Dve víťazstvá skúseného Andreja Orlického

V sobotu 28. apríla odštartoval vo Dvoroch nad Žitavou Slovenský pohár v duatlone a na ďalší deň v Branove pokračoval druhým kolom.

Ostrieľaný, už 35-ročný Andrej Orlický.Ostrieľaný, už 35-ročný Andrej Orlický.

DVORY NAD ŽITAVOU / BRANOVO. Sobotňajší Žitavský duatlon bol navyše majstrovským pretekom pre kategórie veteránov a juniorov. Vo vyše tridsaťstupňovej horúčave nastúpilo na štart takmer devaäťdesiat pretekárov.

Na podujatí chýbalo niekoľko reprezentatov SR, ktorí týždeň predtým absolvovali Európsky šampionát v triatlone aj v dlhom duatlone. Aj napriek tejto skutočnosti bolo štartovné pole nabité zvučnými menami a sľubovalo tvrdý boj o najvyššie priečky.

Jediný domáci účastník

Celkové víťazstvo na 23. ročníku Žitavského duatlonu napokon získal ostrieľaný už 35 ročný Andrej Orlický z Trnavy, ktorý dominoval v podstate systémom štart-cieľ napriek skutočnosti, že bol počas celých pretekov intenzívne atakovaný dravými mladšími súpermi.

Vynikajúcim druhým behom sa napokon na stupeň víťazov predral aj vekom veterán Michal Ivančo z Triklubu Bratislava. Majstrami Slovenska v kategórii juniorov sa stali Tadeáš Fazekaš a Ivana Kuriačková z ŠK Atom Levice (Ivanka je dcérou v minulosti veľmi úspešnej triatlonistky a duatlonistky, reprezentantky SR Mariky Kuriačkovej).

Pri neúčasti jedného z favoritov v staršej veteránskej kategórii nad 50 rokov, Františka Bernátha z usporiadateľského Triatlon klubu Dvory nad Žitavou (zranenie nohy), zvíťazil na M-SR v tejto kategórii Roman Martinčík z ŠK UMB Banská Bystrica.

Jediným domácim pretekárom v súťaži bol Ivan Zelenák, ktorý na slovenskom šampionáte skončil medzi „mladšími“ veteránmi na peknom piatom mieste.

Celkovou víťazkou ženskej kategórie sa stala s prehľadom Petra Fašungová zo Sportdaig teamu Bratislava pred už spomínanou Ivanou Kuriačkovou a Veronikou Kermietovou z Trnavy. Z ďalších účastníkov duatlonu z novozámockého okresu bol najúspešnejší Branislav Rybár z Bánova, nasledovali Peter Majerčík a Michal Guláš z Nových Zámkov.

Horúco aj v nedeľu v Branove

V rámci druhého kola Slovenského pohára v duatlone, ktoré sa konalo o deň neskôr 29. apríla v nedeľu v Branove sa pretekári nedočkali miernejšieho počasia.

Tridsaťstupňová páľava možno odradila viacerých pretekárov, predovšetkým tých ktorí absolvovali náročný duatlon vo Dvoroch.

Rovnaké trate ako deň predtým, t.j. úvodný päťkilometrový beh, 20 km cyklistiky a záverečný beh na 2,5 km absolvujú pretekári vo vražednom tempe. Tí najlepší zvládnu takúto trať pod jednu hodinu, ale absolvovanie týchto vzdialeností aj za 1,5 hod. dá pretekárovi poriadne zabrať.

A tak sa na hlavný pretek Branovského duatlonu postavilo „iba“ 61 pretekárov. Počas piatich rokov organizovania tohto podujatia to bola jedna z najslabších účastí čo sa týka počtu štartujúcich.

Cyklistika v horúčave dala riadne zabrať.

Štartovalo tridsať žiakov

Ešteže súčasťou Branovského duatlonu je aj žiacky duatlon, na ktorom sa tento rok zúčastnilo vyše tridsať detí v kategóriách mladšieho a staršieho žiactva., tento rok dokonca organizovaný ako Majstrovstvá Slovenska žiakov v duatlone.

Celkovým víťazom Branovského duatlonu bol opäť Andrej Orlický pred Michalom Ivančom (veterán I.) a Michalom Kulichom z ŠK Delfín Nitra (vo Dvoroch skončil piaty). Vo všetkých ostatných kategóriách boli rovnakí víťazi ako deň predtým vo Dvoroch.

Z usporiadateľského Triatlon klubu Dvory nad Žitavou bol najrýchlejší Ivan Zelenák (6. miesto v kategórii veteráni I.), ale umiestnením potešili aj Jozef Polák a Miroslav Janovčík, ktorí obsadili v kategórii veteráni II. – nad 50 rokov veľmi pekné druhé a tretie miesto. Kompletné výsledky z uvedených pretekov sú na www.triathlon.sk.

Autor: TIBOR NÉMETH