V Parížskych močiaroch počas niekoľkých mrazivých zimných dní vykášali porasty trstiny.
GBELCE. „Výnimku na kosenie trstiny v národnej prírodnej rezervácii vydáva krajský úrad životného prostredia. Tento rok ju dostala iná firma ako v predchádzajúcom období. Nové porasty spracuje, tie niekoľkoročné polámané porasty zužitkujú poľnohospodári,“ povedal pre MY strážca prírody Matej Medveď. V poraste trstiny sa ponechávajú približne dvanásť metrov široké pásy, aby malo kde hniezdiť tunajšie vtáctvo. Úlohou strážcov prírody je dohliadať na vykášanie a vymeriavať priestory, ktoré treba ponechať.
Skoro dvadsaťročný projekt
Strážcovia prírody už v deväťdesiatych rokoch podali prvý projekt na revitalizáciu a záchranu Parížskych močiarov. „Aktualizujeme ho vždy, keď nastúpi nová vláda. Zatiaľ nám však žiadna nepriznala nejaké dotácie na realizáciu projektu. Kde sme vlani skončili, tam tento rok začíname,“ pokračuje M. Medveď. „Nedávno sme s vodohospodármi robili prerezávky starých vŕb na sprietočnenie hlavného toku cez močiar k stavidlu. Ďalej si hľadáme sponzorov na modernizáciu výstroja a náradia.“
Na porast treba motorovú pílu.
Obnovia Brazíliu
Rangeri chcú pomôcť sprejazdniť 1 750 metrový úsek zabudnutej cesty severnou časťou lokality. Podľa hustej vegetácie ju nazývajú Brazília. Ešte v v osemdesiatych rokoch slúžila ako poľnohospodárska spojnica medzi jednotlivými obrábanými roľami.
„Chceme ju znova sprístupniť, zjednodušiť tak zásobovanie ľudí v teréne, hliadkovanie v severnej časti močiara a hraničnom pásme mimo prírodnej rezervácie,“ uzatvára M. Medveď.
SVETOVÝ DEŇ MOKRADÍ
Stály výbor Dohovoru o mokradiach majúcich medzinárodný význam zvolil 2. február, dátum podpisu Ramsarskej konvencie v r. 1971 v Iráne, za Svetový deň mokradí.
Ochrana mokradí sa stala predmetom medzinárodnej spolupráce najmä z toho dôvodu, že veľký úbytok a nerozumné využívanie mokradí spôsobili na celom svete vážne ohrozenie mokraďových ekosystémov ako aj druhov, ktoré sú na ne existenčne viazané.
Hlavným impulzom pre vytvorenie dohovoru bol pokles početnosti populácií mnohých druhov vodných vtákov a rastúca potreba ochrany biotopov najmä sťahovavých druhov vodných vtákov. Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva, známy podľa miesta prijatia ako Ramsarská konvencia, bol prijatý v Ramsare (Irán) 2. februára 1971 a platnosť nadobudol v roku 1975. Od svojho prijatia bol Dohovor dvakrát modifikovaný. Slovenská republika sa stala zmluvnou stranou Ramsarskej konvencie od 1. 1. 1993.
Pri svojom pristúpení ku konvencii prihlásila ČSFR do ramsarského zoznamu štyri lokality zo Slovenska (Parížske močiare, Senné, Šúr a Číčovské mŕtve rameno).
(IT)
Aj médiá majú záujem.