NOVÉ ZÁMKY. Alexander Vígh a jeho rodina sú pôvodne cirkusoví umelci. „Tieto hady sme používali v cirkusovom programe. Trvalo to niekoľko rokov, kým sme prišli na to, že sa dá zarobiť aj iným spôsobom. Cirkus stojí na dvore, s hadmi teraz putujeme z kulturáku do kulturáku,“ hovorí A. Vígh, ktorý v zimnom období cestuje so svojou dlhoročnou zbierkou hadov po celom Slovensku.
Foto: Virgínia Ďuriková
Výstavné plazy sú odchované v zajatí. „To sú všetko škrtiče, jedovaté hady nemáme,“ vysvetľuje Alexander Vígh. Vlastní najväčšie druhy hadov sveta ako napríklad anakondu tmavú, pytóna albína, pytóna tigrovitého či pytóna kobercového. To sú len niektoré z nich. Návštevníci Csemadoku si môžu zblízka pozrieť aj aligátorovca veľkého, kajmana okuliarnatého, gekončíka afrického alebo škorpióna.
Odvážlivci sa za euro môžu s pytónom alebo varanom stepným stretnúť zoči-voči, držať ho, hladiť ho, ba dokonca sa s ním i odfotografovať. Pohľadným a pokojným plazom ako je agama bradatá alebo agama kočičínska, ich dlhým chvostom, peknému sfarbeniu kože, veľkým očiam a „pankáčskemu účesu“ určite neodolá nik. Kto by sa skôr zaujímal o čeľaď Theraphosidae (čeľaď pavúkov), na výstave si môže pozrieť vtáčkarov. Tarantuly v tomto období strácajú nohy, zvliekajú si kožu a skrývajú sa, no v teráriu A. Vígha nemajú kam ujsť.
O kŕmení týchto exotických plazov sa vyjadruje s rešpektom. „Pre niekoho je to zážitok, pre niekoho je to stres na celý život,“ hovorí Alexander Vígh. Výstava je otvorená do 21. marca.
Foto: Virgínia Ďuriková