V obecnej časti Aňala akoby zastal čas

CENTRUM NESVÁD SKRÁŠĽUJÚ Z EUROFONDOV, pri výjazde z obce míňate novú priemyselnú zónu. Ale už o pár kilometrov ďalej, v časti Nesvád Aňala, akoby zastal čas pred niekoľkými desaťročiami.

Kontrasty obecnej časti. Rozbitá cesta a zvyšky kolotoča, za nimi obnovený dom.Kontrasty obecnej časti. Rozbitá cesta a zvyšky kolotoča, za nimi obnovený dom. (Zdroj: Miroslav Antoni)

CENTRUM NESVÁD SKRÁŠĽUJÚ Z EUROFONDOV, pri výjazde z obce míňate novú priemyselnú zónu. Ale už o pár kilometrov ďalej, v časti Nesvád Aňala, akoby zastal čas pred niekoľkými desaťročiami.

NESVADY / AŇALA. Obec Nesvady má vyše päťtisíc obyvateľov, v časti Aňala ich žije necelých dvesto. Pred rokom 1989 boli takmer všetci Aňalčania zamestnancami vtedy veľmi prosperujúceho hospodárstva patriaceho štátnemu majetku Bajč. Okolo prístupovej cesty sa prideľovali stavebné pozemky, v akcii Z postavili potraviny s krčmou, štát tu prevádzkoval materskú školu aj malotriedku. Po privatizácii sa postupne rozpadla živočíšna výroba, súkromná firma hospodári len na prenajatých pozemkoch. Výrobné haly sa nevyužívajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cesty ako tankodrom

„Ľudia tu žijú stále. Všetky domy sú obývané, niektoré si majitelia prerábajú, aj bytovku si obyvatelia zateplili. Prichádzajú sem dokonca aj mladé rodiny,“ hovorí Marián Beták. „Ale ak zleje, bez auta sa k domu ani neprebrodím. Cesty sú jedna kaluž - najhlbšia diera mala tridsaťosem centimetrov. Na moje veľké protesty obec dala najväčšie výmole zasypať. Aj tak som si musel dať navoziť štrku za stovky eur, aby sa moje deti na bicykloch na takej ceste nedolámali. Obvodný lekár sem jazdí raz týždenne, aj ten má niekedy problém sa k nám dostať. Sanitku ani nevoláme, minule som susedku bral sám do Nových Zámkov.“

Betákovci bývajú vedľa bývalého kultúrneho domu. Mariánova matka sa pamätá, ako tu kedysi každé leto bývali žatevní brigádnici. Dnes už len chátra, aj posledná prevádzka holičstva sa z neho odsťahovala. Potraviny, ktoré predtým patrili Jednote, sú tiež zavreté. Kto má auto, nakúpi. Kto nie, musí autobusom do Nových Zámkov alebo približne rovnako vzdialených Nesvád.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak ho zo zastávky neodfúkne. Lebo tam už zostala len strecha a zadná časť – bočné plechy ukradli. Decká tam čakajú vo vetre a daždi,“ pokračuje M. Beták.

„V parku sa kedysi hrával biliard a poriadali diskotéky. Dnes je zarastený burinou a džungľou starých konárov. Len stromy vypílili a odviezli. Nezamestnaní z Aňaly chodia upratovať do Nesvád. Koľko by tu pre nich bolo roboty.“

anala_cint_res.jpg

Cintorín v Aňale. Foto: Miroslav Antoni

Chcú dôstojne pochovávať

Zaviedol nás aj na tunajší malý cintorín. Je tu niekoľko novších a pomerne drahých náhrobných kameňov. Trávnatá plocha je však holá, bez akéhokoľvek prístrešku. „Keď prší, ledva sa sem blatom dostaneme. Všetko musíme ťahať so sebou. Počas obradu niekedy vyzeráme ako zmoknuté sliepky. Žiadal som obecný úrad, aby nám postavil prístrešok. Že vraj máme pochovávať v Nesvadoch, tam je všetko vybavenie. Nielen starousadlíci, ale aj ďalší chcú ležať tam, kde dožili,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný názor nám potvrdili aj obyvatelia susednej vynovenej bytovky.

„Bývam tu od štyroch rokov, suseda sa tu narodila. Sú tu pochovaní aj naši príbuzní. Keď niekto zomrie, zaslúži si hádam, aby aspoň rakva bola pri obrade pod strechou,“ povedali nám dve obyvateľky strednej generácie. „Kde je dnes burina, my si ešte pamätáme park a lavičky pod stromami. Okrem ľudí tu nezostalo nič – ani obchod, ani služby. Dane musíme platiť ako ostatní, ale keď treba investovať, ničoho sa nedovoláme,“ uzavreli.

Ľudia spísali petíciu, v ktorej žiadali obecný úrad, aby investoval do infraštruktúry a vybavenia osady. „Ak sa nič nevyrieši, som ochotný postaviť si pred obecným úradom stan a vyhlásiť hladovku,“ zdôraznil M. Beták.

anala_tit_res.jpg

Miestne detské ihrisko. Foto: Miroslav Antoni

Čo obec do Aňaly investovala

Požiadavky obyvateľov časti Aňala sme tlmočili starostovi obce Nesvady Jozefovi Harisovi. Neboli pre neho žiadnou novinkou. Vlani v apríli na obecný úrad dostali petíciu 21 obyvateľov, ktorí žiadali stanovisko k témam, s ktorými sa Marián Beták obrátil na našu redakciu.

