NOVÉ ZÁMKY. Súťaž vyhlasujú spoločne občianske združenie Slovensko, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Únie miest Slovenska, Slovenský výbor pre UNICEF a ďalší partneri. Akciu podporuje Európska komisia v rámci komunitárneho programu Safer Internet plus.
Cieľom je podporiť výmenu skúseností a ohodnotiť aktivity žiakov, študentov, preventistov, škôl a samospráv pri bezpečnom využívaní informačno-komunikačných technológií. V roku 2011 sa do súťaže zapojilo viac ako 20-tisíc detí z celého Slovenska. Výsledky slávnostne vyhlásili 7. februára 2012 počas medzinárodného Dňa bezpečného internetu.
Prevencia sociálno-patologických javov
Súťažnou úlohou pre preventistov, školy a samosprávy bolo vytvoriť projekt preventívnych aktivít v oblasti zodpovedného a bezpečného používania nových technológií realizovaných za obdobie január 2011 až január 2012.
Novozámocká mestská polícia (MsP) prihlásila svoj projekt Priateľ polície. Ide o komplexný prevenčný program zameraný na prevenciu sociálno-patologických javov u maloletých a mladistvých.
„V rámci primárnej prevencie sme sa zamerali na prevenciu sociálno-patologických javov, ktoré sa podľa našich vedomostí v školách a školských zariadeniach najčastejšie vyskytujú. Sú to konkrétne: šikanovanie, agresivita, násilie, záškoláctvo, vandalizmus, extrémizmus, zneužívanie maloletých cez internet a drogové závislosti,“ uviedla preventistka mestskej polície Silvia Vargová.
„Sekundárna prevencia zahŕňala okrem iného spoluprácu so školami a školskými zariadeniami. Počas celého roka 2011 mestská polícia kontrolovala konzumáciu alkoholu maloletými v spoločenských zariadeniach vo večerných hodinách. Organizovali sme letný tábor pre deti zo sociálne slabších rodín a ďalšie aktivity pre ohrozené skupiny.
Terciárna prevencia riešila starostlivosť o deti so závažnými poruchami správania a asociálnym vývinom. Jednotlivé prípady mestská polícia konzultovala so sociálnou kuratelou. „Podpora voľnočasových a športových aktivít zahŕňala aktivity s názvom Preži v prírode, Pohár náčelníka MsP, Doprava v reáli, už tradičný letný tábor mestskej polície, Jabĺčkový minimaratón MsP, Čisté deti – výtvarná súťaž s protidrogovým zameraním,“ hovorí iniciátor projektu, náčelník mestskej polície Róbert Major. „Práve nedávno sme rozbehli ďalší ročník projektu Preži v prírode, ktorý patrí k najobľúbenejším.“
Polícia zorganizovala odborný seminár
Do projektu zapojili deti vo veku 5 až 18 rokov. Počas roka 2011 zrealizovali 200 hodín prednášok, besied, exkurzií na ôsmich materských školách, ôsmich základných školách, šiestich stredných školách v Nových Zámkoch. Celkom do projektu zapojili takmer 8-tisíc mladých.
Do svojich aktivít pri príležitosti Európskeho týždňa boja proti drogám v novembri 2011 MsP zapojila 2 754 ľudí z ôsmich materských škôl, ôsmich základných škôl, šiestich stredných škôl priamo z Nových Zámkov a desať základných a stredných škôl v okrese Nové Zámky (Dvory nad Žitavou, Šurany, Svodín, Semerovo, Kolárovo). MsP usporiadala odborný seminár so zameraním na prevenciu závislostí, výstavu s protidrogovým zameraním Čisté deti, prednášky a premietanie filmu Piko so zameraním na protidrogovú prevenciu.
Výstava Čisté deti s protidrogovým zameraním. Foto: MsP