Školskú katedru vymenila za palubu lietadla. Teraz sa vrátila do svojej pôvodnej školy k deťom.
ŠURANY. Anna Paulišinová vyštudovala učiteľstvo 1. stupňa so špecializáciou na angličtinu a nastúpila do Základnej školy na Bernolákovej ulici.
„Odučila som tu tri školské roky. Počas posledných prázdnin som hľadala nejakú brigádu alebo prácu animátorky a natrafila som na výberové konanie na palubný personál. Dovtedy som síce po podobnej práci netúžila, ale keďže som ešte nemala v pláne sa usadiť, skúsila som a prijali ma,“ hovorí.
Najďalej do Indie
Od roku 2008 začala pracovať pre írsku leteckú spoločnosť. Dočasným domovom sa jej stali nemecké Brémy, „Lietali sme do Británie, Škandinávie, Španielska, Maroka, na Kanárske ostrovy. Boli to pravidelné linky, začínali sa aj končili v Brémach. Iba raz hrozilo, že pre poruchu budeme musieť zostať mimo báze,“ hovorí.
„Chýbala mi rodina a priatelia. Našťastie, po polroku som našla miesto v slovenskej leteckej spoločnosti a presťahovala som sa do Bratislavy, kam už bolo podstatne bližšie. Odtiaľ sme štartovali prevažne na chartrové lety. Najďalej som sa dostala do Indie s medzipristátím v Gruzínsku. Viezli sme ľudí do práce v Európe, ale aj futbalistov, hokejistov, filharmóniu. Prinieslo to veľkú rozmanitosť kultúr, od palubného personálu sa vyžadovalo iné správanie k pasažierom. Ale napríklad také futbalové mužstvo aj s fanúšikmi vytvorilo na palube neopakovateľnú atmosféru.
Zahraničnú linku neskôr vymenila za domácu.
Treba cudzie jazyky
Teraz som už pevnými nohami na zemi. S manželom – bývalým stevardom - sme zostúpili z oblakov a hľadáme si normálny režim. Zostali mi pekné spomienky, ktoré mi nikto nevezme,“ dodáva čerstvo vydatá učiteľka z Bernolákovej.
Prezradila, že s vážnym nebezpečenstvom sa pri práci nestretla. Palubný personál je však vycvičený na všemožné situácie – od prvej pomoci cez požiarny výcvik až po zručnosti ochranky. „V prípade núdze sa musí lietadlo evakuovať do 90 sekúnd, pri pristátí na vode ešte rýchlejšie. Lietali sme vo výške jedenásť kilometrov, kde je vonkajšia teplota mínus 50 – 60 stupňov. Takže to predstavovanie núdzových postupov, ktoré pasažierom predvádzame po štarte, má svoj význam.“
Anna Paulišinová zdôrazňuje, ako jej pomohla znalosť cudzích jazykov. „Leteckým jazykom je angličtina, okrem toho sa dohovorím po nemecky taliansky. Mojím žiakom odporúčam, aby sa vzdelávali v jazykoch. A kto chce spoznať kus sveta, môže skúsiť aj ponad oblaky.“
Inštruktáž s kyslíkovou maskou. Našťastie ju "naostro" nikdy nepotrebovali .