Ako nám starosta vysvetlil, do roku 1992 bol v celej osade jeden elektromer – na bývalom štátnom majetku, ktorý náklady na elektrinu rozúčtoval obyvateľom. Keď poľnohospodárska firma skrachovala, hrozilo, že energetici vypnú celú Aňalu. Za takmer pol milióna musela obec Nesvady osadiť nové stĺpy aj elektrické vedenie.

V roku 2009 Aňalčanom zrekonštruovali verejné osvetlenie a vybudovali pre lokalitu verejný vodovod. Vodu dotiahli z vetvy Nové Zámky – Nesvady, k niektorým domom v odľahlých častiach osady ťahali až 150-metrové prípojky. Obec z rozpočtu financovala aj kompletnú rekonštrukciu vedenia obecného rozhlasu, pretože takmer celé tri kilometre drôtov vtedy niekto ukradol. „V Aňale sme postavili detské ihrisko. Umiestnili sme ho podľa požiadavky obyvateľov z verejného zhromaždenia,“ dodáva starosta. „Rozpočet obce Nesvady sa podľa zákona tvorí pre jeden samosprávny celok – teda nie osobitne pre obec a osobitne pre miestne časti Aňala, Aňalské záhrady a Sady. Podobne je to aj v obecnom zastupiteľstve. Máme dvanásť poslancov, ktorých volia všetci občania v jednom volebnom obvode. Zákon nám neumožňuje vytvoriť osobitný obvod pre osadu, akou je Aňala.“

Starosta – berú nám cestu!

Miestne komunikácie (lebo ťažko ich nazvať riadnymi cestami) nie sú vlastníctvom obce. Podľa písomného vyjadrenia Obecného úradu Nesvady boli pozemky, na ktorých ležia chodníky a cesta, po roku 1989 vrátené pôvodnému vlastníkovi – rímskokatolíckej cirkvi. Samotné teleso cesty a chodníkov patrí Štátnemu majetku Bajč v likvidácii.

„Šťastie, že väčšina cesty je betónová. Do bočnej uličky za činžiakmi viedla panelová a likvidátor konkurznej podstaty štátneho majetku tie panely predal. Ľudia nám volali – robte niečo, berú nám cestu. Tak sme aspoň zostávajúcu časť panelov k zastavaným domom ako obec odkúpili. Podľa zákona obecné peniaze nesmieme investovať do rekonštrukcie cudzieho majetku. Preto na cestách robíme len núdzové opravy a zimnú údržbu,“ povedal starosta J. Haris.

Podobne je na tom aj tunajší park. Výlučným vlastníkom pozemku aj stromov je cirkev – Arcibiskupstvo Trnava, ktoré zodpovedá za stav a výzor parku. „Obec nemá oprávnenie na pozemok vstupovať ani tu vykonávať akékoľvek úpravy. Tieto fakty sme oznámili všetkým 21 obyvateľom, ktorí žiadali obecný úrad o poskytnutie informácií o financovaní Aňaly a našich investíciách do osady. Na našu odpoveď ďalej nereagoval nikto - iba M. Beták, ktorý v Nesvadoch trvalý pobyt nemá a podielové dane na neho teda nepoberáme my, ale iná obec alebo mesto,“ uzatvára starosta J. Haris.

anala_zastcmyk_res.jpg

Zastávku sa obec chystá opraviť. Foto: Miroslav Antoni

Prístrešok aj zastávka bude

Na cintoríne v Aňale od roku 2001 pochovali priemerne dvoch nebohých za rok. Ani táto plocha nie je obecná – vlastní ju Slovenský pozemkový fond. Obec tu robí bežnú údržbu a čistenie, v tomto roku na základe žiadostí obyvateľov majú v pláne postaviť prístrešok. Zastupiteľstvo investíciu schválilo, obecný rozpočet bude stáť asi sedemtisíc eur.

Autobusová zastávka pri hlavnej ceste je mimo obytnej zástavby a každý rok dopadne približne rovnako. Obec ju dá opraviť a kriminálnici z nej počas roka postupne ukradnú, čo sa dá. Tento rok tiež plánujú doplniť odmontované bočné steny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  2. Na Marka oharka do jarka
  3. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  7. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 13 134
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 694
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 296
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 321
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 820
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 849
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 390
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 092
  1. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  2. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  3. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  4. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  5. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  6. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  7. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  8. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 566
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 224
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 114
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 919
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 589
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 698
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 8 589
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 457
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Ilustračný záber.

VIII. liga ObFZ Nové Zámky: Výsledky, komentáre, tabuľka.


Komoča vyhrala dvojciferným skóre.

VII. liga ObFZ Nové Zámky: Výsledky, komentáre, tabuľka aj zostava kola.


Záber zo stretnutia Komjatice - Želiezovce 2:2.

VI. liga Východ: Výsledky, komentáre, štatistiky aj zostava kola.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  2. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  3. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  4. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  5. Timotej Opálek: Baby Lasagna / Praha
  6. Viktor Pamula: Sociálny štát ? Vtip roka
  7. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  8. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 566
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 224
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 114
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 919
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 589
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 698
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 8 589
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 457
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu