HURBANOVO. Predeľme Zem na severnú a južnú pologuľu, rozsvieťme v nej žiarovku a na oblohu sa nám premietne svetový rovník Zeme. Obežná dráha, po ktorej naša Zem počas roka putuje okolo Slnka sa nazýva ekliptika. „Astronomická jar začína vtedy, keď sa Slnko dostane do takzvaného jarného bodu, čo je vlastne priesečník svetového rovníka a ekliptiky,“ hovorí Marián Vidovenec, vedúci popularizačného oddelenia Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove.
Tieto dve roviny sú na seba naklonené. Výchylka predstavuje 23,5 stupňa. V bodoch, v ktorých sa roviny pretínajú sa nachádza jesenná a jarná rovnodennosť, čo znamená, že sú dni a noci rovnako dlhé. Slnko sa postupne dostáva vzhľadom na severnú pologuľu nad rovník. Dni sú stále teplejšie a dlhšie, až kým nenastane letný slnovrat, teda prvý letný deň.
Za všetko môžu drobné
Slnko sa vzhľadom na hviezdnu oblohu pohybuje každý deň o jeden stupeň na západ. Do jarného bodu sa tento rok dostalo v utorok 20. marca. Tento posun spôsobujú priestupné roky. „Počet dní v roku sa nezhoduje s časom, za ktorý Zem obehne svoju dráhu okolo Slnka. Každý rok má približne 365,25 dní. Ten štvrťdeň nám v kalendári chýba, preto si ho dopĺňame v priestupnom roku 29. februárom. V skutočnosti to ale nie je len štvrťdeň, ale aj 13 minút a 53,2 sekúnd navyše.
Gregoriánsky kalendár tieto drobné odchýlky vyriešil takým spôsobom, že okrem priestupného roka, existujú storočia, ktoré by mali byť priestupné, ale nie sú. Sú to všetky storočia, ktoré sú deliteľné číslom 400. Napríklad rok 2096 priestupný bude, ale rok 2100 priestupný nebude, hoci by mal byť. Takisto ani roky 2200 či 2300. Nazbierané odchýlky sa v týchto storočiach dorovnajú a prvý jarný deň budeme v budúcnosti opäť začínať 21. marca,“ vysvetľuje Marián Vidovenec.
S jarou prichádzajú súťaže
Jar je už tu a s ňou sa začína množstvo nových aktivít. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s ostatnými hvezdárňami, okresnými astronomickými kabinetmi, centrami voľného času i regionálnymi osvetovými strediskami usporiadali 20. a 21. marca 27. ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže s názvom Vesmír očami detí. Deti súťažili v piatich kategóriách. Najlepšie práce postúpia do celoslovenského kola. Zasadnutie poroty je naplánované na 4. apríla.
Výhercov ocenia hodnotnými knihami a poukážkami na nákup astronomického zariadenia. Výstava víťazných a vybraných prác celoslovenského kola bude inštalovaná v priestoroch Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove a tiež podľa požiadaviek v astronomických a kultúrnych zariadeniach na Slovensku.
Znalci astronómie, jej histórie, astrofyziky, astronomických prístrojov a tí, ktorí vedia ako využiť kozmonautické prostriedky v astronómii si každoročne môžu svoje vedomosti overiť v súťaži s názvom Čo vieš o hviezdach? Súťaží sa v troch kategóriách. Celoslovenské kolo sa uskutoční v júni.