Vyše päť rokov vyrastal s podobnými radosťami aj starosťami ako jeho vrstovníci. Pred niekoľkými týždňami mu diagnostikovali leukémiu. Na klinike bratislavských Kramárov sa podrobuje chemoterapii a čaká, či mu nájdu vhodného darcu kostnej drene. „Ak sa človek odhodlá darovať kostnú dreň, odoberieme mu vzorku krvi a pošleme do centra. Tam vyšetria všetky potrebné parametre, aby ich mohli zaradiť do registra darcov,“ povedala pre MY Daniela Mészárosová, vedúca pracoviska Národnej transfúznej služby (NTS) v Nových Zámkoch.
NOVÉ ZÁMKY. Samkovi rodičia pochádzajú a žijú v Nových Zámkoch a okrem päťapolročného Samka majú dvaapolročnú Martinku.
Doteraz Samko bez väčších komplikácií prekonával choroby obvyklé pre jeho vekovú kategóriu. V decembri začal menej jesť a bol bledší. Žiadne iné vážnejšie zmeny na ňom nebolo poznať.
Spočiatku začal brať vitamíny s minerálmi a železom kvôli podozreniu na chudokrvnosť, ale nepomáhalo to. Tak pre istotu osemnásteho januára vzali Samka na kontrolný odber krvi.
Prepadla nás beznádej
„Devätnásteho som bol v Štúrove, keď mi telefonovali, že malý má mimoriadne vysokú hladinu leukocytov. Vraj to môže byť zápal v krvi alebo niečo vážnejšie. Som laik, tak som sa snažil informovať ďalej. A dozvedel som sa, že „to vážnejšie“ môže byť aj leukémia,“ hovorí Samkov otec Pavol.
„Tých päťdesiat kilometrov zo Štúrova som prešiel v slzách. Moji rodičia medzitým Samka vybrali zo škôlky a doniesli do nemocnice. Pre všetkých to bol šok. Človeka prepadne úplná beznádej a modlí sa, aby to nebola pravda.
Po kontrolných odberoch v novozámockej nemocnici nám primár potvrdil, že ide o leukémiu. Do pol hodiny nás brala sanitka do Bratislavy.“
Ako dodal, podľa vyjadrenia lekárov pri leukémii ALL B sú normálne (zdravé) bunky v kostnej drieni dieťaťa potlačené a nahradené abnormálnymi lymfoblastami, čo sú vlastne nezrelé lymfocyty (typ bielych krviniek - krvných buniek). Samkovi ešte v ten deň nasadili chemoterapiu a po nej telo zavodňujú, aby organizmus škodliviny čo najskôr vyplavil.
Neprešli ani dva týždne od prijatia na oddelenie a druhá rana prišla v podobe zlých výsledkov z genetiky. Samotná chemoterapia pravdepodobne nebude stačiť.
Potrebuje transplantáciu
„Povedali nám, že ak by nebol liečený transplantáciou kostnej drene, tak do dvoch rokov je až 50-percentná pravdepodobnosť, že by sa mu choroba vrátila. A pri opakovaní by už boli šance menšie, aké to som sa radšej ani nepýtal. Najvhodnejším darcom kostnej drene spravidla býva súrodenec, kde je údajne dvadsaťpäťpercentná šanca.
Naša dvaapolročná Martinka ako i celá rodina absolvovala odbery, ale ukázalo sa, že ako darkyňa neprichádza do úvahy.U ďalších príbuzných je šanca ešte menšia. Navyše, len niekoľko dní pred Samkovými odbermi u nás v rodine diagnostikovali ešte jeden prípad rakoviny. Vtedy som si myslel, že už nemôže byť horšie. Ako som sa len mýlil...“
Ostrihajte mi vlasy
Siedmy týždeň trávi Samko na detskej klinike bratislavských Kramárov. Absolvoval niekoľko odberov kostnej drene aj vzoriek miechy, momentálne absolvuje druhú fázu chemoterapie.
„Infúziami má rozpichané ruky. Čakáme, kým mu budú môcť operačne zaviesť dávkovanie chemoterapie priamo do cievy. Ale zvláda to obdivuhodne.
Vie, že má bacil v krvičke a z tých fľaštičiek mu tečú bojovníci, ktorí s bacilom zápasia. Takmer celkom stratil vlasy. Veď ma ostrihajte dohola, povedal, keď ich každé ráno nachádzal na vankúši. Utešujem ho, že na rozdiel od ocinkových mu tie jeho ešte narastú...
Pýtali sme sa, či sme ako rodičia nič nezanedbali - či sme si skôr nemali všimnúť nejaké príznaky alebo skôr absolvovať nejaké vyšetrenia. Ale choroba vraj prepukla len pred niekoľkými týždňami. Chabá útecha,“ pokračuje Pavol.
Nechceme pasívne čakať
Samkov otec sa rozhodol nečakať pasívne, kým sa nájde vhodný darca kostnej drene pre jeho syna. „Podľa údajov z internetu ich je na Slovensku niečo nad dvetisíc, čo by bolo 0,04 percenta z počtu obyvateľov. Ľudia bez problémov darujú krv – ale ak nemajú podobný problém priamo v rodine, o darovaní kostnej drene ani nemali kde počuť. Na Slovensku je veľmi malá osveta v tejto oblasti“ hovorí.
„Našťastie, sme súčasťou celosvetovej databázy. Najčastejšími darcami pre Slovákov bývajú ľudia z Nemecka a Veľkej Británie, kde je niekoľko miliónov darcov kostnej drene. Chcem pomôcť, aby sa aj na Slovensku pohli ľady a začala sa viac propagovať táto nezištná pomoc pre druhých.“
Stačí ochota a vzorka krvi
Ak sa človek rozhodne darovať kostnú dreň, mal by navštíviť pracovisko Národnej transfúznej služby, nechať si tu odobrať vzorku krvi (ide o pár kvapiek) a podpísať súhlas so zaradením do Národného registra dobrovoľných darcov krvotvorných buniek. A potom len dúfať a veriť, že práve vaša kostná dreň bude tá, ktorá dokáže pomôcť.
„Neplánujem to iba pre Samka. Ani z niekoľkých tisícok (možno miliónov) vzoriek sa nemusí nájsť darca, ktorý by bol vhodný práve pre môjho syna. Ale nikto z nás – dokonca ani takéto malé dieťa - nevie, kedy sa ocitne v ohrození života a jeho zdravie bude závisieť len na dobrej vôli a nezištnosti neznámych ľudí.“
AKO SA STAŤ DARCOM KOSTNEJ DRENE
„Každý človek má svoju genetickú „výbavu“. Ak sa v nej darca zhoduje s pacientom, z registra ho oslovia s výzvou na darovanie kostnej drene. Samotný zákrok potom prebieha v narkóze.“
Doplnila, že novozámocké pracovisko NTS zatiaľ podobnú požiadavku neriešilo. Vzorky krvi sa z Nových Zámkov odvážajú do Bratislavy pravidelne vždy v stredu. V utorok predtým majú odberové hodiny v NTS predĺžené až do 17.00.
Podrobné informácie o darovaní kostnej drene sú aj na webovej stránke registerdarcovkostnejdrene.sk.
(MA)