina volá „tichý zabijak“, lebo prichádza nenápadne, zákerne a bez príznakov. Spočiatku vôbec nebolí, žena nič necíti. Keď už žena príznaky začne mať, je to zlé. Jedným z príznakov je napríklad aj krvácanie pri pohlavnom styku, no ženy, ktoré styk nemávajú, si to v podstate ani nevšimnú a ku nám prídu už s pokročilými karcinómami.
Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice?
Je dokázané, že táto rakovina úzko súvisí s vysokorizikovými typmi vírusu HPV. Za svoj život sa s HPV stretne až 70% žien. Ich organizmus s ním začne bojovať a vo väčšine prípadov to aj zvládne a vírus zdolá. Pri veľkej náloži tohto vírusu, ako aj pôsobením iných faktorov, napríklad fajčením alebo častým striedaním sexuálnych partnerov, sa vírus môže dostať do buniek a časom sa vyvinúť do rakoviny.
Ako je to v tomto regióne s rakovinou krčka maternice?
Na Slovensku ročne ochorie na tento typ rakoviny približne 700 žien. Náš región sa nevymyká z celoslovenského priemeru. Stretávam sa však s tým, že keď prídu nové pacientky, ktoré neboli u gynekológa napríklad aj 15 rokov, tri - štyri prípady rakoviny sa nájdu. Sám som najšťastnejší vtedy, keď za celý rok nemám ani jeden invazívny karcinóm.
Ktorá veková kategória žien trpí rakovinou krčka maternice najviac?
Najväčší výskyt je u žien v produktívnom veku, teda medzi 35 až 45 rokom. Dnes však už aj mladšie dievčatá okolo 20 rokov majú prekancerózy krčka maternice, teda nálezy, ktoré treba nevyhnutne liečiť, aby sa nerozvinuli do rakoviny. Je to tým, že začínajú skôr pohlavne žiť, tým pádom sa vírus u nich skôr prejaví.
Vie si žena diagnostikovať rakovinu krčka maternice aj sama?
Určite nie. Keď si ju už v určitom štádiu dokáže diagnostikovať, neveští to nič dobré.
Aký je teda najlepší spôsob na odhalenie rakoviny?
Najjednoduchší a najistejší spôsob je práve cytologické vyšetrenie. Pacientke sa jemnou kefkou zoberie z krčka maternice ster, z ktorého bunky sa potom preskúmajú v laboratóriu. Celé to trvá pár sekúnd a určite to stojí za to. Dokonca teraz už existuje aj kvalitnejšia verzia tohto vyšetrenia, ktorá vie poskytnúť o bunkách viac informácií a to je cytológia LBC.
Viete nám o LBC povedať viac?
LBC je jednoznačným prínosom pre diagnostiku. Kým pri bežnej cytológií sa vzorka buniek natrie na sklíčko, pri LBC sa vymyje do špeciálneho roztoku. Tým si v laboratóriu dokážu pripraviť z jedného odberu aj viacero preparátov a skúmať aj iné ochorenia, ako napríklad vírus Herpes simplex, rôzne typy HPV alebo prítomnosť mikroorganizmov. Bunky sú čistejšie, preparát je oveľa viac čitateľný.
Aký je váš odkaz pre naše čitateľky?
Každá žena jednoducho musí odhodiť svoj strach a prísť ku gynekológovi. Vyšetrenie netrvá dlho a môže ním predísť veľmi závažným následkom. Práve teraz prebieha celoslovenská osvetová kampaň, ktorá nabáda ženy k zodpovednému prístupu k prevencii. Viac informácií sa ženy dozvedia na www.cytologia.sk a u svojho gynekológa.