O hlbokom zmysle vážnej hudby nepochybuje vari niktor, napriek tomu záujem o ňu je minimálny.
KOLÁROVO. Priblížiť tento žáner potenciálnym záujemcom a ukázať jeho väčšinou nepoznanú krásu – to je cieľom Klubu priateľov vážnej hudby v tomto meste. Je to jediné kultúrne záujmové združenie v našom regióne a jedno z mála podobných na Slovensku.
Iniciatíva dvoch žien
Zásluhu na založení klubu majú najmä dve ženy, ktoré sa pričiňujú o prienik klenotov hudby širšiemu obecenstvu. Prvou je kolárovská rodáčka a mladá interpretka operných a operetných árií Helena Becse Szabóová, ktorá aj doposiaľ často koncertovala medzi svojimi rodákmi. Hoci sa medzičasom vydala do susedných Nesvadov, zostala stále čestnou členkou klubu.
Druhým pilierom klubu je milovníčka vážnej hudby a neúnavná propagátorka pekných skladieb a melódií Helena Svoreňová. Vznik tohto kultúrneho zoskupenia bol vlastne jej nápadom a ona mu dala aj prvý rozbeh. V súčasnosti je členkou výboru a kronikárkou klubu.
Za novú tradíciu
Klub, ktorého predsedom je riaditeľ kolárovskej Základnej umeleckej školy a učiteľ spevu Ján Paszmár, má už 57 členov a pozvoľna sa k nemu pridávajú ďalší, aj takí, čo s vážnou hudbou doteraz neprišiel do styku, no cítia, že môže byť obohatením ich života.
Ak si uvedomíme, že Kolárovo leží v poľnohospodárskej oblasti, kde na rozdiel od veľkých miest nie je veľa hudobne vzdelaných ľudí, potom je to slušný počet. Napokon treba si uvedomiť, že ide o novú tradíciu v nateraz hudobne neskultivovanom prostredí.
Bez naháňačky za číslami
„Pri získavaní členov klubu, ani pri organizovaní podujatí sa nepachtíme za číslami, ale sa riadime reálnym záujmom ľudí,“ zvýraznila pre naše noviny Helena Svoreňová.
Čo to prakticky znamená? To, že do plánu činnosti sa nateraz dávajú iba dva koncerty v roku, za jedným cestujú za hranice Kolárova, druhý si zorganizujú doma. Napríklad vlani navštívili koncert Cigánskych diablov v Nitre a v kolárovskom rímskokatolíckom kostole si vypočuli vystúpenie mladých umelcov z Bratislavy. Pred temer plným kostolom hrali na charakteristických nástrojoch obdobia renesancie, baroka a skorého romantizmu. Zážitok z koncertu umocňovalo, že medzi účinkujúcimi hral aj bývalý žiak kolárovskej základnej umeleckej školy István Tokár.
Zelenú mladým talentom
Jednou z hlavných úloh klubu je umožniť najtalentovanejším žiakom tunajšej základnej umeleckej školy ukázať svoje umenie širšiemu obecenstvu. To by si však žiadalo zriadiť v meste hudobnú sieň s kvalitným klavírom zhruba pre sto divákov. Súčasne by mohla poslúžiť aj ako výstavná sieň pre mladých kolárovských výtvarníkov.