NOVÉ ZÁMKY. Štyridsaťosemročný muž v aute Seat Inca prechádza v Lužiankach z vedľajšej cesty na hlavnú a netuší, že si na neho zubatá brúsi kosu.
V priebehu niekoľkých sekúnd sa odohrá zrážka a z vodiča, dva roky pred polstoročnicou, sa stáva nebohý.
Narazil do neho mladý dvadsaťpäťročný vodič Peugeotu 306, pri ktorom prevzalo vedenie nad volantom viac ako 1,8 promile.
Podobných prípadov s rovnakým, no aj menej tragickým koncom policajti počas týchto prázdnin počítajú na desiatky. Spomínaný prípad sa stal začiatkom júla.
Aj do väzenia
Vodičov neodhovára ani pevnejšie upletený bič v podobe novelizovaného zákona o cestnej premávke, ktorý vstúpil do platnosti minulý rok v novembri.
Zákon sprísňuje tresty za podguráženú jazdu za volantom, za ktorú hrozí okrem blokovej pokuty, odobratia vodičského preukazu aj súd, ktorý môže opilca poslať do väzenia. Jedno promile alkoholu už totiž zákon definuje ako trestný čin.
K dopravnému psychológovi
Novinkou, ktorá sa už praktizuje viac ako pol roka, sú psychiatrické vyšetrenia u odborníka pre závislosti. Krajská hovorkyňa Božena Bruchterová vraví, že tam posielajú každého, kto nafúka.
Ten u vodiča zisťuje závislosť na alkohole, a keď ju nezistí, dopravný inšpektorát nakáže, aby si previnilec povinne našiel odborné poradenstvo u dopravného psychológa.
Tým nie je každý psychológ, no môže, ak absolvuje povinné zaškolenie na Slovensku alebo v zahraničí.
„Zákon presne stanovuje podmienky takéhoto odborného poradenstva. Vodič sa oboznámi s príslušnou legislatívou, analyzuje okolnosti porušenia pravidiel cestnej premávky, oboznámi sa o účinkoch alkoholu a iných návykových látok na správanie, fyziológiu či rácio, preskúmania príčiny vlastného pitia a učí sa konkrétne techniky, ako odmietnuť alkohol,“ hovorí novozámocká psychologička Katarína Budinská, ktorá odborným garantom disponuje.
Ulievať sa nevypláca
Toto všetko stihnú neposlušní vodiči do dvoch týždňov počas štyroch takmer trojhodinových skupinových stretnutí a jedného maximálne hodinového individuálneho výstupového rozhovoru.
Vynechávať posedenia sa vodičovi neoplatí, so zaplateným poplatkom za poradenstvo, teda 250 až 350 eurami sa tak môže rovno rozlúčiť. Doklad o absolvovaní odborného poradenstva dostane iba po aktívnej účasti.
„Nemecko alebo Rakúsko znížilo vďaka poradenstvu recidívu zo štyridsať na osem percent,“ dodáva Budinská.
Opitý traktorista, ktorý sa začiatkom prázdnin o jedenástej dopoludnia preháňal Dubníkom, by tak mal byť ľahší už o stovky eur a pripravený čeliť nástrahám alkoholu vďaka nacvičeným technikám odmietania.