Posledný júlový deň mali slávnostne prestrihnúť stuhu na Kossuthovom námestí v Komárne. Zatiaľ je však stále oplotené a stavebné práce pokračujú slimačím tempom.
KOMÁRNO. Mesto bude musieť druhýkrát požiadať o predĺženie termínu ukončenia stavebných prác. Podľa pôvodného plánu malo byť Kossuthovo námestie hotové v máji. Nestalo sa, k dokončeniu chýba zhruba 30 percent.
„S realizátorom sme už mali podobné skúsenosti, keď sa rekonštruovala športová hala. Nedotiahli práce do konca. Mesto ich muselo narýchlo dorobiť z vlastného rozpočtu, pretože sa začínala basketbalová sezóna,“ zmieňuje sa hovorca MsÚ v Komárne Róbert Králik.
Toalety vykladané diamantmi
Mesto Komárno má podľa hovorcu R. Králika dve možnosti. Buď Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR schváli žiadosť mesta o predĺženie termínu aspoň do septembra a práce sa dotiahnu až do konca, alebo bude mať celá záležitosť súdnu dohru.
Rok a pol po odovzdaní projektu je zatiaľ hotových 70 percent Kossuthovho námestia. Vo výstavbe sú chodníky a ostatné priestory vykladané žulou - celkom ešte 670 metrov štvorcových.
Ďalšou nezodpovedanou otázkou sú napríklad verejné toalety.
„Ministerstvo za úradovania Zsolta Simona neodsúhlasilo ich výstavbu, hoci bola zahrnutá v zmluve. Vraj sa táto položka neplatí z európskych zdrojov. Zmluva navrhuje toalety za 76-tisíc eur. Zrejme budú vykladané diamantmi,“ ironizuje hovorca R. Králik.
Podľa jeho slov by sa celé námestie dalo zrekonštruovať za tretinu aktuálnej ceny, ktorá predstavuje 1,5 milióna eur: „Vo vedľajšom Komárome postavili väčšie námestie než Kossuthovo len za tri mesiace,“ dopĺňa. Projekt za 54-tisíc eur odsúhlasilo ministerstvo v marci 2010.
Financovanie po pätinách
Projekt podpísal bývalý primátor Komárna Tibor Bastrnák. V pôvodnej zmluve mala všetky náklady predfinancovať samospráva.
„K zmluve sme vypracovali dodatok o financovaní. Ak mesto preberie 20 percent odvedenej práce na námestí, firma si ju môže fakturovať. Ministerstvo bude platiť po etapách do výšky 70 percent hodnoty vykonaných prác. Na zvyšných 450-tisíc eur si mesto musí zobrať úver,“ tvrdí hovorca MsÚ R. Králik.
Posledných 30 percent z projektu, povinných päť percent nákladov a verejné toalety, ktoré ministerstvo nechce preplatiť, bude mesto stáť ešte vyše 600-tisíc eur.
Realizátora stavby sa nám do konca uzávierky nepodarilo zastihnúť.