NOVÉ ZÁMKY. Predpoludním sa stretol s primátorom Gejzom Pischingerom.
„Predstavil som naše mesto a jeho inštitúcie, hovorili sme spolu o možnostiach cezhraničnej spolupráce a možnostiach zamestnania našich obyvateľov,“ povedal primátor na tlačovej konferencii. „Naše mesto je dvojjazyčné, máme s Maďarskom veľmi dobré vzťahy a spoločné projekty. Možno práve takéto kontakty budú motiváciou, aby k nám prišiel nejaký investor z Maďarska.“
Veľvyslanec Cs. Balogh uviedol, že od svojho nástupu do funkcie sa snaží spoznať hlavne mestá na Slovensku, kde žijú obyvatelia maďarskej národnosti. Nové Zámky v tomto smere považuje za dôležité sídlo.
„Od roku 1991 sa už pri druhom sčítaní znížil počet obyvateľov, ktorí si uvádzajú maďarskú národnosť. Ľudí, ktorí sa považujú sa za Maďarov, je o 60 tisíc menej. Dúfame, že táto tendencia sa môže zastaviť,“ povedal veľvyslanec. „Súhlasím s prognostikmi, že existuje istá forma asimilácie tu žijúcej maďarskej menšiny, ktorej neprajú ani demografické krivky. Južné Slovensko je z pohľadu infraštruktúry a hospodárstva v nepriaznivej situácii – má vysokú nezamestnanosť a nízke platy, ktoré nútia ľudia ľudí hľadať si prácu za hranicami Slovenska.“
Veľvyslanec MR na Slovensku počas piatkovej návštevy navštívil mestské školské zariadenia s vyučovacím jazykom maďarským, prezrel si múzeum a galériu, stretol sa so Zoltánom Ďurčom, biskupským vikárom pre maďarsky hovoriacich veriacich v Nitrianskej diecéze.