Novozámockému viceprimátorovi a šurianskemu poslancovi učarovalo včelárstvo. Starostlivosť o milióny včiel im prináša relax.
NOVÉ ZÁMKY / ŠURANY. Viceprimátor Péter Nagy delí svoj život delí medzi rodinu, prácu a viac ako osemdesiat včelích rodín v Mužli. Včelárstvo si zamiloval ako štrnásťročný, keď na svojej obľúbenej čerešni chytil roj.
„So včelami to bola láska na prvý pohľad. Spoločenstvo včiel prežilo práve preto, že žiaden článok jej hierarchie ani v najťažších časoch nepochybil, obdivujem fungujúci systém včiel ako celok," približuje tridsaťštyriročný včelár s viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami.
Ako to vyzerá vo včelom úli.
Pozrite si fotogalériu >>
Súčasný predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Štúrove si pri včelách dopĺňa energiu aj cez víkend. „Keď som mal menej včelích rodín a viac času, poznal som každú po mene," spomína.
Jedna rodina mu ročne vyprodukuje asi 50 kg medu, kedysi sa to však blížilo k trojcifre. Záujemcom ponúka medy rôzneho druhu, okrem agátového či repkového ponúka napríklad aj gaštanový. Produkuje tiež vosk, propolis, či odberá nadbytočný peľ za účelom probiotika.
Viceprimátor trávi víkend pri včelách foto: Péter Nagy, archív
Ak si chce byť zákazník istý pravosťou medu, radí nasledovné. „Známkou je cukornatenie, je to jeho prirodzená vlastnosť," vysvetľuje Nagy.
Tvrdí, že nízka informovanosť a často aj finančná situácia prispieva k predajnosti medu z tretích krajín.
Súčasný včelársky rok hodnotí v porovnaní s minulým za podpriemerný.
„Značný výpadok v produkcii medu v našom regióne majú za posledné roky na svedomí hybridné druhy slnečníc, produkujúc minimum nektáru. Ide o výpadok jednej tretiny ročnej produkcie medu," dodáva. Pre spoločnosť považuje včely za neoceniteľné tým, že opeľujú a udržujú tak prírodu pri živote.
Včely očarili aj poslanca
Šurianskeho poslanca Karola Klimenta vídavajú miestni viac vo včelárskej kombinéze ako v poslaneckom obleku. Vraví, že za každú návštevu svojich päťdesiattri rodín v Nitrianskom Hrádku zinkasuje asi tridsať žihadiel. „Začiatkom jari mnohí čakajú na prvé puky kvetov, ja na prvé žihadlo," smeje sa.
Napriek bolesti z uštipnutia však k včelárstvu prechováva veľkú vášeň. Tú pred tridsiatimi rokmi rozdúchal jeho dobrý priateľ a uznávaný včelár v Čechách i na Slovensku.
Včelí úľ bez krytu. foto: Daša Račková
„Začalo to, keď ma veľkovčelár a teraz i vedú- ci výskumnej stanice v Zubří Bánovčan Igor Dibus volával, aby som mu šiel pomôcť s vytáčaním medu," spomína.
Odvtedy vraj neprejde deň, čo by pri včelách nebol. A ľudia z okolia to vedia. „Chodievajú sem často, veď tu dostanú nefalšovaný agátový, repkový či slnečnicový med."
Kde je robota, tam je i med
Prečítajte si príspevok od Karola a Dany Sudorových >>
Repertoár medov si onedlho rozšíri o medovicový, ktorý včely vyprodukujú iba v oblasti ihličnatých stromov. „Kvôli tomu si zakladám jednu včelnicu na strednom Slovensku v okolí Žarnovice, chcem tam mať desať až pätnásť rodín."
Skúsený včelár vyrába okrem medu aj propolisovú tinktúru, mriežky na vrchnú časť rámikov pre včely, no predovšetkým si „pestuje vlastné včelie matky". „Chovám novú líniu, takzvané F1, teda ich dcéry. Vďaka nim si rozchovám novú generáciu včiel," vysvetľuje.
Mladým včelárom drží palce. Tým, ktorí sa začiatkov boja radí, aby využili eurofondy, ktoré ich finančne podporia.