KOLÁROVO. Ornitológovia počas monitoringu narátali za celú zimu takmer 600 myšiarok ušatých, pričom najviac, 63, ich zimovalo v areáli základnej školy v Kolárove. Agentúru SITA o tom informoval Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Ako Noga uviedol, námestia, cintoríny a záhrady 42 obcí na juhozápadnom Slovensku sa stali počas zimy útočiskom pre desiatky sov.
Sčítavanie myšiarok ušatých na zimoviskách sa na Slovensku uskutočňuje od roku 1993. Ako uviedol Noga, tento rok sa na monitoringu zúčastnilo 27 dobrovoľníkov. Ako tvrdí, tieto sovy, ktoré sú počas hniezdneho obdobia pomerne plaché a vyskytujú sa jednotlivo, menia v zimnom období svoje správanie a prilietajú do bezprostrednej blízkosti ľudí.
Prečo je to tak, ostáva záhadou i pre ornitológov, dodal. Podľa neho je ale možným dôvodom to, že sovy na odpočinok vyhľadávajú vysoké a husté tuje, ktoré vo voľnej krajine nenachádzajú. Doplnil, že úlohu zohráva i ochrana pred predátorom, jastrabom veľkým.
K samotnému monitoringu Noga povedal, že zatiaľ poznajú viac ako 90 lokalít sovích zimovísk, z ktorých väčšina sa nachádza v intravilánoch miest a obcí, ale nie všetky sú obsadené každoročne a mení sa i počet zimujúcich sov.
Fenomén vytvárania početných zimných zoskupení myšiarok ušatých je známy v celej Európe. Ako uviedol, kým na Slovensku sa môžeme stretnúť s kŕdľami, ktoré tvorí maximálne 80 až 140 sov, na juhu Európy je to inak.
"Najpočetnejšie známe zimoviská tohto druhu sú v Srbsku. Len v meste Kikinda ornitológovia narátali túto zimu 550 sov. To je približne rovnaký počet, aký sme my zrátali na celom juhozápadnom Slovensku," skonštatoval Noga.
Noga dodal, že v týchto dňoch už myšiarky zimoviská opustili a stretnúť sa s nimi môžeme v poľných lesíkoch, stromoradiach a sadoch. Len malá časť ostáva v intravilánoch obcí aj hniezdiť. Pravidelné kontroly zimovísk myšiarky ušatej sú na západnom Slovensku jednou z aktivít projektu.
"Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Dolného Rakúska", ktorý na západnom Slovensku realizuje Ochrana dravcov na Slovensku v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Rakúsko 2007 - 2013. Jeho cieľom je zlepšiť životné podmienky pre vybrané druhy chránených živočíchov v slovensko - rakúskom pohraničí.