HURBANOVO. Regionálna konferencia s názvom Učíme pre život sa 10. apríla konala už po tretíkrát. Zorganizoval ju Klub moderných učiteľov pri Strednej priemyselnej škole stavebnej v Hurbanove. Stretnutie venovali organizátori učiteľom základných i stredných škôl, ktorí sa vo svojom odbore prišli vzdelávať, rozvíjať svoju osobnosť, naučiť sa niečo nové a praktické.
Nezabúdajme na smer
Predpoludnie patrilo renomovaným lektorom - manželom Petrovi a Zuzane Berovým, ktorých pozvala bratislavská nezisková organizácia (NO) Indícia.
„Naše semináre sú vždy zamerané na to, aby sa učitelia stávali stále väčšími osobnosťami. To pokladáme v súčasnej situácii v školstve za absolútne najdôležitejšie.
Pri tom neustálom pozeraní sa na hodinky zabúdame na kompas, ktorý nám ukazuje smer. Nesmieme zabudnúť na to, čo je vaším cieľom v škole,“ hovorí bývalý univerzitný lektor Peter Bero.
Zuzana Berová priblížila obecenstvu význam imidžu učiteľa.
„Vnímam ho v dvoch rovinách. Prvý imidž sú chýry, ktoré o vás povedia deviataci malým piatakom, keď nastúpia na druhý stupeň alebo maturanti prvákom na strednej škole. Sem patrí vaše správanie, osobnosť, reč tela, rytmika, výška hlasu. Toto všetko vytvára celkový obraz o vás, ktorý vaši žiaci vnímajú.
A potom je tu ten imidž s malým „i“, každodenný imidž. Chcem vám ukázať, ako je dôležité, čo si ráno oblečiete do školy,“ vraví Zuzana Berová, ktorá sa vo svojej prednáške prakticky zameriavala najmä na farby a funkcie učiteľovho odevu.
Popoludní sa pedagógovia zúčastnili takzvanej burzy nápadov a informácií. Približne v pätnásť minútovom limite jednotliví učitelia prezentovali svoje nápady, inovácie či spôsob vyučovania na svojich školách. Predstavilo sa sedem základných a stredných škôl z regiónu.
Nebol to aprílový žart
Tohtoročnú tretiu regionálnu konferenciu pre približne 80 ľudí pripravil Klub moderných učiteľov v Hurbanove na čele s jeho vedúcou Martou Kluvancovou:
„Klub sme založili prvého apríla pred štyrmi rokmi, ale nebol to prvoaprílový žart. Schádzame sa raz - dvakrát mesačne. Naše stretnutia sú zamerané na povzbudzovanie učiteľa učiteľom. Nechceme, aby sa žiaci a učitelia v škole nudili, ale aby do nej radi chodili. Chceme dnešných žiakov, ktorí majú prístup k rôznym informáciám na internete, zaujať.
Hoci existuje e-learning, samoštúdium, alebo iné moderné formy vzdelávania, myslím si, že ľudskosť a skutočný vzťah človeka k človeku prežijeme len v škole. Učitelia budú preto vždy potrební. Konferencia je vyvrcholením našich klubových stretnutí vďaka neziskovej organizácii Indícia sa nám podarilo získať aj fundovaných lektorov.“
Pedagógom dobíja baterky
Okrem regionálnych konferencií NO Indícia zastrešuje aj celoslovenské trojdňové stretnutia či letné školy. „Letná škola je týždňová akcia cez letné prázdniny, v rámci ktorej máme doobeda odborné programy, poobede tvorivé dielne a večer povedzme nejaké premietania alebo aj voľnočasové aktivity, kde sa môžu učitelia navzájom spoznávať. Snažíme sa ich inšpirovať k zmene.
Úlohou našej organizácie je zháňať komerčných partnerov, ktorí finančne prispievajú na tieto aktivity. Škola v Hurbanove poskytla priestory pre konferenciu bezplatne a pani Kluvancová venovala svoj čas a energiu, aby to zorganizovala. My sme zase pozvali prednášateľov. Kto tu dnes nebol si môže videá z týchto konferencií pozrieť na našom internetovom portáli www.ucimepre zivot.sk.
Viem o školách, kde tieto videá premietajú celému pedagogickému zboru a potom o nich diskutujú.
Učitelia sa o konferenciách - Učíme pre život vyjadrujú nadšením, vraj im to dobíja baterky,“ hovorí Peter Halák, predseda správnej rady NO Indícia.