ŠURANY. „Múzejníci z rôznych kútov Slovenska pripravujú veľa akcií pre verejnosť, ale nemávajú veľa možností stretávať sa spolu.
Festival múzejníkov Slovenska je raz ročne príležitosťou na výmenu poznatkov a skúseností,“ povedal pre MY správca šurianskeho mestského múzea Miroslav Eliáš.
„Doterajších sedem ročníkov väčšinou organizovali väčšie múzeá. Mojím cieľom od založenia nášho mestského múzea pred piatimi rokmi bolo zorganizovať takéto veľkolepé múzejnícke podujatie. Priestory na to máme. V piatom roku od založenia múzea nás kolegovia poctili. Väčšina z nich bola v Šuranoch vôbec po prvýkrát.“
Američanka z Talianska v Šuranoch
Ústrednou témou festivalu bola Židovská kultúra a jej prezentácia v múzeách na Slovensku.
Maroš Borský predstavil projekt Cesty židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku a najnovšie múzeum zamerané na židovskú kultúru, ktoré vzniklo pred niekoľkými dňami v bratislavskej synagóge.
Prekvapením pre účastníkov bolo vystúpenie Ruth Ellen Gruberovej - americkej reportérky žijúcej v Taliansku. Prezentovala jednu z najnovších webových stránok židovského kultúrneho dedičstva v Európe. Sústreďuje pamiatky z celej Európy, možno sa do jej evidencie dostanú aj Šurany.
V prvej časti festivalu prezentovali aj víťazov súťaže Múzeum roka. Ministerstvo kultúry udelilo ceny Mestskému múzeu mesta Bratislava a Slovenskému banskému múzeu.
Odchádzali spokojní
Popoludní si múzejníci prezreli archeologické exponáty na mestskom úrade, Trojičku a Kostol sv. Štefana Prvomučeníka. Zaujímali sa o šuriansky hrad, cukrovar, Žofiu Bosniakovú a ďalšie fenomény spojené so Šuranmi. Tekovčania zasa žasli, že podstavce oltárov v kostole sú práve z levického zlatého ónyxu.
Po skončení prehliadky zhliadli vystúpenie Tamburášskeho súboru Jozefa Šutku, ktorý tiež vznikol na pôde múzea a uchováva tunajšie kultúrne dedičstvo.
„Účastníci festivalu odchádzali spokojní. Dokázali sme, že aj malé múzeum dokáže pripraviť takúto akciu celoslovenského významu,“ uzavrel M. Eliáš.