KOLÁROVO. Sobotňajšie referendum o zmene názvu mesta Kolárovo, ktoré prebiehalo súčasne s predčasnými parlamentnými voľbami, bolo pre priaznivcom historického pomenovania – Gúta – neúspešné.
Ľudového hlasovania sa nezúčastnila ani potrebná polovica obyvateľov, hlasovať prišlo len 39,65 percent právoplatných voličov. Z toho 66,41% hlasovalo za pomenovanie Gúta, 33,59% Kolárovčanov bolo proti. Účasť voličov jednoznačne rozhodla, referendum bolo neúspešné.
Referendum by bolo len začiatkom
Ako zástupkyňa primátora mesta Kolárovo Beáta Koczkás uviedla, občania prichádzali voliť podľa svojich okrskov na vopred oznámené miesta, kde ich čakali dve oddelené miestnosti s dvomi rôznymi volebnými komisiami, parlamentnou a mestskou komisiou. Kolárovčania tak nerozhodovali len o budúcej vláde, vyjadrili aj svoj postoj k zmene názvu obce. Ak by bolo referendum úspešné, výsledok by mesto Kolárovo posunulo na krajský úrad, ktorý by ho ďalej adresoval novej vláde SR. V prípade kladného vyjadrenia vlády, by ministerstvo vnútra SR pristúpilo ku konkrétnym nariadeniam a podrobnejším krokom zmeny názvu Kolárova.
Novodobá Villa Gutta
Názov obce sa okrem iného určuje podľa pomenovania významného prírodného útvaru, javu alebo historickej udalosti súvisiacej s územím obce alebo nežijúcej významnej osobnosti.
Zástancovia nového pomenovania Kolárova odôvodňujú svoje tvrdenie tým, že názov Gúta sa v rôznych modifikáciách používal už v roku 1268 a nepochádza z maďarského, ale z latinského slova kvapka. „Ľudia si neuvedomujú, že názov Kolárovo je degradujúce pomenovanie. Nikomu nenapadne spisovateľ Kollár, ale výroba kolesa,“ hovorí zástupkyňa primátora Beáta Koczkás. O zmenu bojovali Kolárovčania aj v septembri 1991. Podľa súhrnnej tabuľky z archívu, názov Gúta dostal vtedy jednoznačne zelenú. Pred dvadsiatimi rokmi sa referenda zúčastnilo 62 percent právoplatných voličov a 97 percent z nich hlasovalo za názov Gúta. O výsledky referenda vtedajšia vláda nemala záujem.
Doklady by vymenili bezplatne
Ak by názov Gúta schválili občania i vláda, výmena dokumentov by občanov po finančnej stránke nestála nič. Zo zákona o občianskych preukazoch vyplýva, že nový občiansky preukaz sa vydáva držiteľovi po zmene názvu obce bezplatne. Zdravotný, vodičský preukaz a pas podľa Beáty Koczkás by zatiaľ nebolo potrebné vymeniť. „Sociálna poisťovňa nám napísala, že zmenu občania ani nemusia nahlásiť, lebo je to všeobecne známe pre každého na základe zákona, ak by názov odsúhlasila vláda SR,“ hovorí.
Dodáva, že výmena dokladov by nemala byť finančne nákladná ani pre podnikateľov. „Zákon hovorí, že nahlásenie zmeny názvu obce je tak v obchodnom, ako aj v živnostenskom registri bezplatné. Lenže niektorí tvrdia, že zmeny v registračnej pokladni niečo stoja. A vraj aj kamionisti potrebujú nové dokumenty, ktoré sú drahé. Tieto údaje zatiaľ presne nepoznáme,“ hovorí Beáta Koczkás.