NOVÉ ZÁMKY. Dláždenie takmer tisícšesťsto metrov chodníkov zámkovou dlažbou, na ktorú si mesto berie úver vo výške 396-tisíc eur, prebieha nakoniec s verejným obstarávaním v réžii mesta.
Aprílový návrh zmluvy o združení finančných prostriedkov, kde by nakúpená dlažba prekryla v chodníkoch pokládku druhej etapy líniovej telekomunikačnej stavby spoločnosti Orange Slovensko a betónové chráničky mesta bez súťaže, znepokojil nielen verejnosť, no o nejaký čas vraj aj samotných poslancov.
Zmenili uznesenie
„Líniové stavby nepodliehajú zákonu o verejnom obstarávaní. My sme sa s operátorom združili aj za účelom, že tým všetko urýchlime a nebudeme musieť robiť žiadne dodatočné obstarávania. Veľkému spektru lokálnych politikov sa práve toto nepáčilo,“ povedal prednosta mestského úradu Peter Ágh.
Na júlovom rokovaní tak poslanci schválili zmenu aprílového uznesenia, kde projekt nevykonajú formou zmluvy o združení prostriedkov ale zvlášť, teda cez dve samostatné zmluvy pre mesto a operátora.
Do rozpravy sa vtedy na rokovaní zapojil iba poslanec Lukáš Štefánik, ktorý odmietal „návrh podporiť, keďže neprešiel finančnou komisiou". Z prítomných poslancov hlasovali za návrh trinásti, deviati sa zdržali.
Ešte platná zmluva
Stavebné práce ako aj materiál zabezpečuje firma HOLD s.r.o. so sídlom v Nových Zámkoch, ktorá vyhrala verejné obstarávanie na budovanie chodníkov ešte na jar v roku 2010. Zmluvu o obnove chodníkov má firma na tri roky.
O ponuku sa vtedy uchádzali ešte ďalšie tri firmy, prednosta hovorí, že víťazná spoločnosť ponúkla za práce aj materiál najnižšiu cenu. Za jeden štvorcový meter dlažby ponúkla vtedy 6, 30 eur.
Ponúkaná suma je lacnejšia ako navrhnutá suma v zmluve v apríli, kde jeden štvorcový meter vyšiel na viac ako sedem eur. Výška úveru ostáva nezmenená.
Využili, že operátor kope
Pred niekoľkými mesiacmi začala v meste Spoločnosť Orange Slovensko druhú etapu vlastnej líniovej telekomunikačnej stavby.
Mesto požiadalo firmu, aby svoje káble neosádzala do trávy pri chodníkoch, ale aby kopala priamo v nich, pričom liaty asfalt na dotknutých chodníkoch nahradí zámková dlažba.
Okrem toho mesto využilo možnosť, vložiť si do rozkopaných chodníkov vlastné betónové chráničky a šachty, do ktorých potom položí svoj vlastný optický kábel.
„Túto možnosť sme využili aj počas ich prvej etapy, mesto totiž nemá peniaze na to, aby rozkopalo mesto kvôli budovaniu vlastnej optickej siete," vysvetľuje prednosta.
Logické: vydláždiť až k primátorovi
Podľa prednostu sa rozkopávali najmä chodníky, ktoré boli „v zlom stave a mali nejaký logický úsek."
Podľa zverejnenej mapy siaha sieť rekonštruovaných chodníkov na jednej strane po nemocnicu s priľahlým sídliskom, pokračuje cez centrum smerom k autobusovej, železničnej stanici a okolitým panelákom.
Vetva smerujúca k trom mostom sa končí na ulici, kde býva primátor mesta. Za tri mosty už nepokračuje.
Veľké plány s optikou
Do konca roka chce mesto už k opticky prepojenému mestskému úradu, domu kultúry a kostolu pripojiť aj mestskú políciu, kino a všetky základné školy.
Okrem nezávislého prepojenia od internetu a možnosti priameho televízneho prepojenia z týchto objektov chcú rozšíriť aj kamerovú sieť po meste.
Ďalšie služby ako sledovanie dlhodobo chorých, detských ihrísk, či teploty vozovky sú zatiaľ len v teoretickej rovine.
„Po dokončení prác bude ale naše mesto percentuálne najviac pokryté optickým signálom," dodáva prednosta.