Drop neprežil. Medzinárodné priateľstvo detí áno

V kultúrnom dome v Bánove 20. júla odohrali historicky prvé poločné divadelné predstavenie detí zo Slovenska a detí z Bosny a Hercegoviny.

Príprava spoločného predstavenia v prírodnej rezervácii Dropie.Príprava spoločného predstavenia v prírodnej rezervácii Dropie.

BÁNOV. Podľa slov jedného z hlavných garantov projektu Za plotom Petra Cvika, vznikla spolupráca s deťmi z mesta Bihać (západná Bosna a Hercegovina) náhodou. Časté pracovné cesty do Sarajeva i jeho vzťah k tejto krajine už vyústili do organizovania detských táborov. Po dva roky do nich vyberal talentované deti zo sociálne slabších rodín zo Sarajeva, pre ktoré bol výlet na Slovensko odmenou za vynikajúce výsledky v škole.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na jednej zahraničnej ceste sa zoznámil so Senadom Zanačićom – Zanem, riaditeľom Divadla mladých z Bihaća. Z nápadu prepojiť miestnu divadelnú komunitu s balkánskou vzišiel úspešný medzinárodný projekt zameraný na herectvo a divadlo, ktorý sa realizoval od 16. do 20. júla v areáli SEV Dropie v Kolárove.

SkryťVypnúť reklamu

Za letom do Bihaća

Pred spustením projektu sme sa koncom júna spolu s Petrom Cvikom a režisérom Divadla 10vkruhu Bánov Ondrejom Remiášom vybrali na prvé projektové stretnutie do Bihaća. Prebiehal tam XIV. ročník kultúrneho festivalu Bihaćko ljeto (Bihačské leto). Vznikol len tri roky po ukončení občianskej vojny v bývalej Juhoslávii (1995), v čase, keď ľudia poznačení vojnovými udalosťami prahli po kultúre.

Mesto bolo počas vojny na Balkáne (1992 –1995) obliehané, zahynulo tu 7 400 obyvateľov. Na festival, ktorý si za štrnásť rokov vybudoval svoje renomé, dnes prijímajú pozvanie významní umelci z celej krajiny (slávni herci Rade Šerbedžija, Filip Juričić, DJ Marko Nastić a známe srbské kapely). Bihačania žijú celé tri týždne kultúrou – koncertmi, divadlom, výstavami. V historických uličkách mesta, pulzuje fantastická atmosféra a radosť.

SkryťVypnúť reklamu

V miestom divadelnom stánku nás srdečne vítal Zane so skupinkou mládežníkov ničím sa nelíšiacich od tých našich. Cítili sme sa ako doma - možno až dovtedy, kým sme si neuvedomili, že viacerí z nich sa narodili ešte počas vojny. Stále bývajú v panelákoch dostrieľaných od samopalov. Dnes v nich okrem stôp od guliek vidieť pestované muškáty.

Divadelníci nás previedli šesťdesiattisícovým nočným Bihaćom. Po bohatej večeri z tradičných srbských jedál (syr kajmak, čevabčiči, pečené jahňa, tradičný dezert tufahija) a pohári graševiny sa jazyková bariéra prelomila. Po pár dňoch strávených v Bihaći, kde sme nebadali žiadny náboženský či iný rozdiel medzi bosniackym Moslimom alebo Srbom, sme z Bosny a Hercegoviny odchádzali ako „z domu domov“.

bihac1_res.jpg

Paneláky s dierami po guľkách zdobia dnes muškáty. (Bihać)

SkryťVypnúť reklamu

Spoločná reč – spoločná cesta

Štyria fundovaní lektori Roman Mihálka (herec, pedagóg v ZUŠ Levice, moderátor), Štefan Jurča (herec, režisér, pedagóg v ZUŠ Levice), Simona Nyitrayová (režisérka, dramaturgička, o.i. i nová tvár dramatického odboru v ZUŠ N. Zámky) a Ondrej Remiáš (režisér, scenárista) sa odhodlali počas jedného týždňa nacvičiť divadelnú inscenáciu s 25 deťmi (12 z Bosny a Hercegoviny, 13 zo Slovenska). Práca nebola jednoduchá. Deti sa nepoznali, bola medzi nimi jazyková bariéra, nikdy predtým nehrali divadlo a nestáli na javisku.

Aj preto sa lektori pri tvorbe predstavenia sústredili hlavne na to, čo deti baví. Pozorovali ich pri práci, aby mnohé prvky správania – dorozumievania sa medzi dvoma národnosťami mohli zakomponovať do divadelného celku.

„Scenár sa tvoril priamo na mieste. Držali sme sa toho, čo máme na Slovensku a v Bosne spoločné a čo odlišné. Cieľom tábora bolo naučiť sa základom „života“ na javisku a dorozumieť sa - keď to nepôjde rukami-nohami, tak aj po anglicky,“ povedal s úsmevom O. Remiáš. Činoherná režisérka S. Nyitrayová pôsobila v tábore aj ako prekladateľka. S deťmi z Bosny sa dorozumievala po anglicky.

