NOVÉ ZÁMKY. Brigitte Horváthová, žiačka gymnázia v Nových Zámkoch, má už svoje olympijské hry tiež za sebou. A úspešne.
Z tohtoročnej medzinárodnej olympiády v nemeckom jazyku, ktorá prebiehala prvé dva júlové týždne v nemeckom Frankfurte nad Mohanom, priniesla pre Slovensko bronzovú medailu za tretie miesto v najvyššej jazykovej kategórii C1.
V meste s tretím najväčším európskym letiskom a vďaka svojím mrakodrapom i s prezývkou „nemecký Manhattan“ súťažilo sto mladých ľudí z päťdesiatich krajín sveta síce v nešportovej, ale náročnej disciplíne "najlepšia nemčina".
„Mojím najväčším zážitkom bolo pomyslenie pri preberaní ceny, čo na to doma povedia. Som hrdá, že som mohla reprezentovať Slovensko a naše novozámocké gymnázium," opisuje pocity z víťazstva osemnásťročná Brigitte.
Zložitá nemčina jej učarovala
Nemecký jazyk bol náročný už aj v 19. storočí pre známeho amerického spisovateľa Marka Twaina. „Život je príliš krátky na to, aby som sa naučil po nemecky," hovorieval.
Svetový úzky výber najlepších nemčinárov však dokazovalo vo Frankfurte nad Mohanom pravý opak. V olympijskom duchu „S nemčinou rýchlejšie, vyššie a ďalej“ bojovali o získanie titulu i lákavých cien.
Nestačila však len kvalita jazykových vedomostí, šesťčlenná porota hodnotila predovšetkým kreativitu, tvorivosť, tímovú spoluprácu a sociálne kompetencie súťažiacich. Brigitte všetky tieto náročné požiadavky zvládla s noblesou. Návodom na úspech je aj v tomto prípade veľké odhodlanie a záujem o jazyky.
„Nemčina mi učarovala, z cudzích jazykov je mi určite najbližšia," vysvetľuje bronzová medailistka, ktorá je teraz pre zmenu na mesačnom jazykovom pobyte v Anglicku.
Brigitte by sa v budúcnosti chcela naučiť aj francúzsky.
S nemčinou aj na vysokú školu
Porazení na tejto olympiáde neboli. Každý z účastníkov si z Frankfurtu odniesol minimálne krásne spomienky, nové kontakty a možno i priateľstvá, ktoré sa žiadnym drahým kovom vyvážiť nedajú.
A akousi útechou či pre niekoho pridanou hodnotou môže byť fakt, že jazykom Goetheho a Schillera, v ktorom sa tu počas dvojtýždňového pobytu zdokonalili, sa celosvetovo dohovoria približne so 180 miliónmi ľudí, z toho viac ako polovica ním hovorí ako materinským jazykom.
Uvedomuje si to aj Brigitte. „Ak sa mi podarí, chcela by som študovať v Nemecku, v inom prípade by som na Slovensku študovala tlmočníctvo a prekladateľstvo," dodáva.
O jednu prišli, no druhú tak získali
Rovnako ako Londýn aj Frankfurt sa uchádzal o usporiadanie Letných olympijských hier 2012. Nemecká metropola vyšla z tohto súboja naprázdno.
Podľa vyjadrení predstaviteľov mesta, to však dnes už vôbec neľutujú.
V prípade úspešnej kandidatúry na Olympiádu by sa nemohli stať usporiadateľmi rovnako veľkolepého podujatia akou bola Medzinárodná olympiáda v nemeckom jazyku 2012.
Súťaž organizovaná Goethe Institutom sa na nemeckej pôde konala po tretí raz.
O DSD certifikáte
Brigitte Horváthová patrí medzi 16 žiakov Gymnázia Nové Zámky, ktorí si v máji z rúk veľvyslanca Nemecka v Bratislave prevzali certifikáty „Deutsches Sprachdiplom“ (DSD) na pokročilej jazykovej úrovni B2 alebo C1. Veľmi radi spomínajú na prijatie v rezidencii Dr. Axela Hartmanna nad Bratislavským hradom.
DSD-žiakov láka rozšírené vyučovanie nemeckého jazyka až na sedem hodín týždenne, počas ktorého sa pod taktovkou lektorky z Nemecka pripravujú na jazykovú skúšku. Od minulého školského roku sa žiaci môžu prihlásiť aj na DSD-skúšku na základnej jazykovej úrovni A2 a B1 (najskôr však v 2. ročníku alebo v sexte). Túto možnosť v marci využilo celkove 41 gymnazistov a v septembri si od lektorky nemeckého jazyka Katji Zimmermann a zástupcu veľvyslanectva prevezmú svoje jazykové certifikáty.
Veľkým lákadlom pre žiakov sú aj letné štipendijné pobyty (každé leto strávia jeden až dvaja žiaci dva až štyri týždne v Nemecku), či možnosť absolvovať časť štúdia alebo celé štúdium na niektorej z vysokých škôl v Nemecku. Momentálne študujú štyria naši DSD-absolventi na nemeckých vysokých školách, z toho dvom sa podarilo získať štedré päťročné štipendium. Okrem toho DSD-hodiny ponúkajú projektové vyučovanie, kde žiaci získavajú komplexné vedomosti o životnom štýle, kultúre a tradíciách Nemecka. Projekty sa u žiakov tešia veľkej obľúbenosti.
Naši žiaci aj ich rodičia si uvedomujú, aká dôležitá je aktívna znalosť aspoň dvoch cudzích jazykov pri uplatnení sa na pracovnom trhu. Jednou z priorít európskej politiky je tiež viacjazyčnosť. Tá už nejednému otvorila nové možnosti
Henrieta Babeková
Autor: Henrieta Babeková, dra