Šestnásťročný plavec Viktor Kemény putuje na paralympiádu ako najmladší zo slovenských účastníkov. Okrem tvrdej driny tomu predchádzalo aj stretnutie s premiérom, ktorého dostal do úzkych.
NOVÉ ZÁMKY. Tak ako ostatní zo slovenskej výpravy aj Novozámčan Viktor včera navštívil premiéra Róberta Fica na Úrade vlády, aby si šiel po menovací dekrét.
Úsmevy, podanie rúk a blesky fotoaparátov zrazu prerušil Viktor, ktorý premiérovi namiesto ruky podal nohu.
Róberta Fica toto gesto najprv zaskočilo, spočiatku mu chcel na nohu položiť diplom, potom od úmyslu ustúpil a nohou mu zatriasol.
Viktor pochopil, že situácia je neštandardná a svojou bezprostrednosťou a suverénnym správaním otočil celú situáciu na vtip, na ktorom sa ku koncu všetci zasmiali.
Podľa jeho blízkych je Viktor so svojím handicapom vyrovnaný a pre podobné situácie má pochopenie.
Osobným a športovým životom sa prediera húževnato, podľa svojich vyučujúcich mu to ide aj v škole.
„Viktora zaujíma nemecký jazyk, keby nešiel na paralympiádu v Londýne, možno by sa zúčastnil Medzinárodnej nemeckej olympiády vo Frankfurte nad Mohanom," povedala jeho nemčinárka Henrieta Babeková.
Viktor patrí vo svojej kategórii medzi piatich najlepších nemčinárov na Slovensku, momentálne bude druhákom na novozámockom gymnáziu.
Z medzinárodnej nemeckej olympiády priniesla pre Slovensko bronz
Prečítajte si príspevok >>
Zahraničné súťaže v plávaní valcuje
Už počas celého 2011 a 2012 dávali Viktorove výkony tušiť, že by mohol tento šestnásťročný športovec splniť kritériá pre účasť na najväčšom svetovom podujatí telesne postihnutých športovcov.
„Účasť na hrách je podmienená umiestnením vo svetových ratingových tabuľkách, vedených medzinárodnou organizáciou IPC so sídlom v Austrálii a splnením výkonnostného A limitu,“ hovorí Viktorov tréner Ladislav Struhár, ktorý so svojim zverencom absolvoval už rad pretekov aj medzinárodného rangu v zahraničí.
Na Majstrovstvách Európy 2011 v Berlíne foto: archív Viktor Kemény
„Už na Medzinárodných otvorených majstrovstvách Nemecka IDU 2011 v Berlíne potreboval Viktor potvrdiť limit na 100 metrov prsia, ktorý bol 1:35.
Tréningové časy z krátkeho bazénu sa blížili k tomuto limitu, ktorý Viktor napokon aj splnil, čo potvrdil aj na ďalších pretekoch a to v Českých Budějoviciach na Otvorených majstrovstvách Českej republiky a dva týždne pred ME v maďarskom Egeri.
Stal sa majstrom Českej republiky i Maďarska v kategóriách S6 (kategória postihnutia pre disciplíny kraul, znak, motýlik) a SB 7 (kategória postihnutia pre prsia).
Na ME v Berlíne 2011 zaplával Viktor najlepší juniorský výkon na 100 m prsia. V kategórii OPEN sa dostal až do finále, kde dosiahol čas pod 1:30. Tento čas mu však nebol uznaný pre diskvalifikáciu za porušenie pravidiel plávania," analyzoval cestu Viktora Keménya k nominácii na Paralympijské hry jeho tréner.
Poslednými významnými pretekami pred hrami boli 8. až 10. júna 2012 Otvorené majstrovstvá ČR v Českých Budějoviciach, na ktorých dosiahol Viktor svoj najlepší osobný výkon na 100 m prsia časom 1:30,06.
V ratingovej tabuľke mu v kategórii OPEN patrí 13. miesto na svete. Na základe dosiahnutých výsledkov a umiestnení je teda Viktorova nominácia na XIV. Paralympijské hry oprávnená.
Osemročná drina plná odriekania
Posledné tri mesiace dolaďoval formu, aby sa v Londýne potvrdila jeho výkonnosť. Očakáva sa od neho čas pod 1:30.
Príprava Viktora Keménya prebieha čisto na amatérskej báze, pričom i jeho tréner vykonáva svoju činnosť dobrovoľne. Finančné zabezpečenie pretekára na podujatie tak významného rangu zďaleka nie je adekvátne.
Chýba konfrontácia s pretekármi najmä z USA, Austrálie a Južnej Ameriky. Na preteky do spomínaných krajín sa Viktor z ekonomických dôvodov nedostal.
Spokojnosť po úspešnom výkone. foto: archív Viktor Kemény
Mohol by na nich nabrať ďalšie skúsenosti a vylepšiť si časy, nakoľko v znaku i v motýliku mu na splnenie limitu chýbalo len niekoľko desatín.
Napriek tomu sa dá klasifikovať jeho výkon za ojedinelý, nakoľko jeho vek nedosahuje ani 17 rokov.