„Nacvičili sme to, čo sme cítili a videli okolo seba, no hlavne sme sa pri tom bavili. Základná téma bola spolupráca a prekonávanie rozdielov medzi nami, ktoré sme zažívali spolu každý deň. Chceli sme nájsť spoločnú reč a spoločnú cestu,“ povedala o predstavení.

Na farme u dropa

Mohli by sme si myslieť, že divadelný tábor sa bude od iných odlišovať. Na „dropej farme“ ako sa areálu SAV Dropie pri Kolárove hovorí, sa však dodržiaval prísny tvorivý režim. Ten narúšali len pauzy na občerstvenie, a vtedy bolo veselo. O servis sa starali herci z Divadla 10vkruhu Eva Šimunková a Marián Bujdák s bratom Radovanom.

„Na večeru sme im uvarili salámu s chlebom a párky,“ smeje sa Eva na otázku, čo deti večerali. Výber menu nebol ľahký. Ako Eva – inak vyhlásená za najlepšiu kuchárku v tábore – dodala, dukátové buchtičky s čokoládovým pudingom deťom z Bosny nechutili. Viete prečo? Chýbal im chlieb, ktorým oni zajedajú takmer všetko. Chlebom zachránili aj nátierky - tých bolo za hrniec. Nechýbali ani bosniackymi deťmi obľúbené jaje – vajíčka na rôzne spôsoby. Marián im raz na raňajky pripravil praženicu z deväťdesiatich vajec!

„Za plotom“ sa zabávalo i tvrdo pracovalo. Herecké dielne s deťmi vo veku osem až šestnásť rokov boli viac-menej nepretržité, lektori pracovali individuálne na každom hercovi. Využívali kulisy, ktoré boli poruke, sledovali, ako sa deti bavia, aké priateľstvá či lásky vznikajú. To všetko potom preniesli do humorného divadelného predstavenia Otis Tarda...alebo drop neprežil, my áno! Veselo bolo divadelníkom a humor ich neopúšťal ani vtedy, keď inscenáciu, naskúšanú na trávnatej ploche farmy, mali v piatok preniesť na javisko domu kultúry v Bánove.

bihac6_res.jpg

Premiéra divadla v Bánove.

Otis Tarda aj o spájaní národov

Slávnostná premiéra sa začala minútou ticha za detské obete vojny na Balkáne. Príhovorov a gratulácií bolo dosť. Ako sa píše v bulletine k predstaveniu, veľké veci vznikajú v ťažkých podmienkach, ale sme radi, že máme komu poďakovať. Akciu podporilo Divadlo 10vkruhu a Divadelná čajovňa a kaviareň Kľúčik.

Inscenácia Otis Tarda (drop fúzatý) ukázala naozaj to, čo nám sľubovali lektori. Skutočný príbeh detí z Bosny a Hercegoviny u nás, ich prijatie, nadviazanie priateľstiev i lások s deťmi zo Slovenska. Život mládeže, ich spoločné problémy i znaky národov sa spojili hlavne v etudách, kde športoví nadšenci na oboch stranách pokrikovali slogany ich krajiny.

Víťazné hymny „Hajmo Bosno Hercegovino“ a „Nech bože dá“ zotreli hranice medzi národmi. V závere, rovnako ako to bolo v skutočnosti, deti nechceli, aby sa ich noví priatelia vrátili späť do svojej krajiny.

Divákom sa ani po záverečnej scéne nechcelo veriť, že predstavenie skončilo. Tak živo a reálne vykreslené emócie a vzťahy z javiska sa preniesli minúta po minúte do skutočného života.

Prvý historický krok

Aj Zane bol premiérou nadšený, dokonca neskrýval slzy dojatia. „Toto je prvý historický krok pre Bosnu a Herecegovinu, aj pre Bihać. Určite chceme v spolupráci pokračovať. Chceme, aby deti zo Slovenska prišli k nám, spoznali naše obyčaje, krajinu. Želám si, aby, toto priateľstvo trvalo dlhé roky a spájalo ho nielen divadlo, ale aj folklór a šport. Vlastne všetko, čo spája národy v Európe.“

Spolupráca medzi dvoma krajinami týmto predstavením teda nekončí. Podľa slov P. Cvika už koncom augusta príde ďalšia skupina detí z Bosny na Scénickú žatvu do Martina, kde sa zúčastnia divadelnej dielne. V októbri by slovenskí účastníci detského divadelného tábora Za plotom mali navštíviť priateľov v Bihaći.

Autor: Dáša Čerháková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 086
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 880
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 439
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 455
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 021
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 625
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 819
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Je dobojované. Rozhodca dvíha ruku víťaza zápasu Ľudovíta Kleina.

V najprestížnejšej organizácii MMA pôsobí jediný bojovník spod Tatier.


Februárový protivládny protest v Nových Zámkoch.

Slovensko sa približuje režimu v Rusku a Maďarsku, hlásia organizátori.


Monoštorský most v Komárne.

Svetový deň povedomia o autizme si pripomenuli aj v Komárne a Nových Zámkoch.


Pri bankomate treba dať pozor. Podvodníci na ne inštalujú rôzne falošné nadstavce a čítačky.

Pozor na falošné príbehy.


  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu