NOVÉ ZÁMKY. Slnko svieti a voda láka najmä cez letné prázdniny. Deti majú voľno, a tie ktoré nie sú práve na výletoch ale doma, zväčša vyvádzajú.
Osvedčenej zábavke, ako je vylievanie vody cez balkón na okoloidúcich, tak podľahne skoro každý nezbedník.
Ľudia sa však so spŕškou vody a detským smiechom vzápätí stretávajú pod balkónmi oveľa častejšie, ako by boli čakali.
Vplyv reklamy je možný
„Šiel som unavený z práce a bol som zamyslený. Prebralo ma ale množstvo vody, ktorú na mňa niekto vylial. Cítil som sa ako somár, a ešte k tomu zmoknutý,“ spomína Matej.
Podobná vec sa pred dvoma týždňami udiala aj Jane.
„Vyliali na mňa riadnu dávku vody, bola som mokrá do poslednej nitky. Nuž, vrátilo sa mi to naspäť, ako dieťa som to s obľubou robievala aj ja,“ smeje sa.
Podľa viacerých svedectiev Novozámčanov možno usúdiť, že podobných zážitkov sa už na začiatku prázdnin stalo pomerne mnoho.
Mať ale podozrenie z toho, že z detských polievačov vyrastú delikventi, netreba.
Čakať pod balkónom sa nie vždy vyplatí
Pozrite si fotogalériu >>
„Deti sú ešte spontánne, ovplyvniteľné a majú nižšiu úroveň schopnosti predvídať následky svojho konania.
Motívom ich činu môže byť nuda, túžba po nových zážitkoch a vplyv vonkajších faktorov na správanie ako napríklad médiá. Nemožno vylúčiť, že deti sa v tomto období inšpirovali terajšou reklamou na minerálnu vodu, keď občanov prejavujúcich verbálnu nespokojnosť oblejú vodou,“ vraví psychologička Katarína Budinská.
Dodáva, že ak sa takéto správanie vyskytne u dospelých, ide o prejav nepriamej agresivity voči ľuďom.
Zodpovedá aj dieťa
Nie každý je však ochotný, tolerovať detskú spontánnosť, a tak sa môže stať, že obliaty si polievača nájde a zavolá políciu.
„V takomto prípade ide o priestupok na úseku občianskeho spolunažívania, ak by vznikla škoda na majetku, tak priestupok proti majetku,“ informuje krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Prípady sa potom posudzujú individuálne na príslušnom obvodnom úrade.
Právnik ale dopĺňa, že pokiaľ ide o majetkovú alebo nemajetkovú ujmu, je potrebné postupovať podľa paragrafov v občianskom zákonníku.
Za škodu tak zodpovedá aj dieťa, ktoré je schopné ovládnuť svoje konanie a posúdiť následky.
„Spoločne a nerozdielne je ale s maloletým zodpovedný aj ten, kto je nad ním povinný vykonávať dohľad. Ak ale dieťa nie je schopné posúdiť svoje následky, zodpovedá iba ten, kto nad ním dohľad vykonáva,“ dodáva.
Dá sa uspieť na súde?
Ak je pri riešení detskej zábavky niekto ochotný zájsť až na súd, právnik vraví, že pri majetkovej ujme je potrebné preukázať konkrétnu, peniazmi vyčísliteľnú majetkovú ujmu, porušenie právnej povinnosti, súvislosť medzi vznikom škody a porušením právnej povinnosti a zavinenie.
Pri nemajetkovej ujme treba zase preukázať narušenie občianskej cti, ľudskej dôstojnosti, súkromia či mena.
„Nemyslím si ale, že by bola šanca na úspech pri spore o nemajetkovú ujmu z takéhoto dôvodu,“ dodáva právnik.
Môže aj ublížiť
Staré známe, nešťastie nechodí po horách ale po ľuďoch, možno aplikovať aj na tento prípad. Byť poliaty je jedna vec, zasiahnutý igelitovou taškou plnou vody, druhá.
„Šla som z nákupov a zrazu tesne predo mňa spadla obrovská igelitová taška plná vody. Bola to neuveriteľná rana a mne to ,našťastie, oblialo iba nohy.
Nechcem si predstaviť, čo by sa bolo stalo, keby mi to padlo na hlavu, možno by ma aj zabilo,“ rozčuľuje sa Zuzana.
Jeden liter vody váži približne jeden kilogram. Účinok rany znásobuje aj výška, z ktorej je taška hodená.
Z vyšších poschodí je to tak nebezpečnejšie, taška naberá smerom dolu na rýchlosti.
V trestnoprávnej zodpovednosti nesie následky za svoje činy od štrnásteho roku dieťa. Dovtedy nesie zodpovednosť zákonný zástupca.
Z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti možno dostať trest vo výške šiestich mesiacov do dvoch rokov. Za usmrtenie tri roky.
„Mladistvým od štrnástich do osemnástich rokov však hrozí za trestné činy spravidla polovičná výmera trestu," dodáva krajská policajná hovorkyňa.
Vody v tvári si užil mnoho
Novozámocký divadelný ochotník PETER ČERVENÝ vraví, že za 1,5 hodiny natáčania ho obliali asi sedemkrát.
NOVÉ ZÁMKY. „Musím chodiť do roboty. Každý deň hodina v zápche, je to ďaleko. Šéf ma ignoruje, obedy v kantíne sú nechutné, mám výhľad akurát tak na diaľnicu. Recepčná? Tak tá mi lezie totálne na nervy. Zakázali nám facebook. Moje služobné auto nemá vyhrievané sedadlá. Stále samé papierovačky,“ fňuká nad firemnými podmienkami v reklame na minerálku Peter. Stíchne, keď mu do tváre šplechnú riadnu dávku vody a náhly šok nahradí smiech. Oslovili ho, nech ide na konkurz a oplatilo sa.
„Ešte to tak,“ reaguje na otázku, či sa už stal obeťou súčasnej detskej zábavky. Absenciu zážitku mu ale nahradil deň nakrúcania. Na rad šiel ako posledný, a tak čakal celý deň na to, aby ho za 1,5 hodiny obliali asi sedemkrát.
„Všetko prebiehalo na moje počudovanie rutinne, ako by som už natáčal mnohokrát. Trošku ma ale sklamalo, že som jednému dabingovému hercovi musel požičať peniaze na autobus, lebo ich pýtal po celom okolí. Za neho, predstaviteľa divadelnej branže, som sa v tej chvíli hanbil viac ja ako on sám,“ spomína na svoju reklamnú prvotinu Peter.
Divadelníctvu sa aj naďalej chce venovať dobrovoľne, nie profesionálne. „Ľudia by ma videli častejšie, to im nemôžem urobiť,“ smeje sa. Súčasná práca v IT firme ho napĺňa.
Z natáčania novozámockého divadelného ochotníka Petra Červeného
Pozrite si fotogalériu >>
(dra)