BRATISLAVA. Zapečatené izby, posledné štyri deti si balia kufre.
Väčšina zamestnancov dostala výpovede, lekári a sestry nastupujú na úrad práce. Detská liečebňa v Trávnici skončila, chýbalo jej šesťtisíc eur mesačne.
Zariadenie pomáhalo najmenším deťom zbaviť sa atopického ekzému – svrbivého, dlhotrvajúceho zápalového ochorenia kože.
Poslanci rozhodli
Liečebňa
Trávnica
liečia deti do 18 rokov s atopickým ekzémom – svrbivým ochorením kože; ročne je v liečebni 500 detí; liečbou je denný polhodinový kúpeľ vo vode z Podhájskej; za 21-dňový pobyt doplácajú sprevádzajúce matky sto eur; na Slovensku sa v roku 2010 v ambulanciách liečilo vyše 55-tisíc detí s atopickým ekzémom.
Zdroj: NCZI
„Len sme naplnili uznesenie zastupiteľstva. Mamičky nie sú ochotné platiť, prihlásili sa nám dve,“ povedal primátor Šurian Imrich Várady.
Liečebňa patrila pod mestskú polikliniku a tamojší poslanci už dávnejšie rozhodli, že ak niekto nedá peniaze, liečebňa skončí.
Mamičky si stovku doplácali už teraz, 500 eur za pobyt sa im už zdalo priveľa. Budovu zostanú strážiť štyria ľudia, kuchárka prejde inam.
V zariadení bolo smutno, vrchná sestra Helena Filagová po dlhých rokoch v liečebni ide do dôchodku. „Je to veľká škoda,“ hovorí o konci liečebne.
Vodu skúsia dovážať
Pomoc Šurany nenašli ani na ministerstve zdravotníctva. „Na naše potreby nám odpovedali, že ide o nereálne čísla, ktoré nedokážu vykryť,“ povedal riaditeľ polikliniky Dušan Foltín.
Zariadenie ponúkli ministerstvu aj do správy, záujem nebol. Mestu sľúbilo len pomoc so zvýšenými výplatami personálu.
„Budeme hľadať, či sú iné možnosti, ako vodu dostať k deťom, ktoré ju potrebujú,“ povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Vodu vozili pár kilometrov do liečebne s dvadsiatimi zamestnancami už teraz.
„Stratili sme alternatívu bez vedľajších účinkov k bežnému spôsobu liečby,“ hovorí mamička Zuzana Krnáčová. Nepomohla ani petícia.
Liečba mala účinok takmer v každom z prípadov a podľa Krnáčovej bol dlhotrvajúci. Deti sa v zariadení liečili od roku 1994. Ročne ich tam ošetrili asi 500, v ambulanciách asi 55-tisíc.