Kde žije poletuška slovanská a krivonos sosnový? A aké typy lesov vlastní Európa? Spoznáte hlasy zvierat? Svoje vedomosti si môžete preskúšať v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch. Výstava „Lesy Európy“ bude otvorená do 30. novembra.
NOVÉ ZÁMKY. Novozámocké múzeum v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach, Ponitrianskym múzeom v Nitre, Podunajským múzeom v Komárne a Tríbečským múzeom v Topoľčanoch pripravilo od 14. septembra 2012 ekologicko-prírodovednú výstavu „Lesy Európy “. Kurátorom výstavy je Ladislav Petrovič.
Fotogalériu vystavovaných zvierat si môžete pozrieť tu:
Fotogaléria >>
Strom je najlepší vodič
Lesy majú pre človeka a jeho krajinu veľký význam. Upravujú teplotu a vlhkosť krajiny. Podľa webovej encyklopédie zatiaľ nepoznáme taký materiál, ktorý by pri danej hmotnosti odviedol toľko tepla ako živý strom. Jeho korene spevňujú pôdu, čo je dôležité najmä na brehom riek alebo strmých svahoch hôr. Najpodstatnejšou úlohou je, že produkujú kyslík a zo vzduchu naopak odbúravajú hromadiaci sa oxid uhličitý, čo je dôležité pre zdravie a pohodu človeka. Lesy poskytujú domov, úkryt a potravu aj rôznym rastlinám a živočíchom.
Zelené bohatstvo Európy
Novozámocké múzeum vám o nich rozpovie viac, stačí nasledovať medvedie a vlčie stopy, ktoré návštevníkov zavedú do ríše lesných rastlín a zvierat. Nezľaknite sa líšky hrdzavej, vlka dravého ani medveďa hnedého. V múzeu vám budú robiť tichú spoločnosť a o vašu bezpečnosť sa postará rys ostrovid. Vy si spokojne môžete prezrieť vitríny zobrazujúce tri pôvodné typy európskych lesov - severské boreálne lesy, európske zmiešané lesy a lesy stredozemného typu.
„Mediteránnych lesov je teraz strašne málo. V Grécku ich už v stredoveku začali vo veľkom vyrubovať na stavbu lodí. Neskôr ich nahradili olivové háje a aleje na pestovanie korkového dubu. Dnes je ich naopak veľa v Portugalsku,“ objasňuje Ladislav Petrovič.
K európskym typom lesov sa pridružujú horské, lužné, kultúrne lesy a lesoparky. Návštevníci tu môžu vidieť rôzne druhy živočíchov a rastlín, ktoré sú pre ne charakteristické. V strednej vitríne je inštalovaný model krajiny so znázornením vegetačných stupňov Európy. K nemu sú pripojené banery zobrazujúce výškové stupne Slovenska, funkcie a vývoj lesa. Ďalšie predstavujú vybrané druhy stromov charakteristické pre lesy severské, zmiešané, mediteránne a lužné. V dvoch menších vitrínach si návštevníci môžu pozrieť niektoré druhy hmyzu žijúceho v jednotlivých typoch lesov.
Na výstavu sa pripravovali od apríla
Atmosféru zdokonaľujú panoramatické plátna, melódia spevavých vtákov a päť veľkých akrylových obrazov, ktoré výtvarne navrhol a zrealizoval Mikuláš Horváth. S tvorbou začal už v apríli.
Výstavu dopĺňa šesť muzejno-pedagogických aktivít, na ktoré sa záujemcovia môžu prihlásiť aj mimo výstavy. Deti materských a základných škôl si môžu zahrať netradičné pexesá, byť na chvíľu detektívmi v prírode, prihlásiť sa na exkurziu do prírody alebo si vypočuť prednášky spojené s interaktívnymi hrami, ku ktorým sú pozvané aj stredné školy. Úspešní absolventi získajú diplom lesného vyšetrovateľa.