MARTOVCE. Farský dom stojí pri mŕtvom ramene rieky Nitra vedľa kostola a základnej školy. Brána domu je cez deň otvorená, aby sa deti zo susedstva mohli prísť kedykoľvek zahrať na farský dvor, kde je pre nich na zelenom trávniku postavená trampolína a detské ihrisko. V strede dvora stojí veľký gaštan, pod ním hrozno a nízky živý plot vkusne lemujú bordový dom rodiny Szénásiovej.
Náš región dobre pozná
Szilárd a Lilla sa stretli na Univerzite Jána Selyeho v Komárne, kde študovali teológiu. Obaja skončili s doktorátom. V súčasnosti vedú malý reformovaný zbor a základnú cirkevnú školu, ktorá je jediná v obci a v širokom okolí. Szilárd Szénási pochádza z Komoče.
Základnú školu navštevoval v Zemnom, na gymnázium chodil do Nových Zámkov a teológiu študoval v Komárne, takže náš región dobre pozná. Mama je ekonómka, absolvovala tiež obchodné právo, otec bol maliar. Szilárd má 37 rokov a spolu s manželkou Lillou vychovávajú desaťročného syna Leventu a sedemročnú dcéru Katu.
Ženy kážu ináč
Martovce majú z približne 720 obyvateľov 90 percent maďarskú a len 10 percent slovenskú národnosť. Reformovaný kostol stojí priamo vedľa farského domu. Szilárd Szénási je primárne miestnym farárom a so svojou manželkou sa rád na kazateľnici dvojtýždenne strieda.
„Ženy majú celkom iné, skôr emocionálne pohľady na život. Veci vedia vysvetliť z celkom iného hľadiska. Kresťania sú radi, že nás môžu počúvať oboch,“ hovorí duchovný Szénási.
Do zboru patrí okolo 320 Martovčanov, no pravidelne ho navštevuje približne 40 ľudí. Pod starostlivosť Martovského zboru patrí Kresťanský reformovaný zbor v Imeli, vo Vrbovej nad Váhom a reformovaní kresťania žijúci v Nesvadoch.
Od Evanjelickej cirkvi sa v mnohom nelíši. Reformovaní sa oddelili od kalvínov, ktorých minulosť je spätá s Francúzskom, a keďže sa táto viera šírila hlavne cez Maďarsko, jej vyznávači majú väčšinou maďarskú národnosť.
Kostol navštevuje približne 40 kresťanov. FOTO: Virgínia Ďuriková
Evanjelici sa hlásia k učeniu nemeckého reformátora Martina Luthera. Ich viera je rozšírená hlavne medzi Slovákmi.
Na Slovensku funguje deväť seniorátov, takzvané cirkevné okrsky. Maďarských je sedem, na východe sú dva slovenské. Szilárd Szénási je zástupcom komárňanského seniorátu, ktorý je v Reformovanej cirkvi najväčší, má 27-tisíc veriacich. Zároveň je zástupcom v celoslovenskej Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku.
„Medzi reformovanými farármi je senior, ktorý vedie celý seniorát. U katolíkov má senior pod sebou približne troch farárov. U nás celý okrsok, čiže aj 20 až 30 farárov. Nad seniorom je už iba biskup celoslovenskej Kresťanskej reformovanej cirkvi, čiže synody,“ vysvetľuje duchovný Szénási.
Mladí chcú niekam patriť
Martovský zbor organizuje množstvo stretávok aj s ostatnými zbormi iného vierovyznania v okolí. Rok začínajú Modlitebným a Aliančným týždňom, v ktorom sa stretávajú rôzne denominácie Reformovanej, Katolíckej, Evanjelickej, Apoštolskej i Baptistickej cirkvi. Veriaci sa počas tohto týždňa každý večer stretávajú v inom zbore či kostole.
V Martovskom zbore funguje malé hudobné teleso, ktoré si pozývajú na rôzne obecné podujatia.
„Fungujú druhý rok, vystupujú počas sviatkov. Mladí chcú niekam patriť. V súčasnosti žiaľ vyhľadávajú skôr virtuálne spoločenstvá, rôzne sociálne siete, ale keď sa postavia zoči-voči konkrétnej osobe, ťažko sa vyjadrujú,“ vníma Szilárd Szénási.
Jediná široko-ďaleko
Raritou širokého okolia je Základná škola Reformovanej cirkvi prvého stupňa, ktorá sa nachádza hneď za kostolom.
„Jej zriaďovateľom je už trinásť rokov náš zbor. Na Slovensku máme veľmi málo reformovaných cirkevných škôl. Základných len päť a dve gymnáziá. Naša je najmenšia, momentálne máme 17 detí.
Ročne musíme na jej chod získať od zboru a rôznych sponzorov štyri až šesťtisíc eur, pretože na toľko detí nedostaneme od štátu dostatočné množstvo financií.
Máme tri učiteľky, upratovačku a šoféra, pretože žiakov dovážame z okolitých osád Hliník, Vrbová a Imeľ. Veríme, že nám Boh školu zachová, aj ľudia s ňou počítajú,“ rozpráva Szilárd Szénási, ktorý v škole učil desať rokov angličtinu a informatiku, dnes sa deťom venuje hlavne jeho manželka Lilla.
Najbližšia Základná cirkevná škola katolícka je v Komárne.
Jediná základná cirkevná škola v obci a v širokom okolí. FOTO: Virgínia Ďuriková
Skutkom, nie slovom
Do školy momentálne chodí aj pán duchovný. Na Univerzite Jána Selyeho v Komárne si robí doktorát PhD., čoho súčasťou je vyučovanie študentov. Prednášal Starý zákon, religionistiku a filozofiu.
„Tento rok mám odovzdať dizertačnú prácu, preto už neučím. Ak Boh dá, nebudem lenivý a vydržím, verím, že to zvládnem,“ vraví duchovný. Vedomosťami disponuje aj zo psychológie, ktorú študoval na univerzite v Budapešti. Konkrétne sa venoval mentálnej hygiene.
Svoje vedomosti a Sväté písmo sa snaží ľuďom vykladať a odovzdávať s vierou pre ich spasenie.
„Ako František z Assisi povedal, zvestujte Slovo Božie, a keď to veľmi potrebujete, tak ho aj hovorte,“ dodáva.
Pre iný pohľad na život
Pán duchovný je zároveň starostovým zástupcom. K poslanectvu sa dostal v roku 2006, kedy ho zvolili do obecného úradu. V ďalšom volebnom období ho starosta István Keszegh vymenoval za svojho zástupcu.
„Starosta je skromný človek, ktorý žije pre dedinu z celého srdca.
Rozmýšľal som, či sa tieto dve funkcie zástupcu a duchovného dajú spojiť, ale ľudia ma v tom podporovali. Farára si zvolia na celý život, zástupcov volia každé štyri roky, tak som to prijal. Starosta je inžinier, a ja ako duchovný rozmýšľam ináč. Asi toto iné zmýšľanie hľadal vo mne starosta a veľmi dobre sa nám spolupracuje,“ hovorí zástupca starostu Szilárd Szénási, ktorého rozhodnutie schválila aj cirkev.
Plány do budúcna má skromné: „svoje povolanie robiť čo najlepšie. Byť farárom je pre mňa viac ako služba, je to môj život. Iné by som ani nevedel robiť,“ uzatvára Szilárd Szénási.