NOVÉ ZÁMKY. Odhadom asi 500 – 800 metrový balvan bol k nám najbližšie 30. mája tohto roka. Zem minul vo vzdialenosti vyše 33 miliónov kilometrov (90-násobok vzdialenosti Zeme od Mesiaca). V tom čase si ho však na oblohe nikto nevšimol.
Až keď prešla z južnej oblohy na severnú, dva týždne po najväčšom priblížení k Zemi planétku zachytil ďalekohľad Konkolyho observatória v maďarskom Piszkéstető. Novozámčan Štefan Kürti ju identifikoval 16. júna. Keď jeho „úlovok“ potvrdili ďalšie 4 observatóriá, Stredisko pre malé planétky (Minor Planet Center) v USA oficiálne oznámilo objav blízkozemskej planétky 2012 LG11.
Na Slovensku zatiaľ objavili iba tri
„Niekoľkokrát som bol pozorovať priamo v Maďarsku, bolo to však časovo náročné. Teraz to robíme pohodlnejšie. Maďarský profesionálny astronóm Krisztián Sárneczky z Budapešti zabezpečí fotografovanie časti hviezdnej oblohy, ja následne pozorovania vyhodnotím,“ hovorí Kürti.
Amatér z Jasovej fotí vesmír digitálnym fotoaparátom
Prečítajte si príspevok >>
Slovensko – maďarská spolupráca prebieha od jesene 2010, jej výsledkom sú stovky objavených asteroidov. Ten najnovší, 2012 LG11, sa v súčasnosti už od nás vzďaľuje a v októbri sa dostane aj mimo dosah veľkých teleskopov.
Doteraz astronómovia zo Slovenska objavili iba dve blízkozemské planétky (obe sú objavom Astronomicko-geofyzikálneho observatória UK v Modre). Objav Š. Kürtiho je tretím v poradí, navyše prvým výsledkom medzinárodnej spolupráce amatérskeho a profesionálneho astronóma.
Hviezdy pozoruje od detstva
Štefan Kürti však medzi astronómami nie je žiadnym nováčikom. Hviezdy, kométy a planéty ho zaujímali od detstva. Hoci má 25-centimetrový ďalekohľad a občas pozoruje hviezdnu oblohu „naživo“, svoje objavy urobil pri pozorovaní záberov z internetu.
"Rodný list" planétky s menom hokejového kapitána
„Americké observatórium Spacewatch v Arizone fotí oblohu celú noc, no keďže údajov je veľmi veľa, nestíha ich spracovať. Snímky zverejnilo na internete a vyzvalo verejnosť na pomoc.
Pridal som sa ku skupine ľudí, ktorí sledujú takzvané blízkozemské planétky – možné nebezpečenstvo pre planétu Zem,“ hovorí.
Počas prvého roka objavil hneď tri blízkozemské objekty, ktoré minuli našu planétu vo vzdialenosti niečo vyše milióna kilometrov (asi trojnásobná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom).
Meno dostávajú až po rokoch
Od objavu asteroidu cez overenie a vyhodnocovanie údajov až po získanie poradového čísla prejde obvykle šesť až osem rokov. Objaviteľ má právo svoj objav pomenovať. Š. Kürti dal doteraz mená jedenástim planétkam. Prvú pomenoval po manželke, objavu z roku 2006 dal na počesť bydliska názov Nové Zámky.
Vo vesmíre je takto zvečnené aj meno slovenského futbalistu storočia Jána Popluhára a od 3. júla 2012 má svoju „hviezdu“ aj Paľo Demitra.
Š. Kürti planétku identifikoval 31. mája 2008 na archívnych záberoch získaných 15. októbra 2001 z 1,2 metrového teleskopu observatória v Mt. Palomar v americkej Kalifornii.
Dva roky trvalo získavanie dostatočného množstva dát, aby Minor Planet Center v USA planétku zaevidovalo pod poradovým číslom 240022.
„Keď sa stala nehoda lietadla, okamžite mi napadlo vzdať poctu kapitánovi hokejovej reprezentácie a pomenovať podľa neho planétku. Prvý krok k pomenovaniu som spravil začiatkom tohto roka, keď som získal od jeho manželky súhlas na pomenovanie asteroidu a začiatkom júla názvoslovná komisia meno schválila,“ dodáva novozámocký astronóm.
Demitra sa vzďaľuje
Planétka s priemerom približne päť kilometrov obieha Slnko vo vzdialenosti 450 miliónov kilometrov, jeden obeh trvá vyše päť a pol roka.
V súčasnosti sa nachádza v súhvezdí Vodnára. Najlepšie podmienky na jej pozorovanie budú v septembri, ale, žiaľ, iba z južnej pologule. K pozorovaniu by ste však potrebovali teleskop s minimálne 50-centimetrovým priemerom a s výkonnou CCD kamerou.