ov zákona o odobratí štátneho občianstva na Slovensku.
KOMÁRNO. V liste napísal, že zvláštnym záujmom a s obavami sleduje svetové spoločenstvo prípad levického duchovného Gyulu Kassaiho, ktorý následkom prijatia maďarského občianstva stratil slovenské. Informoval TASR poradca medzinárodných vzťahov RKCS István Batta.
"Generálny tajomník ponúkol aj svoju pomoc a sprostredkovanie v záujme zrušenia rozhodnutia, ktorým farára zbavili štátneho občianstva proti jeho vôli. V liste spomína aj preskúmanie veci slovenským ústavným súdom, od ktorého očakáva tajomník kladný výsledok," zdôraznil Batta s tým, že Nyomi podporil v tejto veci vedenie RKCS a ponúkol zároveň pomoc WCRC.
V liste napísanom biskupovi RKCS reagoval na odobratie štátneho občianstva aj vedúci Európskeho ekumenického zhromaždenia cirkví (CEC) Rüdiger Noll. "S veľkou ľútosťou som zaregistroval otrasné správy. Nezávisle od toho, aký je vzťah medzi susediacimi štátmi, takýmto spôsobom nikoho nie je možné zbaviť štátneho občianstva," písal Noll a tlmočil svoju nádej, že ústavný zákon, podľa ktorého nikomu nemožno odňať štátne občianstvo proti jeho vôli, potvrdí Ústavný súd SR.
Ďalej reformovaného biskupa uistil, že v záujme uplatnenia tohto základného ľudského práva bude konať v tejto veci a dúfa, že problém sa prediskutuje aj v ekumenickom spoločenstve bratských cirkví, ako aj na zasadnutí Ekumenickej rady cirkví na Slovensku.
Senior Ondavsko-hornádskeho seniorátu RKCS, so slovenským rokovacím jazykom, Juraj Brecko tvrdí, že v zmysle zákona každý občan SR, ktorý sa podujme prijať občianstvo Maďarska, musí počítať s tým, že stratí slovenské občianstvo. "Situáciu však nevidím až tak dramaticky. V našej cirkvi slúži niekoľko duchovných, ktorí pochádzajú z iných krajín Karpatskej kotliny.
Hoci nie sú občanmi Slovenska, žijú predsa plnohodnotný život, dostávajú plat, majú všetky individuálne práva garantované ako občania SR," podčiarkol Brecko s tým, že farár Gyula Kassai síce prišiel o občianstvo SR, ale ako občan Maďarska je zároveň aj občanom Európskej únie a to mu dáva významné práva aj na Slovensku členskom štáte Európskej únie. "Právne je tu teda stále doma. Naďalej môže slúžiť ako duchovný, naďalej môže dostávať štátny plat, je úplne v inej situácii ako tí Maďari, ktorí v rokoch 1945 1948 boli zbavení občianstva," poznamenal.
Brecko o zákone o občianstve SR si myslí, že je to rýchla reakcia na maďarský zákon o občianstve, ktorú sa však nepodarilo opraviť ani vládnej koalícii, ktorá nastúpila v júli 2010. "Maďarský zákon o občianstve pripravili jednostranne, bez dohody zo slovenskou stranou, podobne slovenská reakcia sa realizovala bez dohody s maďarskou stranou. Aj občan SR môže byť dobrým Maďarom, bez toho, aby sa stal občanom Maďarska," vyzdvihol.