Prvú cenu mesta Hurbanovo udelia in memoriam. Držiteľom bude zakladateľ najstaršej hvezdárne v strednej Európe Miklós Konkoly - Thege. Vyštudoval fyziku a matematiku, neskôr právo v Berlíne. O jeho všestranných záujmoch svedčí diplom lodného kapitána a strojvodcu, dvojročná študijná cesta po najznámejších observatóriách a vedúca funkcia v Štátnom ústave pre meteorológiu a zemský magnetizmus v Budapešti.
HURBANOVO. Udelenie ceny mesta Mikulásovi Konkoly-Thegemu navrhlo šesť mestských poslancov. „Podľa štatútu môžeme udeliť cenu mesta, ale zatiaľ sa to ešte nestalo. Vzhľadom na to, že ju udeľujeme prvýkrát, hľadali sme v histórii niekoho, kto ako prvý zviditeľnil Hurbanovo. Miklós Konkoly-Thege a jeho hvezdáreň pre Hurbanovo znamená veľa.
Je to najstaršia hvezdáreň v strednej Európe. Návrh na udelenie ceny mesta bol jednomyseľne odsúhlasený,“ hovorí zástupca primátorky Hurbanova Karol Lovász.
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove.
Viedol prvý vlak cez Hurbanovo
Miklós Konkoly-Thege sa narodil v Hurbanove (Ógyalla) 20. januára 1842. Vďaka nemu bolo postavených a zariadených mnoho budov, ktoré sú do dnešného dňa pýchou mesta a slúžia vedeckým účelom. Viaceré z nich sú kultúrnymi pamiatkami.
Okrem zriadenia astrofyzikálneho a geomagnetického laboratória prispel aj k vybudovaniu železničnej trate medzi Novými Zámkami a maďarským Komárnom. Prvý vlak, ktorý prešiel cez Hurbanovo, viedol on. Stal sa vedcom svetového významu a vďaka nemu sa zviditeľnilo Hurbanovo.
Múzeum zakladateľa v hvezdárni.
Plaketa zatiaľ nie je
„Cena mesta bude pozostávať z plakety a čestného listu. Presný vizuál plakety ešte nemáme, o vyhotovenie sme požiadali akademickú sochárku a bývalú riaditeľku ZUŠ v Hurbanove Rozáliu Darázsovú,“ vysvetľuje Karol Lovász.
„Konkoly nemal priamych potomkov. Má však rodinných príslušníkov vo Švédsku a Holandsku. Chceme sa s nimi dohodnúť, kto prevezme cenu in memoriam, ktorú odovzdáme pravdepodobne na Hurbanovských dňoch koncom júna. Konkolyho príbuzní boli v Hurbanove pri príležitosti 650. výročie jeho založenia,“ dodáva.
Cenu mesta môže získať osobnosť na základe kritérií zakotvených v Štatúte mesta Hurbanovo. Návrhy so zdôvodnením môžu mestskému zastupiteľstvu predložiť poslanci, primátor, prípadne občania.
K plakete s erbom a k čestnému listu podľa štatútu patrí aj finančná odmena. „Keďže v prípade Konkolyho sa cena udeľuje in memoriam, o peňažnej odmene mesto nerozhodlo,“ hovorí K. Lovász.
MIKLÓS (MIKULÁŠ) KONKOLY-THEGE
Miklós Konkoly-Thege sa narodil 20. januára 1842 v Hurbanove, vtedajšej Ógyalle.
V roku 1871 založil jedno z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe – Hurbanovskú hvezdáreň, ktorá sa stala známa na celom svete.
M. Konkoly orientoval spočiatku svoje pozorovanie na výskum slnečných škvŕn, jasných komét (ich spektier), slnečných protuberancií, meteorov a určovanie času.
Systematicky vykonával aj geomagnetické a meteorologické pozorovania. Neskôr sa venoval astrofyzikálnemu výskumu - astrofotometrii, spektroskopii, výskumu slnečnej fotosféry a chromosféry, fotografovaniu hviezdokôp a hmlovín, spektroskopickým a spektro-fotometrickým pozorovaniam.
Za sedemročné obdobie publikoval 40 pôvodných vedeckých prác, na základe vlastných pozorovaní.
Bol členom vedeckých spoločností ako Astronomische Gesellschaft, Royal Astronomical Society a iných. Za svoju záslužnú prácu dostal mnohé uznania a vyznamenania - čestný doktorát univerzity vo Philadelphii, Rad Pro Litteris et Artibus, pruský, würtenberský a srbský rad, ako aj zlaté medaily za fotografovanie hviezdnej oblohy.
Dňa 18. mája 1899 venoval všetko zariadenie observatória štátu. Zomrel vo veku 74 rokov.
IT