Druhého apríla začala fungovať obecná polícia. Zatiaľ má dvoch zamestnancov, o prácu nebudú mať núdzu.
KOMJATICE. Obec so 4 300 obyvateľmi má po prvýkrát v histórii súčasného modelu samosprávy vlastnú políciu.
Bezpečnosť a poriadok
„Hlavným dôvodom zriadenia bolo zabezpečenie poriadku, čistoty a dodržiavania všeobecne záväzných nariadení obce – a, samozrejme, bezpečnosť obyvateľov. S poslancami sme sa zhodli, že nastávalo stále viac prípadov, kedy by sme policajtov potrebovali,“ povedal starosta Komjatíc Peter Hlavatý. „Máme síce zberný dvor, ale v častiach obce na kraji chotára ľudia sústavne vytvárajú divoké skládky. Máme dva nové parky zrekonštruované za obrovské milióny. Treba ich v takomto stave aj udržať,“ dodáva.
Obecná polícia sídli na obecnom úrade v miestnosti bývalého obvodného oddelenia PZ SR. Obaja zamestnanci - Ľubomír Kováč a Ivan Molnár – sú bývalými príslušníkmi policajného zboru a bývaj v Komjaticiach. Netreba im teda vysvetľovať spôsob práce ani pomery v obci.
Skúškou budú obecné oslavy
„Počas prvých týždňov by mali prejsť dedinu, hovoriť s ľuďmi, zaujímať sa o ich názory a podnety, upozorňovať. Od obyvateľov máme len pozitívne reakcie,“ uzatvára starosta.
Prvým väčšou služobnou úlohou policajtov bola diskotéka, minulý týždeň okrem iného zabezpečovali organizáciu dopravy pri veľkom pohrebe. V júni v Komjaticiach pripravujú obecné oslavy so zábavou na námestí a slávnostným otvorením revitalizovaného centra obce. Počas hodov predpokladajú návštevu až ďalších 1 500 ľudí z okolia.
Ročné náklady na prevádzku obecnej polície by sa mali zmestiť do 30-tisíc eur. K počiatočným investíciám bolo treba pripočítať ušitie uniforiem a úpravu auta, ktoré predtým používal obecný úrad.
Aké majú skúsenosti v okolitých obciach
Podľa zákona môžu obce pri výkone služby obecných polícií spolupracovať medzi sebou a vzájomne si vypomáhať. Zaujímalo nás, či majú obecných policajtov aj dediny veľkosťou podobné Komjaticiam.
Ako nám povedal starosta Palárikova Bernard Roštecký, tamojšiu obecnú políciu zriadili ešte začiatkom 90. rokov. Kedysi mala päť ľudí, neskôr znížili počet na troch až dvoch.
„Bolo to menej efektívne, ale predsa mali svoj rešpekt pri riešení konfliktných situácií s neprispôsobivými obyvateľmi. V tomto roku sme počet obecných policajtov znovu zvýšili na troch. Je to nákladná vec, ale spoločne so zastupiteľstvom chceme posilniť bezpečnosť obyvateľov. Sociálna situácia niektorých ľudí je zlá, množia sa krádeže. Verejný poriadok a obecný majetok treba chrániť,“ dodal starosta.
Bánovčania ich nepotrebujú
V Bánove obecnú políciu asi pred desiatimi rokmi zrušili. „Čiastočne to bola vec peňazí, ale hlavne sa to neosvedčilo. Policajtom ukradli zbrane aj kolesá z auta,“ povedala starostka Helena Juríková. „Poriadková ani bezpečnostná situácia v obci sa nezhoršila natoľko, aby sme cítili potrebu obecnú políciu obnoviť.“ Bánov má výhodu v blízkosti Nových Zámkov, odkiaľ sem hliadkujú príslušníci PZ SR.
Starosta Veľkého Kýru bude poslancov presviedčať
Starosta Veľkého Kýra Miroslav Dojčán už vlani presadzoval zriadenie obecnej polície a sám k tomuto kroku inšpiroval aj susedné Komjatice. Napriek tomu sa poslanci vo Veľkom Kýre zatiaľ k tomuto kroku neodhodlali. „U nás v obci sú situácie, ktoré by si to vyslovene vyžadovali, len ľudia si možno neuvedomujú,“ hovorí starosta – tiež bývalý príslušník PZ SR. „Vedeli by sme spolupracovať aj so susedmi a lepšie pokryť služby. Zatiaľ sa nevzdávam, budem sa usilovať poslancov ďalej presviedčať,“ doplnil.
(MA)