ŠURANY. V stredu v noci bol hosťom moderátorky živej rozhlasovej relácie Nočné dialógy správca mestského múzea Miroslav Eliáš.
„S verejnoprávnym rozhlasom som spolupracoval už začiatkom leta pri príprave relácie o Požitaví a hrade Gýmeš. Redaktorka Lýdia Mrázová navštívila naše múzeum, nasnímala niektoré dokumenty, nahrávku chodu funkčného hodinového stroja aj vystúpenia tamburášskeho súboru J. Šutku. Vtedy sme dohodli vysielanie živej relácie,“ hovorí M. Eliáš.
O cukrovare a osobnostiach
Trvala od 22.15 do polnoci. Základnými témami boli historické udalosti, osobnosti a osobitosti regiónu, ale aj pamiatky na šuriansku židovskú obec a tradícia šurianskych tamburášov. M. Eliáš odpovedal na maily a telefonáty poslucháčov. „Najmä druhá polovica ubehla veľmi rýchlo. V povedomí verejnosti stále rezonuje napríklad téma šurianskeho cukrovaru. Ľudí zaujalo takzvané Sedlákovo desatero, ktoré máme u nás v múzeu, čítal som aj časť kázne, ktorú mal v šurianskom kostole Anton Bernolák. Pre mňa veľmi inšpiratívnou bola otázka, či sa zachovali obydlia cukrovarníckych robotníkov v Šuranoch. Patria k obdobiu, ktoré zakrátko bude pre nás tiež už len históriou,“ skonštatoval správca múzea.
Históriu Šurian a regiónu si mohli diváci vypočuť v celoslovenskom vysielaní. foto: archív M. Eliáš
Má za sebou viacero relácií v elektronických médiách. O historických témach hovoril v Rádiu Lumen, zúčastnil sa televíznej dskusie v Lux TV. Štáb verejnoprávnej televízie ho oslovil aj počas osláv výročia Žofie Bosniakovej v Tepličke pri Žiline.
„Vždy zdôrazňujem, že Žofiu síce spájajú hlavne so Strečnom a Tepličkou, ale viac ako polovicu života prežila tu v Šuranoch. Televízny štáb nakoniec prišiel aj sem a našiel tu niekoľko veľmi zaujímavých faktov,“ dodáva M. Eliáš.
Z trinástej komnaty
V mestskom múzeu uchovávajú aj dokumenty a predmety z čias len nedávno minulých. Z dôb pred rokom 1989 pochádzajú zástavy, odznaky, erby. Múzeum vlastní súdok zo šurianskeho súkromného pivovaru aj suveníry vydané k nedávnemu 80. výročiu organizovaného futbalu v Šuranoch. Sú tu predmety z pozostalosti Laca Zrubca aj Jozefa Šutku.
„Pod kožu“ múzejnej činnosti sa verejnosť môže dostať na výstave Trinásta komnata, ktorú otvoria počas tohtoročného Šurianskeho jarmoku. Budú tu vystavené aj predmety, ktoré verejne ešte doteraz nepredstavili.
Tamburášsky súbor J. Šutku bude v sobotu koncertovať na nitrianskej výstave Agrokomplex, kde bude mať mestské múzeum samostatný stánok. Ďalším vystúpením budú mariánske piesne po svätej omši na sviatok Sedembolestnej Panny Márie.