Teóriami opradený znak na domoch má význam vo svete aj u nás. V meste však o ňom mlčia, do úvahy prichádzajú aj sprejeri či hipíci.
NOVÉ ZÁMKY. Dva nevinne vztýčené prstíky hlásajúce mier alebo symbol podkutý klebetami, z ktorých obyvateľov mrazí.
V centre mesta sa s rukami do tvaru V začali obyvatelia stretávať už asi pred pol rokom, odvtedy hromadne pribúdajú.
Z označených domov vykúkajú niektorí zamestnanci aj obyvatelia s fámou, že si tak niekto v slovensko-maďarskom meste označuje slovenských vlastníkov budov.
„Šušká sa to aj u nás," prikyvuje pracovníčka z označenej predajne.
Dávajú o sebe vedieť?
„O tejto informácii sme nepočuli, ale pochybujeme, že je to pravda," odpovedali nám z miestneho odboru Matice Slovenskej v Nových Zámkoch, ktorá sa v meste zasadzuje aj o dobré slovensko-maďarské vzťahy.
Obavy verejnosti by mohol tlmiť aj fakt, že budova Matice, symbol národného povedomia a slovenských tradícií je týmto znakom nedotknutá.
Znak má vo svete ale mnoho interpretácií, etnologička a historička Katarína Nádaská vraví, že aj na Slovensku to má svoj, nie práve kladný význam.
„Ide o symbol filozofie Way to Victory a White Victory, čo znamená biela cesta a víťazstvo. V posledných rokoch je tento symbol na Slovensku stotožňovaný s hnutím skinheads, ktorého členovia sú prevažne mladí a nezamestnaní, majú však vzdelanejších vodcov. Je to spôsob, ako dávajú o sebe vedieť."
Iulius Caesar si takto v Starom Ríme objednával päť pív. foto: (dra)
Sprejeri mlčia
Odpovede sme hľadali aj u sprejerov.
„Nemám žiadne informácie" alebo „poznám niekoho, kto autora pozná, no nepoviem", reagovali najčastejšie ľudia blízki novozámockej sprejerskej komunite.
K možnému významu autorovho odkazu sa nechceli alebo nevedeli vyjadriť.
Symbol ale zaradili do street art, teda pouličného umenia, „ktorým chce autor niečo povedať a prostredie, v ktorom je dielo umiestnené, by malo aj skrášľovať".
Z hierarchie, ktorú medzi sebou sprejeri majú vyplýva, že by to mohol byť niekto, koho uznávajú.
„Musíš pracovať dlhé roky, kým sa staneš dobrým a kým ťa uznajú. Keď chceš maľovať na viditeľné miesta, treba na to istú úroveň," objasňuje človek blízky komunite.
Súkromný majetok ničia preto, lebo „majú pocit úspechu a sebarealizácie".
Popísanie historických pamiatok a čisto natretých budov odsudzujú.
V evidencii symbolov nie je
Mestskí ani štátni policajti o možných interpretáciách významu vztýčených prstov nepočuli.
„Evidujeme si znaky skupín a hnutí, ktorých činnosť smeruje k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd alebo propagujú fašizmus a extrémizmus. Uvedená kresba sa v evidencii nenachádza," vraví zástupca novozámockých štátnych policajtov Dušan Dragúň.
Na pravidelne aktualizovanom zozname symbolov pracujú podľa hovorcu policajného prezídia Michala Slivku odborníci rezortu v spolupráci so štátnymi a mimovládnymi organizáciami, ktoré sa touto problematikou zaoberajú.
Véčko ako znak víťazstva, mieru, alebo prvotné gesto lukostrelcov? foto: (dra)
Hon na myš
Autor symbolov si tak môže v istom zmysle vydýchnuť. Ak ho policajti prichytia, naisto mu hrozí iba trest za poškodzovanie cudzej veci. Páchateľovi môžu uložiť pokutu vo výške 331 eur alebo mu hrozí trest odňatia slobody na jeden rok.
