NOVÉ ZÁMKY. S oteplením pribúdajú v centre mesta umelci. Gitarou hrajú okoloidúcim do kroku, niektorí ich dokonca prinútia zastať, aby sa ponorili do jemných harfových melódií.
Okolo umelcov je vždy rušno, ktoré využívajú aj žobráci. Umenie neponúkajú, niektorí mlčky hľadia do prázdneho klobúka, iní okolie informujú o svojom životnom príbehu a vytipovaných jednotlivcov uprosia o drobné.
Platia rovnaké pravidlá?
Mesto pouličné umenie podporuje. Zatiaľ čo v Bratislave by umelec za umenie na ulici platil magistrátu daň vo
Nové Zámky
Pravidlá v meste:
- Na mestskom úrade sa hlási:
- potulný umelec
- predajca
- organizátor dobročinnej akcie
- organizátor komerčnej akcie
- Za povolenie platí:
- predajca
- organizátor komerčnej akcie
- Za povolenie neplatí:
- potulný umelec
- organizátor dobročinnej akcie
- Pokuta za neohlásenie:
- 33 eur
výške 20 centov za deň, tu neplatí nič. Po povolenie si však na mestský úrad musí ísť.
Ak by si cestu na mestský úrad z dlhej chvíle totiž rozmyslel, z vybrnkaných eur si bude musieť odobrať.
„V meste kontrolujeme, či má umelec aj predajca povolenie, ak nie, môže byt sankcionovaný do výšky 33 eur," povedal náčelník mestskej polície Róbert Major. Pokutovaný sa potom odoberie na úrad, aby si dodatočné povolenie vypýtal.
Za povolenie neplatia ani organizátori dobročinných akcií. Ak sa na úrade zabudnú zahlásiť, pokutu im z dobrej vôle odpustia, pretože akcia sa koná na pomoc druhým.
Od všetkých povolení a pokút sú oslobodení žobráci. „Sú to ľudia v hmotnej núdzi, od nich nežiadame nič," povedal prednosta mestského úradu Peter Ágh. Podobný meter platí aj pre predajcov Notabene.
Zákaz žobrania nemožný
Náčelník mestskej polície celú situáciu so žobraním považuje za paradox. „Vieme, že žobranie zväčša vo veľkomeste naberá formu organizovaného zločinu, kde je viac ako deväťdesiat percent žobrákov súčasťou aj stočlenných gangov. Väčšina vyžobraných peňazí teda ide tomu, kto ich zastrešuje. Hovoríme tu o daňových únikoch? Pretože predajca za svoj ponúkaný tovar odvádza daň, šéf gangu nič."
Mesto ani polícia však voči žobraniu zakročiť nemôže. Náčelník si spomína, že mesto kedysi schválilo všeobecné záväzné nariadenie (VZN), ktoré žobranie v meste zakázalo. Kvôli obmedzovaniu základných ľudských práv ho však muselo zrušiť.
Ak neposlúcha, preč
V tejto súvislosti je známy prípad bratislavskej mestskej časti Staré mesto, kde žobranie na verejnosti zakázali tiež. Situáciu dokonca riešil Ústavný súd a nariadenie označil za protizákonné s tým, že žobranie je neprípustným konaním, lebo nemá oporu v žiadnom zákone.
V určitej situácii ale môže polícia voči žobrákovi zakročiť. Nie však kvôli tomu že pýta peniaze, ale že sa previnil voči verejnému poriadku.
Polícia ho z priestoru vykáže, ak neprimerane znečisťuje okolie, obťažuje okoloidúcich, alebo ruší nočný pokoj.
Pre predajcov inak
Predajci drobného tovaru v centre mesta ako kvety, umelecké predmety, knihy alebo jadierka si za povolenie platia. Výška poplatku sa odvíja od rozlohy stánku, kde za jeden štvorcový meter zaplatia 1,65 eur. Osoba s hŕstkou kvetov „na stojáka" bez stánku platí taktiež sumu zodpovednú štvorcovému metru, aj keď reálne zaberie menšiu plochu. Poplatok je paušálny.
Za povolenie platia aj organizátori komerčných zárobkových akcií.
Díleri tovaru a pouliční umelci v centre získajú povolenie od mesta na jeden, maximálne na tri dni. Potom si o povolenie musia ísť opäť.
Predajca ale musí dať pozor na to, aby v tam neobchodoval dlhodobo, pretože toto miesto je vymedzené na krátkodobý prenájom. „Na dlhodobý prenájom je v meste vymedzených šesť trhových miest odobrených mestským zastupiteľstvom, ktoré k tomu vydalo aj VZN," vraví prednosta.
Mesto vybralo minulý rok na poplatkoch za užívanie verejného priestranstva 2120 eur. V súčasnosti sú na úrade registrovaní traja umelci a šesť predajcov.