DVORY NAD ŽITAVOU. Obec sa minulý týždeň preniesla do praveku. Pri rozrobenej stavbe odkrývali archeológovia nálezy z polykultúrneho sídliska, ktoré sa podarilo odhaliť práve počas prác na stavbe.
Za najunikátnejší nález možno považovať hrob dvoch dievčat vo veku pätnásť až sedemnásť rokov, ktoré pochovali rituálne dolu tvárou.
„Ich uloženie v jame rešpektuje svetové strany sever- juh, východ západ, preto sú uložené krížom cez seba. V ich okolí sme našli aj stopy červeného farbiva, ktorým boli pokryté,“ vysvetľuje Michal Cheben z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Archeológovia preskúmali dohromady asi deväťdesiat objektov. Z obdobia mladšej a neskorej doby kamennej odhalili dva domy, pod jedným z nich našli dve hlinené nádobky v kolovej jamke.
Tie slúžili v praveku ako obeta za to, aby sa darilo domu aj rodine v nej.
Z obdobia praveku odkryli výskumníci taktiež jamy, kedysi slúžiace na uskladnenie potravy či takzvané hliníky, vyhĺbeniny na ťažbu hliny, ktorá následne slúžila na výmaz príbytku alebo výrobu keramiky.
„Z materiálnej kultúry sme našli keramiku, zvieracie kosti, hlinené nástroje, kamenné sekerky či kostené šidlá,“ objasňuje.
Pri bádaní terénu objavili archeológovia aj stredoveké nálezy z jedenásteho a dvanásteho storočia.
„Preskúmali sme zahĺbenú chalupu s rozmermi 4x3 metre a jej prislúchajúce zásobné jamy. V chalupe sme našli keramiku, zvieracie kosti a železné predmety,“ dodáva Cheben.
Foto: Archív AÚ SAV