Za verejné šírenie nepovolených symbolov aj napriek jeho možnému významu u nás, tak zrejme v tomto prípade nebude stíhaný.
„Každý prípad podozrenia z protiprávneho konania je potrebné posudzovať individuálne. Preto nie je možné vopred bez zákonom stanoveného postupu určiť jeho právnu kvalifikáciu," dodáva hovorca policajného prezídia.
V Nových Zámkoch zaznamenali policajti za minulý rok a súčasný prvý polrok šesť trestných vecí, z toho je päť známych páchateľov.
Iný kraj, iný mrav
Gesto dvoch vztýčených prstov pochádza od anglických lukostrelcov používajúcich pri vystrelení šípu ukazovák a prostredník. Na znak najväčšej potupy zajatých lukostrelcov nepopravili, no odťali im práve tieto dva prsty.
„Symbol sa rýchlo rozšíril, keď ho posmešne ukazovali nepriateľom v zmysle, že majú stále svoje dva prsty," píšu Allan a Barbara Peasovci vo svojej publikácii Veľká kniha reči tela.
Véčko ako znak víťazstva spopularizoval zase britský premiér Winston Churchill počas druhej svetovej vojny, ukazoval ho však dlaňou obrátenou von. Vo Francúzsku zas týmto gestom vyjadrujú život v mieri.
Gesto si však so sebou nesie aj obscénnosti. „Nemec si môže myslieť, že Angličan mu hovorí o svojom úspechu, kým ten mu ukazuje „bozaj ma".
„V iných častiach Európy to zase znamená číslo dva a barman sa možno neurazí, keď mu Austrálčan, Američan a Angličan ukáže tento znak a naleje im dve pivá," dodávajú Peasovci.
Véčko sa v slovenských mestách objavovalo aj po víťazstve slovenských hokejistov nad českými. Ukázal ho tréner Vůjtek tesne po výhre.
Čo znamenajú tieto gestá?
A.Európa a Severná Amerika: O.K.
Stredomorie, Rusko, Brazília, Turecko: sexuálna urážka
Tunisko, Francúzsko, Belgicko: nula, bezcennosť
Japonsko: peniaze, mince
B. Západné krajiny: jeden, prepáčte, to môžem odprisahať, nie (určené deťom)
C. Británia, Austrália, Nový Zéland, Malta: bozaj ma!
USA: dva
Nemecko: víťazstvo
Francúzsko: mier
Starý Rím: Iulius Caesar si objednáva päť pív
D. Európa: tri
Katolícke krajiny: požehnanie
E. Európa: dva
Británia, Austrália, Nový Zéland: jeden
USA: čašník, prosím
Japonsko: urážka
F. Západné krajiny: štyri
Japonsko: urážka
G. Západné krajiny: päť
Všade: stop!
Grécko a Turecko: choď do pekla
H. Stredomorie: malý penis
Bali: zle
Japonsko: žena
Južná Amerika: chudý
Francúzsko: mňa neobalamutíš
I. Stredomorie: máš parohy
Malta a Taliansko: ochrana pred urieknutím
Južná Amerika: ochrana pred smolou
USA: logo Texaskej univerzity, futbalový tím Texas Longhorn
J. Grécko: choď do pekla
Západ: dva
K. Starý Rím: bozaj ma
USA: trhni si
L. Európa: jeden
Austrália: trhni si
Všeobecne rozšírené: stopovanie, dobre, O.K.
Grécko: bozaj ma
Japonsko: muž, päť
M. Havaj: daj si pohov
Holandsko: chceš drink?
N. USA: milujem ťa
O. Západ: desať, vzdávam sa
Grécko: dupľovane ma bozaj
Všeobecne rozšírené: hovorím pravdu
text, foto: VEĽKÁ KNIHA REČI TELA, Allan a Barbara Peasovci