Európske, či svetové podujatia, ktoré spolu so svojim trénerom absolvoval boli klasifikované v kategórii OPEN – čiže dospelých. Ťažká je konfrontácia s vyspelými 25 -27 ročnými plavcami, ktorých príprava prebieha za iných podmienok, pri inej finančnej podpore. Títo pretekári absolvujú 7 – 12 pretekov ročne.
„Je to výsledok osemročnej driny a odriekania. Tento úspech by sa nebol zrodil bez výdatnej podpory Plaveckého oddielu v Nových Zámkoch.
Nedá sa nespomenúť bývalého už nebohého predsedu Plaveckého klubu v Nových Zámkoch Dr. Rudolfa Vargu, ktorý ako prvý prišiel s myšlienkou vytvoriť skupinu postihnutých plavcov, pričom táto skupina funguje až dodnes.
Je v nej osem plavcov, s ktorými sa pravidelne zaoberáme. V roku 2009 sme na Svetových hrách v indickej Bangalore získali medailové umiestnenie, čo dalo podnet na individuálnu prípravu na vrcholné podujatia v plaveckom športe. XIV. Paralympijské hry v Londýne budú rozhodne našim doterajším vrcholom“, dodal na záver tréner Ladislav Struhár.
Nové Zámky budú mať v Londýne dvoch
Atlét Adrián Matušík sa špecializuje na hodové disciplíny, hod diskom a vrh guľou.
NOVÉ ZÁMKY. Jeho účasť na Paralympiáde bola taktiež podmienená splnením limitov. Tie boli stanovené Medzinárodnou organizáciou telesne postihnutých športovcov ako aj Slovenskou organizáciou telesne postihnutých športovcov, ktorú zastrešuje Slovenský paralympijský výbor.
Paradoxne limity stanovené domácou organizáciou (v disku 52 m, v guli 15 metrov) boli prísnejšie ako limity stanovené IPC (v disku 40 m, v guli 14 m).
Limity sa Adriánovi podarilo splniť už na medzinárodných pretekoch v Nemecku koncom minulého roka. V hode diskom zaznamenal výkon 52,5 m, pričom guľou prekonal pätnásťmetrovú hranicu.
Vľavo Adrián Matušík, na Majstrovstvách sveta v Spojených arabských emirátoch bol druhý foto: archív
Majstrovstvá Európy v Holandsku 2012 boli poslednými pretekami pred Paralympiádou, na ktorých sa dali ešte splniť limity. Adriánovi vyšli na výbornú, keď vo vrhu guľou dosiahol svoj osobný rekord 15,96 a skončil druhý, kým v hode diskom skončil na bronzovom stupni výkonom 51,50 m. Jeho osobákom v tejto disciplíne je výkon 54 m.
„V disku by som mohol atakovať 3. – 4. miesto. Veľa však bude záležať od súperov a samozrejme mojej aktuálnej formy a pohody. Konkurencia je veľká. Svetovej špičke vládne americký pretekár, ktorý je držiteľom svetového rekordu výkonom 63,5 m. Konkuruje mu Angličan s osobným rekordom na hranici 59 m a za nimi nasledujú 2 – 3 najlepší Európania.
Spokojný bude aj bez medaily
„Vo vrhu guľou budem mať veľmi ťažkú pozíciu. Podľa pravidiel súťaže budú spojené dve skupiny podľa postihnutia. Výkony sa budú prepočítavať na body (v pomere ku svetovému rekordu). Držiteľom svetového rekordu je dánsky guliar, ktorého budem mať v skupine, takže to bude veľmi náročné. Ak sa umiestnim do 5. 6. miesta budem spokojný,“ načrtol svoje možnosti a ambície samotný pretekár.
Adrián v zápale hry. foto: archív
Adrián sa pripravuje na vrcholné podujatie na amatérskej báze. Popri tréningoch chodí do zamestnania, pričom v poslednom období mu zamestnávateľ vychádza v ústrety a uvoľňuje ho na pol dňa.
Ak telesne postihnutý športovec získa na MS či ME nejakú medailu, získava od štátu (Ministerstvo školstva) dotáciu na športovú prípravu, z čoho sa hradí všetko čo sa týka športu to znamená sústredenia, preteky, cesty, športová výživa, regenerácia atď.
Vo výhru tajne verí
Ministerstvo školstva podporilo Adriánovu prípravu na Paralympiádu schválením dotácie o 5000€ vyššej ako bola pôvodná. Podpora najmä z centrálnych orgánov (Slovenský paralympijský zväz) nie je však celkom adekvátna. Zväz financuje iba pobytu na samotnom podujatí.
Pri veľkej záťaži chýba Adriánovi adekvátna regenerácia. V ústrety mu však maximálne vychádza Atletický club v Nových Zámkoch, ktorý mu neobmedzene poskytuje na prípravu štadión a všetky vymoženosti v ňom, ktorých však nie je až tak veľa.
„ Pri lepších podmienkach by sme sa mohli baviť aj o zisku niektorej z medailí“, povedal na záver Adrián Matušík, ktorý však v zisk kovu zo XIV. Paralympijských hier tajne verí.
Roman Guliš