NOVÉ ZÁMKY. Novozámocká firma Novofruct, výrobca dojčenských pokrmov, mäsových a zeleninových konzerv si obliekla litovské farby. Majoritným vlastníkom spoločnosti sa začiatkom roka stala najväčšia litovská finančná skupina VP Group, ktorá v spoločnosti odkúpila sedemdesiat percent.
Zvyšných tridsať percent ostáva v rukách zakladateľov spoločnosti, teda konateľovi Pavlovi Uhrinovi a jeho spoločníkom Lýdii Uhrinovej a Michalovi Žibritovi.
Dobro firmy nad mocou
Spomínajú neradi
- Pred dvoma rokmi obvinil maďarský Poľnohospodársky riadiaci úrad firmu Novofruct z toho, že ich detské výživy obsahujú karcinogénne látky.
- Úrad pri meraní použil metodiku, ktorá uvádzala chybovosť plus-mínus 50 percent.
- Riaditeľ firmy Novofruct to vtedy označil za sústredený útok, pretože spoločnosť nahradila v Maďarsku iného dodávateľa.
- Novozámocká firma si dala vypracovať analýzu v susednej rakúskej firme s chybovosťou plus-mínus 5 percent.
- Rakúšania výskyt karcinogénov nepotvrdili.
(AP)
„Bolo to rozhodnutie mojich spoločníkov, ktoré som musel podľa spoločenskej zmluvy rešpektovať. Dôležité je pre mňa smerovanie spoločnosti ako obmedzené kompetencie v rozhodovaní," objasňuje predaj väčšiny vo firme jej dlhoročný šéf Pavol Uhrin.
Riaditeľská stolička ostáva aj napriek litovskej prevahe a okresaným právomociam práve jemu. Uhrin bude naďalej figurovať aj ako jediný konateľ spoločnosti.
Litovčanom nie je pohyb v potravinárskom biznise vôbec cudzí. Vlastnia niekoľko potravinárskych firiem v Poľsku, Bielorusku a Čechách. Okrem toho majú obchodnú sieť v Pobaltí a Bulharsku, sieť lekární a niekoľko veľkých obchodných a zábavných centier.
Osud Mliekospolu sa nezopakuje
Šéf Novofructu upokojuje, že finančná skupina vkročila na pôdu mesta s myšlienkou, „budovať dlhodobé ciele na Slovensku".
Scenár bývalej novozámockej firmy Mliekospol, keď po jej úplnom odpredaní zahraničným majiteľom zanikla, by sa tak nemal opakovať. Okrem zmiznutých produktov z regálov predajní, vtedy údajne zmizli aj všetky technológie z budovy firmy do zahraničia.
„Takúto možnosť vylučujú zmluvy, ktoré sme s Litovcami podpísali. Tí sa zaviazali, že výroba detskej výživy, mäsových produktov, ovocných a zeleninových konzerv sa u nás nezruší a nikam nepresídli. Novofruct porastie, lebo má voľné kapacity a schopných ľudí."
Uhrin dodáva, že súčasných 140 zamestnancov by mohlo mať aj ďaľších kolegov, pretože je podľa neho veľký predpoklad pre vytvorenie ďaľších pracovných miest.
Za Rusmi, ale aj doma
Obavy, že väčšinu vyrobených produktov budú Litovci radšej distribuovať za hranice ako k nám, je podľa Uhrina neopodstatnená. Vraví, že kapacita firmy stačí na zabezpečenie exportu aj domáceho trhu.
Novofruct vyváža svoje výrobky do susedných Čiech, Maďarska, Bulharska, slovenskú značku poznajú aj Nemci, Francúzi a Mongoli. Firma sa chystá opätovne vstúpiť aj na ruský trh.
„V súčasnosti máme opačný problém, zahraničné reťazce pôsobiace na Slovensku uprednostňujú zahraničný tovar. Podiel slovenských konzerv je na domácom trhu len na úrovni štyridsiatich percent."
Aj napriek tomu firma posledné tri roky prosperuje. Posledný rok dosiahla tržby vo výške viac ako 11-miliónov eur. Oproti minulému roku si tak polepšila o viac ako 830-tisíc eur.