VEĽKÝ KÝR. Vo štvrtok 13. septembra bolo 90 percent slovenských škôl zatvorených pre štrajk učiteľov.
Mnohé iné inštitúcie, v ktorých mladá generácia môže načerpať užitočné informácie a vedomosti, pracovali v bežnom režime. Napríklad knižnice, ktorých zamestnanci tiež nemajú vysoké platy. A zatiaľ neštrajkujú.
V obecnej knižnici vo Veľkom Kýre bolo v ten deň rušnejšie ako vo viacerých slovenských školách. Deti si prišli vybrať nové knihy alebo sa zapísať.
FOTO: Eugen Paľcev
Symbolické členské
Zriaďovateľom knižnice je obec Veľký Kýr. Sídli v kultúrnom dome, otvorená je každý pracovný deň popoludní.
Ako nás informovala knihovníčka Silvia Cilling, poskytujú knihovnícke služby širokému spektru návštevníkov. Je svojráznym informačným centrom pre obyvateľov obce už niekoľko desaťročí.
Knižný fond tvorí beletria pre dospelých čitateľov a deti a náučná literatúra rôznych odborov.
Okrem absenčných a prezenčných výpožičiek kníh, novín a časopisov poskytuje bibliograficko-informačné služby a organizuje kultúrno-vzdelávacie podujatia pre čitateľov. Pri organizovaní podujatí spolupracuje s miestnou základnou a materskou školou a inými inštitúciami v obci. Členské je prakticky symbolické. Väčšina ľudí (študenti, dôchodcovia, nezamestnaní) zaplatia iba euro.
Čitatelia si môžu prečítať aj noviny a časopisy. FOTO: Eugen Paľcev
Internet verzus knihy
Silvia Cilling priznáva, že v ostatných rokoch navštevuje knižnicu menej dospelých i detí. Momentálne má knižnica vo Veľkom Kýre zaregistrovaných 125 čitateľov - väčšinou domácich obyvateľov. Knižnicu navštevuje aj chlapec z Nitry, ktorý má v tejto obci starých rodičov.
„Samozrejme, ťažko konkurovať moderným technológiám. Hlavne mladú generáciu láka televízia, počítače, internet. Ako sa hovorí, všetko je na webe. Deti nachádzajú na internete informácie a zároveň sa hrajú. Knihy stratili popularitu, ktorú mali po stáročia. Napriek tomu mnohí stále čítajú,“ hovorí S. Cilling.
Priznáva, že televízia a počítačové hry ovplyvňuje aj výber kníh, o ktoré majú záujem hlavne deti. Často vyhľadávajú tituly, ktoré už spropagovala televízia či film a dostali chuť prečítať si knižnú predlohu.
Čo a koho čítajú
Pred 20 - 50 rokmi sme čítali o budovaní socializmu, hrdinoch - partizánoch, populárne boli „lemovky“ či „mayovky“.
A čo dnes čítajú Slováci? Silvia Cilling prezradila, že v súčasnosti „letia“ vedecko-fantastické romány a poviedky, romantické poviedky, kriminálky, „ženské“ romány a podobne.
„Mládež preferuje autorov ako Jacqueline Wilsonová, Meg Cabotová, Thomas Brezina, Stephenie Meyerová. Dospelí skôr zaujímajú diela Táne Keleovej-Vasilkovej, Márie Hamzovej, Dominika Dána, Jozefa Kariku. Zo zahraničných autorov sa najviac požičiavajú knihy Dana Browna, Pauloa Coelhoa, Danielle Steelovej,“ povedala nám S. Cilling.
Silvia Cilling. FOTO: Eugen Paľcev
Koľko rečí vieš...
Ešteže sú na svete školy (brány drvivej väčšiny však práve vo štvrtok boli zatvorené).
Všetky povinné školské tituly aj náučnú literatúru vyhľadávajú v knižnici. Zaujímajú sa o literatúru v cudzích jazykoch a knihy, ktoré im pomáhajú pri seminárných prácach.
Silvia Cilling prízvukuje, že obyvatelia obce, v ktorej žijú občania slovenskej a maďarskej národnosti a je tu dvojjazyčná škola, majú veľkú výhodu, ak náhodou nenašli knihu, ktorú potrebujú v jednej reči, požičajú si titul v inej. Nuž, ľudová múdrosť hovorí – koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.
Najlepší priateľ človeka
V knižnici vo Veľkom Kýre je takmer 14-tisíc kníh. Každý rok dokupujú nové. Finančné prostriedky na nákup kníh poskytuje obec. Aj v období finančných „suchôt“ sa peniaze na rozšírenie knižného fondu vždy nájdu. V tomto roku obecná knižnica získala od ministerstva kultúry finančný príspevok 500 eur na nákup nových kníh.
„Určite by sme boli radi, keby našu knižnicu navštevovalo čo najviac dospelých, ale hlavne detí,“ priznáva Silvia Cilling. “Nie náhodou sa hovorí, že kniha je najlepším priateľom človeka. Je obrovským kultúrnym a duchovným bohatstvom. A preto by ľudia určite mali viac čítať a navštevovať knižnice.“
Na Slovensku je vyše osemtisíc knižníc, v Európskej únii je ich 90-tisíc a po celom svete je 250-tisíc knižníc. Ľudia ešte čítajú. Nech čítajú aj naďalej!