NOVÉ ZÁMKY / KOMÁRNO. Na viac ako 50 slovenských školách vytvárajú podmienky pre rodičovské združenia za účasti detí. Sú medzi nimi MŠ - Óvoda, Cyrilometódska, Nové Zámky, Materská škola na Ďorockej ulici v Nových Zámkoch a SOŠ obchodu a služieb na Budovateľskej ulici v Komárne.
Škola priateľská k deťom je vzdelávací program UNICEF Slovensko, ktorý je postavený na Dohovore o právach dieťaťa a jeho uplatňovaní v praxi. Jeho cieľom je vytvoriť v školách prostredie, ktoré rešpektuje práva detí, vďaka čomu sa deti v škole cítia dobre, bezpečne a chodia do nej s radosťou.
Medzi kritériá, ktoré musí každá škola na ceste za titulom splniť, patria napríklad:
•výchova k právam dieťaťa ako prierezová téma školského vzdelávacieho programu
•spoločné školenie pre celý personál školy (pedagogický aj nepedagogický) o právach detí
•priama účasť detí na rodičovských združeniach*
Program tak vzdeláva a vychováva zároveň, a nabáda k uplatňovaniu práv dieťaťa. Dotýka sa detí, pedagógov, nepedagogického personálu školy, rodičov a ďalších partnerov školy. Veľký dôraz je kladený aj na prácu školských parlamentov a školských rád. Súčasť programu tvoria mladí dobrovoľníci – Junior Ambasádori, ktorí navštevujú školy a vedú interaktívne 90-minútové stretnutia.
Hravou formou sa deti učia nielen o svojich právach, ale aj o bezpečnosti na internete, Linke detskej istoty, diskutujú o závažných globálnych témach, akými sú chudoba vo svete, nedostatok pitnej vody, detská práca, detskí vojaci či klimatické zmeny. Stretnutia sú inšpiráciou pre učiteľov, ako s témou práv dieťaťa pracovať prierezovo a tak, aby deti právam porozumeli a pochopili, kedy sú ich práva porušované a kedy ony samé porušujú práva iných. Učia sa tiež, ako v takýchto situáciách zareagovať a koho požiadať o pomoc.
Hlavným prínosom programu je zmena klímy školy – mení sa spôsob komunikácie s deťmi, medzi deťmi a o deťoch, deti môžu vyjadrovať svoj názor, diskutovať, navrhovať riešenia konfliktov, aktívne sa podieľajú na chode školy, cítia spoluzodpovednosť. Dokážu rozpoznať porušovanie práv, adekvátne reagovať a chápu, že právo ide ruka v ruke so zodpovednosťou. V ideálnom prípade sú v otázke práv detí poučení všetci a dokážu ich uplatňovať – deti, učitelia, nepedagogický personál školy, rodičia aj partneri školy a všetci dospelí sú stotožnení s myšlienkou programu.
Programy UNICEF
UNICEF Slovensko sa už vyše 13 rokov venuje vzdelávacím aktivitám v oblasti práv detí a globálneho rozvojového vzdelávania v spolupráci so stovkami slovenských škôl. Deje sa tak v rámci dvoch programov – Škola priateľská k deťom a Škola spolupracujúca s UNICEF.
V školskom roku 2011/2012:
-sa takmer 250 škôl zapojilo do programov UNICEF Slovensko (materské, základné, stredné, špeciálne)
-na viac ako 200 školách prebehli interaktívne stretnutia s Junior Ambasádormi
-sa 92 škôl prihlásilo do programu a uchádzalo o titul Škola priateľská k deťom
-54 škôl bolo ocenených titulom Škola priateľská k deťom
-23 Junior Ambasádorov navštívilo takmer 430 školských tried a interaktívne stretnutia absolvovalo viac ako 8200 detí
(TS)
Autor: TS